Random Darknet Shopper

Random Darknet Shopper

Autor: !Mediengruppe Bitnik
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala numer 16 [B16]

Darknet (także: Deep Web, Hidden Services) - ukryta sieć, niebędąca częścią zwykłego, ogólnodostępnego Internetu. Szacuje się, że jest kilkakrotnie większy, niż sieć zewnętrzna. Treści generowane w ukrytej sieci nie są dostępne dla tradycyjnych wyszukiwarek. Darknet zapewnia całkowitą anonimowość użytkownika, pozwala na bezkarną wymianę każdej informacji i zakup dowolnego towaru.

Przez trzy miesiące zautomatyzowany przez grupę !Mediengruppe Bitnik bot (program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka) dokonywał zakupów on-line w Darknecie. Bot posiadał tygodniowy budżet 100$, którymi operował w Bitcoinach – walucie elektronicznej. Losowo wybierał jeden produkt z około 16.000 artykułów. Zakupiony obiekt był automatycznie wysyłany bezpośrednio do miejsca, w którym znajdowała się wystawa ze wszystkimi dotychczas zakupionymi rzeczami. Kolekcja przedstawia 25 elementów pozyskanych w okresie od października 2014 do marca 2016 podczas wystaw w Kunst Halle Gallen, Horatio Junior Gallery w Londynie oraz Instytucie Aksioma Contemporary Art Ljubljana.

The Washington Post w styczniu 2015 wyraził swoje wątpliwości dotyczące projektu, pisząc: „Jest tylko jeden problem - bot niedawno kupił 10 tabletek ecstasy”. W odpowiedzi The Guardian zapytał: „Czy robot lub oprogramowanie mogą zostać ukarani, jeśli popełnią przestępstwo? W jaki sposób określić prawną odpowiedzialność za jego działania, jeśli kod został zaprogramowany do przypadkowych wyborów?”

Kwestie te były rozważane przez lokalne władze St.Gallen. Po zamknięciu wystawy, prokuratura zarekwirowała cały projekt wraz ze wszystkimi zakupionymi przedmiotami. Random Darknet Shopper został ostatecznie wydany autorom po trzech miesiącach, wraz z wycofaniem oskarżenia. Wszystkie elementy zostały zwrócone !Mediengruppe Bitnik z wyjątkiem ecstasy. Tabletki zostały poddane badaniu na obecność MDMA. Po pozytywnych wynikach testu zostały zniszczone. Random Darknet Shopper i !Mediengruppe Bitnik zostali oczyszczeni z zarzutów i zwolnieni ze wszystkich opłat związanych z procesami sądowymi. Prokurator stwierdził, że pozyskanie ecstasy było dobrym sposobem na wywołanie dyskusji publicznej na tematy i pytania bezpośrednio powiązane z wystawą.

>
>