Identyfikacja wizualna ŁDF2019 – opis koncepcji

15/03
Identyfikacja wizualna ŁDF2019 – opis koncepcji

Pytanie o dobre życie rezonuje w głowach filozofów od tysięcy lat i, jak wiemy, nie ma na nie jednej, słusznej odpowiedzi. W identyfikacji wizualnej do 13. edycji międzynarodowego Łódź Design Festival nawiązaliśmy dialog z początkami koncepcji projektowania z lat 20. i 30. XX wieku jako próby rozwiązania problemów współczesnego świata. Zarówno wtedy, jak i dziś dizajn mierzy się z tymi samymi wyzwaniami, chociaż rozwiązania bywają diametralnie różne.

Technika kolażu, po którą sięgano zarówno w krytycznym okresie awangardy 20-lecia, jak i w entuzjastycznych początkach projektowania użytkowego lat 50., została wykorzystana w przewrotny sposób, pozwalając osadzić projekt w realiach współczesnego dizajnu. Kompozycja i kolorystyka plakatów nawiązuje do niepokojącej awangardy w malarstwie z początków XX wieku. Formy, zaczerpnięte z obrazów Marii Jaremy i Jonasza Sterna, po części do nich nawiązujące, układają się w napis „Good Life”, a jego wypełnieniem są prace młodych projektantów.

Projekt bazuje na funkcjonującej od lat identyfikacji Łódź Design Festival opartej na kroju Akzidenz Grotesk Next i podstawowych kolorach (czysta żółć i czerwień).

W projekcie wykorzystano prace:

Kilimy z Polski – Wiktoria Podolec (Tartaruga); Panel akustyczny EHØ – To Do Product Design (DeDe Furniture); Blok Wschodni – kolekcja wycinanek – David Navarro, Martyna Sobecka (Zupagrafika); Baltica – zestaw naczyń ceramicznych – Magdalena Kucharska, (Hadaki); Rybitwa – Studio 1:1 (DOKI); Fotel RM58 – Roman Modzelewski (Vzór); Lucy: solniczka, Magdalena Kucharska (Hadaki); Płytka Scratch Nero – Ceramika Paradyż.

Grafixpol
Kasia Worpus-Wrońska i Jan Worpus-Budziejewski