Porozmawiajmy o… odpadach IKEA patronuje wyjątkowemu projektowi polskich architektów

26/07
Porozmawiajmy o… odpadach IKEA patronuje wyjątkowemu projektowi polskich architektów

Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia codziennego, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugo Kowalski i Marcin Szczelina. Wraz z IKEA, mecenasem projektu, poruszyli temat odpadów, pokazując, jak architektura może przyczynić się do ich redukcji. Nowa odsłona ekologicznej konstrukcji zostanie zaprezentowana już w październiku podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

„Porozmawiajmy o śmieciach” to projekt, który reprezentował Polskę na głównej wystawie
15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W kwietniu – w zmienionej formie – instalacja znajdowała się przez kilka dni w Parlamencie Europejskim w Brukseli, natomiast w maju można było ją oglądać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W projekcie użyto m.in. materiały, które mogą być poddane recyklingowi – np. butelki PET, aluminiowe puszki, pocięte tkaniny oraz sprasowane, tekturowe kartony, dostarczone przez jeden z polskich sklepów IKEA.

- Dzięki zaangażowaniu w projekt „Let’s talk about garbage”, który został stworzony przez młodych polskich twórców, IKEA buduje świadomość i jednocześnie inspiruje do recyklingu, upcyklingu
i ponownego wykorzystywania odpadów. jako surowców wtórnych. To dla nas również okazja, by pobudzić dyskusję na temat gospodarki o obiegu zamkniętym i konieczności rozwoju współczesnego świata, w tym biznesu, właśnie w tym kierunku. Inicjatywa „Porozmawiajmy o śmieciach” doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju, którą kierujemy się w naszej codziennej działalności – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Porozmawiajmy o…
Kluczowy partner Łódź Design Festival, IKEA Retail w Polsce przywiązuje ogromną wagę do problemu nadmiaru odpadów oraz ich segregacji. W 2015 roku aż 89% odpadów z działalności polskich sklepów tej sieci zostało przekazanych do recyklingu. Tworzenie produktów i rozwiązań przyczyniających się do budowania gospodarki o obiegu zamkniętym to długofalowy cel firmy. Temat coraz częściej stanowi również inspirację dla projektantów i architektów, którzy szukają zupełnie nowych rozwiązań, zgodnych z wymogami ekologii. Stąd narodził się pomysł na współpracę przy wystawie „Let’s talk about garbage”.

- Chcieliśmy uzyskać jak największą autentyczność i pokazać wszystkim, jak istotny jest problem nadprodukcji śmieci. Cieszymy się, że IKEA wsparła nas w tym przedsięwzięciu. Jesteśmy dumni, że tak ważny temat został doceniony i jest szeroko komentowany przez media z całego świata – mówi Marcin Szczelina, projektant i współtwórca wystawy „Let’s talk about garbage”.

Architektura i śmieci
Projekt doskonale wpisuje się w myśl przewodnią 11. edycji Łódź Design Festival – OD.NOWA. „Let’s talk about garbage” mierzy się z globalnym problemem nadprodukcji odpadów. Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie mają świadomości skali tego zjawiska. Dlatego twórcy projektu podejmują wyzwanie wskazania nowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów. Ponowne wykorzystanie produktów, nadanie im nowego kształtu, funkcji, to proces, który jest jedną z głównych metod ochrony środowiska. Projekt, który zobaczymy podczas festiwalu będzie miał zupełnie nową odsłonę. Jaką? Przekonamy się już w październiku!