22.05 / Jaime Hayon wykład "Forma podąża za funkcją i co dalej?"

Prowadzenie: Jaime Hayon
Kiedy: 22 maja (wtorek), 15:00 – 16:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa

Wykład odbywa się w ramach bloku Serious Fun, informacja o zapisach:Rejestracja na wykłady rusza 10 maja
(aby wejść na wykład potrzebne są: kupiony karnet ŁDF2018 + potwierdzenie rejestracji)

Jaime Hayon rzuca okiem na swój twórczy proces poprzez serię obrazów obejmujących sztukę, design i świat. Przenoszenie projektu poza bezpośrednią reakcją na problemy funkcjonalne, Hayon pokazuje znaczenie narracji i emocji jako fundamentalnych aspektów jego inspiracji. 


Jaime Hayon
Hiszpański artysta i projektant Jaime Hayon urodził się w Madrycie w 1974 roku. Po studiach na wydziałach wzornictwa przemysłowego w Madrycie i Paryżu w 1997 roku dołączył do zespołu akademii Fabrica - finansowanej przez Benetton szkoły projektowania i komunikacji we Włoszech, gdzie do 2003 roku kierował wydziałem designu. Własne studio w założył 2000 roku. Dziś jest jednym z najbardziej uznanych twórców na świecie.

Jego unikalna wizja objawiła się światu po raz pierwszy dzięki wystawie "Mediterranean Digital Baroque" w londyńskiej David Gill Gallery. Wystawiał i tworzył instalacje w ważnych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: Vivid Gallery, Mak Vienna, Groninger Museum, Aram Gallery, London Design Museum, Mudac Museum, Gallery Thomas w Monachium, Walker Art Center, Centre Pompidou, a także Basel Art Fair, przyciągając uwagę prestiżowych kolekcjonerów sztuki na całym świecie. Dziś jego prace znajdują się w stałych zbiorach niektórych z tych instytucji.

Jego wiedza i szacunek do umiejętności rzemieślniczych oraz wrodzona kreatywność pozwoliły mu przekraczać ograniczenia różnych środków wyrazu i funkcji, co zaowocowało kolekcjami dla bardzo różnych klientów. Jego troska o pielęgnację tradycji rzemieślniczych połączyła go z tradycyjnymi firmami z górnej półki zainteresowanymi ewolucją swojej działalności. Przykłady to współpraca z Baccarat, Choemon w Japonii, Bosa Ceramiche i Lladro.

Stworzył pełen przekrój mebli n.in. dla kultowej duńskiej firmy Fritz Hansen, a także dla Magis, Established and Sons, Bisazza, B.D. Barcelona, Se London, Bernhardt Design, Ceccotti i Moooi. Hayon zaprojektował różne kolekcje opraw oświetleniowych dla Metalarte, współpracował także z markami Swarovski i Baccarat. Stworzył akcesoria dla Piper Heidsieck, Gaia i Gino oraz The Rug Company. Jest także autorem kolekcji zegarków dla nowej szwajcarskiej marki OROLOG, która wystartowała pod koniec 2013 roku. Te kolekcje postawiły Jaime'go na czele nowej fali twórców, którzy zacierają granice między sztuką, dekoracją i designem, a renesansem w finezyjnie wykonanych, skomplikowanych przedmiotach w ramach współczesnej kultury projektowania.

Kontynuując ścieżkę, w ramach której projektował uznaną w branży madrycką restaurację La Terraza del Casino oraz sklepy obuwnicze Camper, Jaime pracuje obecnie nad wnętrzami dla wiodących sieci hoteli, restauracji i obiektów handlowych na całym świecie, które stały się platformami do tworzenia specjalnych obiektów oraz elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych,

Jego ostatnie realizacje to flagowy butik Nirav Modi w New Delhi, Octium - sklep z biżuterią w Kuwejcie, Salon Faberge w Genewie oraz Centrum Informacji dla Groninger Museum w Holandii. Najnowsza restauracja zaprojektowana przez Hayona - Le Sergeant Recruteur w Paryżu - jest dobrym przykładem elegancji i artystycznego podejścia do świata wnętrzarskiego. Podczas London Design Festival 2014 Jaime wprowadził na rynek nową kolekcję zegarków "Monochrome", zaprojektowaną dla szwajcarskiej marki OROLOG.
Jego prace pojawiły się w najbardziej prestiżowych publikacjach o sztuce i wzornictwie na całym świecie. Długa lista wyróżnień i nagród, które otrzymał to m.in. tytuł autora najlepszej instalacji od Icon Magazine, miejsce na "100 Top list" i tytuł "Breakthrough Creator" od magazynu Wallpaper Magazine, Elle Deco International Award w 2006 i 2012 roku, tytuł Najlepszego Międzynarodowy Designera 2008 od Elle Deco Niemcy, tytuł Najlepszego Designera 2008 od Elle Deco Japan, tytuł Projektanta Roku 2009 od AD RUSSIA oraz tytuł MAISON OBJET DESIGNER 2010.
W 2008 r. Jaime był gościem honorowym na belgijskim Interieur Biennial jako najmłodsza osoba, która kiedykolwiek otrzymała to wyróżnienie. Magazyn Time zaliczył Hayona do grona 100 najważniejszych twórców naszych czasów, a magazyn "Wallpaper" również wymienił go jako jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców.
Prowadzi biura we Włoszech, Hiszpanii i Japonii i stale poszukuje wyzwań i nowych perspektyw.91

 

 

>
>