en

Blok Innowacje

,

Data: 20/05/2023 10:00 – 14:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek C, Poziom 0, Sala Teatralna

 

Prelegentki: Wioletta Matusiak, Joanna Jurga, Katarzyna Roj, Jadwiga Husarska-Sobina, Matylda Szyrle, Olga Konik, Maurizio Burrato.

Temat prelekcji: Mobilna Strefa Ciszy, czyli o poszukiwaniu ciszy w sobie. Czy w szkole to jest możliwe? 

 

Prelegentka: Wioletta Matusiak 

 

Podczas wystąpienia, prelegentka opowie o procesie powstawania Mobilnych Stref Ciszy. O tym jak i dlaczego koncepcja stref ciszy zmieniła się, dlaczego świat edukacji pokochał Mobilne Strefy Ciszy oraz czego pozornie nie widać, a co jest w tym projekcie najważniejsze… 

Wioletta Matusiak

Innowatorka społeczna poszukująca lepszych rozwiązań dla edukacji, edukatorka, trenerka – tworzy autorskie rozwiązania dedykowane środowisku edukacyjnemu. 


 

Temat prelekcji: MI/GRACJE. Historia migracji opowiedziana językiem designu. 

 

Prelegentka: Joanna Jurga 

 

O tym jak i dlaczego migrowaliśmy kiedyś, dlaczego migrujemy dziś i gdzie migrować będziemy jutro. 

 

Joanna Jurga

Neuroarchitektka i projektantka synestetyczna. 15 lat doświadczenia w pracy projektowej i 5 lat w badawczej. Autorka przestrzeni, obiektów i koncepcji kreatywnych dla światowych marek, m.in. Skanska, Ikea i Chantelle. Współpracuje z instytucjami naukowymi i artystycznymi (Instytut Wzornictwa Przemysłowego, infuture.institute, Łódź Design Festival). Wykłada w School Of Form na Uniwersytecie SWPS. Właścicielka mózgu, który ciągle goni. W głowie siedzi jej: przyszłość, kosmos i poczucie bezpieczeństwa. 


 

Temat prelekcji: W polu regeneracji 

 

Prelegentka: Katarzyna Roj 

 

Czy jesteśmy w stanie projektować dla ludzkiej aktywności i towarzyszącej jej kultury materialnej, tak by odpowiadać na teraźniejsze i prognozowane kryzysy, a jednocześnie wspierać przyrodę w jej regeneracji i wchodzić w zdrowe relacje z innymi niż ludzcy mieszkańcami świata? 

 

O zmianie paradygmatu w projektowaniu opowiem na przykładach oraz nakreślę kontekst i historię dizajnu pomyślanego inaczej, niż stylizacja przemysłu. Opowiem o „biednym projektowaniu”, technologiach opartych o tradycyjną wiedzę ekologiczną, ich politycznym i futurystycznym potencjale, o rozwiązaniach opartych o współpracę z przyrodą oraz o nowych perspektywach dla zamówień publicznych. 

Katarzyna Roj

Kuratorka, redaktorka i autorka wielu tekstów oraz publikacji na temat kultury materialnej. Prowadziła program galerii Dizajn BWA Wrocław, w którym koncentruje się na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem odpowiedzialnym społecznie, odpornością, nierównomiernie rozłożoną konsumpcją Kuratorka Żyjni , przestrzeni edukacyjnej i społecznej galerii inspirowanej tradycją dolnośląskich pałaców zdrojowych oraz wystawy i procesu Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne. Od marca 2023 r. zastępczyni Dyrektora BWA Wrocław d/s Programu, Edukacji i Promocji. 



fot. Alicja Kielan


 

Temat prelekcji: Re-Hemptation: Projektowanie Lepszej Przyszłości poprzez Innowacje i Nowe Materiały 

 

Prelegentka: Jadwiga Husarska-Sobina 

 

„Re-Hemptation: Projektowanie Lepszej Przyszłości poprzez Innowacje i Nowe Materiały” to prelekcja Jadwigi Husarskiej-Sobiny, pasjonatki innowacji w projektowaniu dla różnych branż. Jako kuratorka wystawy Re-Hemptation i założycielka studia Husarska Design, podzieli się swoją unikalną perspektywą na rolę innowacji w projektowaniu mebli. Prelekcja skupi się na odkrywaniu potencjału konopi włóknistych, lnu i innych roślin włóknistych jako ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych materiałów. Husarska zilustruje, jak proces poszukiwania innowacji może prowadzić do zrównoważonych rozwiązań, zmieniać postrzeganie konopi i wspierać rozwój zrównoważonych rozwiązań dla naszej planety. Dzięki bogatemu doświadczeniu w wdrażaniu innowacji, podzieli się wiedzą na temat tego, czy innowacja gwarantuje sukces rynkowy. 

Jadwiga Husarska-Sobina

Doświadczona projekt manager i specjalista w zakresie koordynacji wdrażania nowych produktów. Od 2014 r. prowadzi studio projektowe pod swoim nazwiskiem w Krakowie. Absolwentka i konsultantka na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała projektowanie w Lahti Institute of Design w Finlandii oraz na MOME w Budapeszcie. Pracowała jako dyrektor rozwoju produktu w Paged Meble koordynując prace zespołów projektowych i inżynierów przy wdrożeniach produktów dla globalnych klientów. Projektowała dla Nowy Styl Group, SanSwiss, Apus Sports, Total Fitness Concpet, FlooredMedia (projekty dla IKEA). Została odznaczona przez UNDP tytułem „Anioła ekonomii społecznej” za wsparcie w rozwoju marki WellDone na rzecz Fundacji Być Razem. Na swoim koncie ma ponad 190 skutecznych wdrożeń w różnych gałęziach biznesu. Laureatka wielu nagród polskich i zagranicznych, między innymi 5 nagród RedDot będący „Oscarem” w dziedzinie designu. 


 

Temat prelekcji: Co łączy nas wszystkich i wymaga zmian? Czyli o innowacyjnych rozwiązaniach w produkcji żywności. 

 

Prelegentka: Matylda Szyrle 

 

System produkcji żywności na świecie nie działa i wymaga zmiany. Nasze jedzenie powinno być jak najbardziej naturalne, zdrowe i pełne wartości odżywczych. A jednocześnie dobre dla środowiska tak, by jego produkcja nie obciążała dodatkowo i tak już przeciążonej planety. Paradoksalnie czy do produkcji takiej żywności może posłużyć nam wywrócenie starego porządku do góry nogami, zabranie jedzenia i pól i nienaturalne sposoby produkcji? Zapraszam na krótką podróż po świecie farm wertykalnych. 

Matylda Szyrle

Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych (UW) i Emerging Economies and International Development (King’s College London). Kierunki te wybrała, ponieważ interesuje się tym, jak działa społeczeństwo oraz czy (i co) można robić, by działało trochę lepiej. 

Pracowała w różnych sektorach – przez 3 lata w doradztwie strategicznym w McKinsey&Company, w Fundacji ePaństwo, Spółce Skarbu Państwa, dla Fundacji Ocalenie oraz w firmie telekomunikacyjnej i firmie doradczej w Londynie. 

 Od 2020 r. prowadzi firmę Listny Cud / Future Friendly Farm – jedną z pierwszych w Polsce farm wertykalnych, gdzie uprawiane są ekologiczne mikroliście i zioła. Listny Cud produkuje też farmy wertykalne w różnych formatach – od małych farm dla biur lub szkół po przemysłowe farmy wertykalne. Celem Listnego Cudu jest zrównoważona produkcja dobrego jedzenia oraz wzmacnianie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu kryzysu klimatycznego. 

Jedna z 23 kobiet do obserwowania w 2023 r. wg. Forbes Women Poland. 


 

Temat prelekcji: But seriously, how open is design? Porażki, wątpliwości i nadzieje związane z otwartym projektowaniem

 

Prelegentka: Olga Konik

OLGA KONIK

Studentka Szkoły Doktorskiej krakowskiej ASP. Działa na pograniczu projektowania, researchu i sztuki, prowadzi zajęcia w Pracowni Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego i współtworzy Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych. W swoich projektach bada tematykę pracy ręcznej jako strategii zrównoważonej. Interesuje się naprawianiem, intymnymi związkami człowieka z obiektami codziennego użytku oraz ekonomią cyrkularną.


 

Temat prelekcji: How the storytelling shaped our minds and its consequences on the future’s communication strategies

 

Prelegent: Maurizio Burrato

 

Prelekcja wyłącznie w j. angielskim.

MAURIZIO BURRATO

Urodzony w 1966 roku w Pinerolo. Studiował wzornictwo przemysłowe i inżynierię budowlaną w „Istituto Tecnico M. Buniva” w prowincji Pinerolo w Turynie. Od 1994 do 2013 pracował jako kierownik ds. badań i rozwoju oraz sprzedaży w różnych firmach na rynku MFC i HPL/CPL. Od 2013 roku jest członkiem zespołu projektowo-marketingowego w Interprint. Dyrektor zarządzający i ambasador marki Interprint Italia.