06/09
Autorska instalacja Roberta Rumasa

KONTROWERSYJNY I WYRAZISTY.
ROBERT RUMAS TWORZY AUTORSKĄ INSTALACJĘ NA STARYM RYNKU W ŁODZI

Nowoczesna, industrialna forma i silne odwołania do historii miasta – Robert Rumas na zaproszenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur tworzy autorską instalację, zainspirowaną przestrzenią Starego Rynku. Pierwszą jej część zobaczymy na inauguracji festiwalu 8 września, całość zaś – 13 września.

– Koncepcja instalacji zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, z których wydobyta została nowoczesna, wypełniona ukrytymi znaczeniami forma – mówi o realizacji Robert Rumas.

Robert Rumas zaskakuje, zmusza do myślenia, czasem szokuje. Ten uznany rzeźbiarz, autor obiektów i interwencji, a także kurator oraz scenograf, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90. – obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, Pawła Althamera i Zbigniewa Libery. W twórczości podejmuje najczęściej problem współczesnej tożsamości polskiego społeczeństwa. Swoje prace prezentował w znaczących europejskich galeriach: Kunsthalle w Wiedniu, Berlinie, Kunst-und Ausstellungshale w Bonn, Moderna Musset w Sztokholmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bohum. Był obecny także w polskich galeriach: „Zachęcie”, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Często wychodzi poza mury galerii i muzeów, tworząc interwencje i obserwując reakcje na nie.

Robert Rumas Porta2