Szkłotyk. Sztuka i technologia w projektach Drostów

Koncepcja merytoryczna: priv. magazine
Aranżacja wystawy i projekt graficzny: Jan Almonkari
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, patio

Wystawa Szkłotyk to eksperyment wystawienniczy. Ma on ukazać znane projekty szklanych przedmiotów codziennego użytku w nowym kontekście. Obiekty, które wybraliśmy to podręcznikowe przykłady realizacji Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta – jednych z najsłynniejszych powojennych projektantów szkła użytkowego w Polsce. Wiele z ich dzieł wciąż można znaleźć na polskich stołach, i to nie tylko w domach zapalonych kolekcjonerów rodzimej sztuki użytkowej. Zestaw Cora czy Asteroid są na tyle znane, że wręcz stały się „przezroczyste”. Niesłusznie. Tą wystawą chcieliśmy zwrócić uwagę na ukrytą historię tych obiektów oraz wskazać, że projekty Eryki i Jana Drostów mogą być pretekstem do rozważań nad kulturą lat 60. i 70.

Szkło użytkowe jest z założenia przeznaczone do dotykania. Pokazywane na wystawie staje się niemym eksponatem. W odpowiedzi na popularne od paru lat muzea narracyjne, gabloty na wystawie skonstruowano tak, by zachęcić do swobodnego dotykania każdego z obiektów. W przywołanych przez nas projektach nic nie jest dziełem przypadku – ich wygląd jest efektem precyzyjnych eksperymentów z tworzywem. Aby go w pełni docenić, trzeba poczuć pod palcami strukturę materii, wagę tych przedmiotów oraz ich chropowatą powierzchnię.

Na wystawie zostanie pokazanych pięć szklanych naczyń. Powstały one w latach 70. i były wyprodukowane w Hucie Szkła „Ząbkowice”. Obiekty pochodzą z kolekcji Beaty Bochińskiej – historyczki designu, byłej prezes kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, dzisiaj pracującej jako konsultant z największymi firmami przy doborze trendów stylistycznych dla ich produktów. Organizatorem wystawy Szkłotyk. Sztuka i technologia w projektach Drostów jest priv. magazine – wydawca magazynu on-line o designie i sztuce współczesnej.

Przy okazji ekspozycji został również ogłoszony konkurs, w którym można wygrać oryginalny zestaw Rondo autorstwa Jana Drosta. Partnerem konkursu jest portal Patyna.pl – największy w Polsce internetowy showroom z wyjątkowymi przedmiotami vintage.

logo jpg Kopia

>
>