No Randomness

No Randomness

Kurator: Oscar Lhermitte
Aranżacja i grafika: Oscar Lhermitte, Stinsensqueeze
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, B1

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego włazy są okrągłe? Dlaczego miarka mierzy metr? Albo dlaczego arkusze papieru A4 mierzą 210 mm x 297 mm? Proporcja potrzeb do określenia rozmiaru obrazu, ośmiokąt do stworzenia piktogramu, zapach do urzeczywistnienia rzeczy nieuchwytnych… Te pomysły nie są nowe, nie ma w nich nic oryginalnego, nikt nie wie lub nie pamięta osób, które na nie wpadły, są to pomysły dla masowej konsumpcji ... ale niebiosa, są zwyczajnie piękne! Współczesny świat jest pełen obiektów, które współdziałają z człowiekiem każdego dnia; jesteśmy tak przyzwyczajeni do ich obecności, że istnienie niektórych z nich stało się dla nas oczywistością. Zapominamy, jak funkcjonalne i dobrze zaprojektowane są w rzeczywistości. Wystawa „No Randomness” podkreśla piękno i walory standardów, systemów i produktów przemysłowych, których obecność i wykorzystywanie w naszym świecie posiada tak wielkie znaczenie. Od konkretnego kształtu znaku drogowego poprzez wzór na kurtce rybackiej, kolekcja prezentuje serię produktów, które mają jeden wspólny atrybut: ich kształt nie może być bardziej funkcjonalny. Obiekty te, pozornie banalne, nawet niewidoczne, są w rzeczywistości prawdziwymi bohaterami designu: spełniają swoją funkcję doskonale, czasem tak dobrze, że stają się powszechne.

Ich ukryte piękno tkwi w szczegółach - określonej krzywiźnie, konkretnym wymiarze czy kolorze. Celem wystawy jest pokazanie, że design staje się piękny, gdy jest przemyślany i rozwijany jako całość, wewnątrz struktury połączonych ze sobą systemów. Ta kolekcja wzbudza ciekawość publiczności oraz pomaga zrozumieć, że nic dookoła nas nie jest przypadkowe. Innymi słowy, projekt nigdy nie jest tak piękny jak wtedy, gdy jest niewidoczny. Obiekty na wystawie to przedmioty codziennego użytku: papier, ‘długie jajka’, system metryczny, pomarańczowa kamizelka, znak STOP czy bieżnik opony.

Wystawa „No Randomness” została pierwotnie stworzona w 2015 dla International Design Biennale Saint Etienne i była wielkim sukcesem, gromadząc ponad 200 000 odwiedzających.

>
>