Architektura humanitarna

Organizator: Łódź Design Festival
Współpraca merytoryczna oraz graficzna: Architektura-murator
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, B1

Łódź Design wspólnie z magazynem Architektura-murator zaprezentują na festiwalu wystawę opartą na artykule autorstwa Maji Mozga-Góreckiej „Architektura humanitarna dzisiaj”, który ukazał się w numerze 4/2016.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane projekty architektoniczne z takich rejonów świata, jak Kenia, Sumatra, Haiti, Japonia, Mauretania czy USA. Projekty te łączy wiele wspólnych mianowników, między innymi to, że są przeznaczone dla wykluczonych, ubogich, dotkniętych kataklizmem ludzi. Każda realizacja ma za zadanie zadbać o dobro wspólnoty, pomóc ludziom z regionu podźwignąć się z aktualnych problemów, często w oparciu o lokalne zasoby i materiały. Są to kliniki, szpitale, szkoły i przedszkola, centra edukacyjne i szkoleniowe, mobilne łaźnie, domy dla bezdomnych, centra dla ofiar kataklizmu oraz przede wszystkim tanie i stosunkowo proste do wybudowania domy na „każdą kieszeń”. Realizacje architektoniczne w tych miejscach muszą być tworzone w oparciu o materiały nie tylko dostępne, ale także te, które sprawdzą się w trudnych warunkach klimatycznych. Przy wielu z nich pracowali lokalni mieszkańcy, po to by zdobywać doświadczenie i wiedzę potrzebną do budowania kolejnych.

Wiele takich projektów tworzy Shigeru Ban i jego organizacja Voluntary Architects’ Network. Specjalizują się oni w niesieniu pomocy ofiarom różnych klęsk żywiołowych. Ich najnowszy projekt był zadedykowany ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. Architekci zanalizowali budynki, które najbardziej oraz najmniej ucierpiały podczas trzęsienia. Okazało się, że nie rozpadły się te domy, które miały w murach tradycyjne, rzeźbione w drewnie ramy okienne. Tak powstała konstrukcja z tychże ram, którą wypełniano cegłą ze zburzonych domów. Projekt był o tyle nieskomplikowany, że każdy mógł stworzyć swoje schronienie samodzielnie, dodając tekturowe tuby i brezent. Innym równie interesującym projektem jest centrum edukacyjne dla kobiet w Rwandzie, w którym ofiary wojny mogą zdobyć wsparcie oraz wiedzę na temat uprawy roślin, hodowli zwierząt, czy wziąć udział w warsztatach z tkactwa lub wyplatania koszyków. Projekt strefy dla kobiet jest autorstwa nowojorskiego biura Sharon Davis Design.

Każdy z przedstawionych projektów pokazuje jaką moc posiadają architekci, którzy mogą spowodować konkretne zmiany społeczne, a nawet samemu je zainicjować, jak tegoroczny laureat nagrody Pritzkera Alejandro Aravena. Jak powiedziała Yasmeen Lari, pierwsza pakistańska kobieta-architekt, architekt ma zdolność tworzenia. Pozostaje tylko pytanie, co może powstać z pozyskanych zdolności?

>
>