Ludzie, Procesy, Projekty /8.10

Ludzie, Procesy, Projekty /8.10

 

Prowadzenie: Jenny B. Osuldsen – Snøhetta studio
Kiedy: 8.10 (niedziela), 12:00-13:30
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa

Ludzie, Procesy, Projekty to prezentacja pokazująca holistyczne myślenie o projektowaniu firmy Snøhetta. Na przestrzeni długiej historii firmy, punktem wyjścia zawsze stanowiła idea, że krajobraz, wnętrza i architektura powinny być kształtowane wspólnie, od najwcześniejszych etapów projektowania. Międzynarodowym debiutem było otrzymane przez Snøhettę zlecenie związane z Biblioteką Aleksandryjską w Egipcie. Dekadę później pojawiła się konkursowa propozycja na projekt Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. W 2004 roku, Snøhetta otrzymała zlecenie na budowę jedynego budynku kulturalnego w miejscu pamięci po World Trade Center. Wówczas stacjonarne biuro firmy zostało założone w Nowym Jorku. Projekty firmy Snøhetta oparte są na śmiałych koncepcjach w których miejsce, kontekst i program wspólnie działają na rzecz nowych rozwiązań. Proces projektowania silnie oddziałuje z ludźmi, którzy są zawsze kluczowym parametrem przy kształtowaniu miejsca (ang. placemaking).

Każde miejsce jest inne, a każdy projekt otwiera nowe możliwości placemakingu. Projekt może stapiać w jedną całość istniejące miejsce, kontekst i warstwy historyczne, współdziałające z nowym programem. Miejsce, procesy i ludzie mogą być sterownikami dla projektu, ale jeśli poszuka się ukrytych możliwości, zawsze można znaleźć coś zupełnie nowego. Dużą odpowiedzialnością jest też szlachetne dzieło projektowania na przyszłość. Musimy wykorzystać te możliwości i spróbować popchnąć świat dalej za pomocą architektury.

Snøhetta zrodziła się z idei kolaboratywnych warsztatów architektoniczno-krajobrazowych i od samego początku pozostawała wierna interdyscyplinarnemu myśleniu. Dziś Snøhetta jest renomowaną międzynarodową firmą zajmującą się architekturą, architekturą krajobrazu, architekturą wnętrz i projektowaniem marki. Dwa główne biura firmy działają w Oslo i Nowym Jorku, a w sumie firma zatrudnia obecnie ponad 180 osób z 30 różnych krajów działających w 7 miastach w 6 krajach.

Jenny B. Osuldsen ukończyła studia magisterskie z Architektury Krajobrazu na Norweskim Uniwersytecie Nauk Biologicznych w 1991 roku, studiowała również architekturę krajobrazu i sztukę w Cal Poly University Pomona w Los Angeles. W Snøhetta pracuje od 1995 roku, jest jednym z sześciu partnerów w firmie. Jest także profesorem architektury krajobrazu na Uniwersytecie Nauk Biologicznych w norweskim Ås oraz gościnnie wykłada w Ax:son-Johnson Institute of Sustainable Urban Design SUDes na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Logo and Word mark black on white mn2

>
>