Mikifon

Mikifon

Myszka Miki w interaktywnej  instalacji audiowizualnej grupy panGenerator.

Miejsce: Centrum Festiwalowe, Tymienieckiego 3, budynek D, sala 14
Projekt: panGenerator
Producent: Disney

Mikifon to interaktywna, kinetyczna rzeźba audiowizualna, inspirowana postacią Myszki Miki, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Disneya. Myszka Miki jest ikoną, która cieszy się sympatią widzów w każdym wieku i w niemal wszystkich zakątkach globu. Miki wielokrotnie stawał się inspiracją artystów, m.in. Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina czy Damiena Hirsta. Tym razem polski oddział Disneya zaprosił do współpracy lokalnych artystów. Członkowie grupy panGenerator stanęli przed otwartym zadaniem: twórczej interpretacji Mikiego. Efektem ich pracy miała być interaktywna instalacja, która połączy energię, radość i zabawę – elementy nieodłącznie kojarzone z Mikim. Najważniejszą inspiracją stały się rozpoznawane przez wszystkich okrągłe uszy Myszki. I to właśnie uszy nadały dalszy kierunek poszukiwaniom, których ostatecznym rezultatem jest Mikifon.

Mikifon sampluje dźwięki z otoczenia obracając się dookoła w ich poszukiwaniu, a następnie przekształca je w rytmiczne sekwencje muzyczne, których brzmienie kształtowane jest przez publiczność biorącą udział w interakcji. Warstwa dźwiękowa instalacji wzbogacona jest o interaktywne wizualizacje pojawiające się na cylindrycznym wyświetlaczu, umieszczonym w ruchomej części Mikifonu, będącej syntetycznym ujęciem głowy Myszki Miki. Instalacja łączy nowoczesną, wysublimowaną formę z angażującą i klarowną interakcją, dzięki czemu obiekt wpisuje się w kontekst galeryjny, jednocześnie stanowiąc dużą atrakcję zarówno dla starszych, jak i najmłodszych odbiorców.The Walt Disney Company Polska (TWDC)

TWDC to wiodąca międzynarodowa firma z dziedziny rozrywki rodzinnej i mediów, działająca w pięciu segmentach biznesowych: sieci medialne, parki rozrywki i ośrodki wypoczynkowe, produkcja filmowa, produkty konsumenckie oraz interaktywna grupa medialna. TWDC istnieje na rynku polskim od ponad 20 lat. Polskie przedstawicielstwo firmy powstało w 1993 roku, a otwarcie The Walt Disney Company Polska nastąpiło w roku 2003. Od 2009 polskie biuro odpowiedzialne jest za region Europy Środkowej i Wschodniej, obejmujący 16 krajów, z lokalnymi biurami w Budapeszcie, Pradze i Bukareszcie. W roku 2006 na polskim rynku zadebiutował kanał Disney Channel, który niezmiennie jest jednym z najchętniej oglądanych kanałów w grupie 4 – 15 oraz widzów 4+. Multipleks kanałów Disneya w Polsce obejmuje również Disney XD oraz Disney Junior. Od września 2012 r. TWDC Polska jest dystrybutorem filmów i animacji wytwórni reprezentowanych przez TWDC, tj. Disney Studios, Disney/Pixar, Marvel Studios oraz LucasFilm. Disney blisko współpracuje również z telewizjami otwartymi oraz kanałami tematycznymi. Produkty licencyjne Disneya, dostępne u wszystkich największych sprzedawców detalicznych w Polsce, występujące w kategoriach: zabawki, odzież, wyposażenie wnętrz, artykuły żywnościowe, książki i magazyny, artykuły papiernicze, DVD, Blu-Ray oraz gry.

panGenerator

panGenerator to grupa zajmująca się projektowaniem i sztuką nowych mediów, założona w 2010 przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Projekty tworzone w ramach grupy, integrują nowoczesne media cyfrowe z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą interakcją - łącząc ze sobą światy bitów i atomów. Prace panGeneratora prezentowane były na całym świecie, m.in. w Melbourne, Pekinie, Atlancie, Tel Avivie, Barcelonie, Wiedniu, na najważniejszych festiwalach designu i sztuki, takich jak Ars Electronica, WRO Media Art Biennale, Łódź Design Festival, DMY, NODE i wiele innych. Oprócz działań o charakterze artystycznym i komercyjnym, grupa zaangażowana jest również w działania edukacyjne i promocję sztuki nowych mediów w Polsce.

logo Disney panGenerator

www.pangenerator.com

>
>