WSZYSCY JESTEŚMY ROBOTNIKAMI/ POLTEX

Organizator: Łódź Design Festival
Koordynator projektu: Agata Połeć
Gdzie: Manufaktura, Drewnowska 58
Wernisaż: 11.10 (wtorek), 14:30, link do wydarzenia TUTAJ

Wszyscy jesteśmy robotnikami to łódzka odsłona międzynarodowego projektu Inside Out, upamiętniająca pracowników byłych zakładów przemysłowych w Łodzi. Projekt ma uświadamiać, że historia miasta to nie tylko historia bogatych fabrykantów. Przypomina, że wśród mieszkańców Łodzi nadal żyją pracownicy byłych zakładów przemysłowych, którzy codzienną (nierzadko bardzo ciężką) pracą przyczynili się do rozwoju przemysłu. INSIDE OUT ŁÓDŹ jest międzypokoleniowym projektem, pielęgnującym pamięć o odchodzących pokoleniach i przekazującym wiedzę o nich pokoleniom najmłodszym.

Manufaktura - otwarte w 2006 roku centrum handlowe, mieszczące się w zabytkowych budynkach byłej fabryki włókienniczej przetwórstwa bawełnianego, należącej do Izraela Poznańskiego. Fabryka ta była największą w kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym. Imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Fabryka została znacjonalizowana w 1945r. W czasach PRL nosiła nazwę: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego. W latach 70. dodano handlową nazwą „Poltex” i odtąd zakład nosił nazwę: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, „Poltex”. W drugiej połowie lat 80. XX wieku nazwa została zmieniona na: Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Poltex”, w skrócie ZPB Poltex.

Projekt Wszyscy Jesteśmy Robotnikami prezentowany na rynku Manufaktury przedstawia 19 portretów byłych pracowników Zakładów Przemysłu Bawełnianego Poltex.

lodz plakat2016 pre2 kopia3

Grafika: Bartek Bojarczuk, pantuniestal.com

>
>