Wystawa jubileuszowa

Wystawa jubileuszowa

Koncepcja merytoryczna: Aleksandra Kietla, Karolina Radwańska
Aranżacja wystawy i projekt graficzny: 2x3 studio kreatywne
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, C2

Gdy w 2007 roku zaczynaliśmy pracę nad pierwszą edycją ŁDF, design w Polsce definiowany był przede wszystkim jako sztuka użytkowa, na pierwszy plan wysuwała się forma. Powszechnie kojarzono go też z czymś drogim, elitarnym a nawet przesadnie ekstrawaganckim. Takie opinie powodowały dystans, nieufność i myślenie schematem ‘design = fanaberia’. Jednocześnie, jako konsumenci pragnęliśmy otaczać się dobrze zaprojektowanymi przedmiotami, nie do końca jeszcze wiedząc, co to znaczy…

Pierwszej edycji festiwalu towarzyszył plebiscyt na Kicz Dekady polegający na wyłonieniu najbrzydszych budynków oraz najgorszych przedmiotów, powstałych po 1989 roku. Chcieliśmy skłonić publiczność do analizy otoczenia, do dostrzeżenia kiczu i zwalczania go; do wytworzenia mody na rzeczy ładne. Kilka lat później stworzyliśmy organizowany do dziś plebiscyt must have, w ramach którego wyłaniamy z kolei najlepsze, polskie wdrożenia. Po latach, także dzięki nagradzanym projektom, Polacy uwierzyli, że dobry design jest na wyciągnięcie ręki, że istnieje alternatywa dla plastikowych mebli ogrodowych, wszechobecnej kostki brukowej czy zastawy stołowej „w stylu duralex”.

Przez kolejne edycje poziom estetyki projektowanych przedmiotów był dla nas kluczowy, z czasem jednak nasza perspektywa uległa zmianie. Zaczęliśmy prezentować znacznie szersze spektrum możliwości projektantów. Obecnie, wnikliwiej przyglądamy się także procesom projektowania, wpływom produkcji na lokalną i globalną sytuację ekonomiczną, kulturę, środowisko, ale i na samych użytkowników. Interesuje nas również, jak konsumenci kształtują pracę projektantów, jakie stawiają przed nimi wyzwania. Aktualnie traktujemy design zdecydowanie jako narzędzie poprawiające jakość naszego życia, naszego w rozumieniu jednostki, ale i całych społeczności.

Zapraszamy do prześledzenia historii ewolucji Łódź Design Festival.

 

>
>