Wzornictwo bez barier

Wzornictwo bez barier

03/10
wtorek
18:00 - 22:00
04/10
10:00 - 20:00
05/10
10:00 - 20:00
06/10
10:00 - 20:00
07/10
10:00 - 21:00
08/10
10:00 - 21:00

 

Kurator: Margarita Bergfeldt Matiz
Organizatorzy: Instytut Szwedzki, Ambasada Szwecji
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, C2
Kiedy: 3-8.10.2017

Każda osoba jest wyjątkowa. Wszyscy pewne rzeczy uważamy za łatwe, podczas gdy inne są dla nas trudniejsze. Czasami to, co przychodzi nam łatwo, nie jest normą. W ten sposób określamy talent. Czasami, to co jest dla nas trudne, również nie jest normą. Wtedy może to być określane jako niepełnosprawność. Połączenie naszych zdolności w różnych dziedzinach tworzy naszą wielofunkcyjną osobowość. Jeśli będziemy w stanie docenić różnorodność i wspierać wszystkie umiejętności, wszystkim ludziom będzie łatwiej przyczyniać się do rozwoju społecznego.
To jak to wsparcie będzie wyglądać, zależy od rodzaju i zakresu potrzeb. Czasami dłoń na ramieniu pomoże człowiekowi zapamiętać zapomniane słowo, podczas gdy inne potrzeby mogą wymagać więcej, zarówno pod względem zasobów, jak i formy pomocy. Ta wystawa obejmuje zasoby pomocy kompensujące konkretne potrzeby; produkty, które pomagają opiekunom w pomocy i pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz produkty, które mają być łatwe w użyciu dla wszystkich. Te elementy muszą być dostępne i rozwijane w społeczeństwie, które ma zapewnić godne życie wszystkim obywatelom.
U wielu osób z niepełnosprawnością życie codzienne możne powodować poczucie wykluczenia. W zrównoważonym społeczeństwie nie możemy projektować produktów, usług i otoczenia w ten sposób, że wykluczają one ludzi i wymagają specjalnych rozwiązań. Pożądane jest, aby w przyszłości można było zminimalizować ilość środków pomocy. Jeśli projektanci, producenci i marketingowcy zdobędą większą wiedzę, a osoby niepełnosprawne częściej będą angażowane w rozwój produktu, przyszłe społeczeństwo będzie lepsze dla każdego.
Nie chodzi tylko o zwalczanie wykluczenia z etycznego i empatycznego punktu widzenia. Zmiana demograficzna, wraz ze wzrastającym odsetkiem osób starszych, oznacza, że musimy znaleźć rozwiązania z których każdy może skorzystać zależnie od swojej kondycji; alternatywą jest zagrozić naszemu dobrobytowi. Jednocześnie wchodzimy w erę, w której skoncentrowanie się na taniej produkcji masowej nieodłącznie związane z przemysłem, musi być zastąpione przez zrównoważone produkty, z którymi możemy wiązać się na dłużej, a tym samym zwiększać jakość naszego życia.
Lena Lorentzen, profesor na kierunku Design for All, Mid Sweden University.
Producentem wystawy jest Instytut Szwedzki (SI). To państwowa agencja mająca na celu umacnianie współpracy i trwałych stosunków pomiędzy Szwecją i innymi państwami.

 

WARSZAWA AMBASADA SZWECJI RGB zmn3

 

SI NSU System Horisontal zmn3

>
>