Hasło przewodnie ŁDF2018/zmiana daty

29/01
Hasło przewodnie ŁDF2018/zmiana daty

Design na dobre zagościł wśród ważnych tematów współczesnego świata.
Otaczamy się coraz piękniejszymi przedmiotami, coraz świadomiej wybieramy produkty, które oferują nam spełnienie naszych marzeń i zaspokojenie naszych ambicji.

Jednocześnie żyjemy tak, jak pisała Szymborska „dłużej ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami. Podróżujemy szybciej, częściej, dalej choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy”. Rzeczywistość szybko i często się zmienia. Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe i zmieniające się szybko w jeszcze nowsze. Często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian.

Na co dzień asystuje nam technologia – przydatna, choć niezrozumiała. Oczekuje się od nas efektywności, wydajności, kreatywności, zdrowia i doskonałego humoru, a najlepiej wszystkiego tego w jednym momencie. Postęp usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Drogą do ocalenia człowieka w świecie technologii może okazać się właśnie to, co czyni go wrażliwym, twórczym, zaangażowanym, empatycznym – serce, pasja, nadawanie sensów.

Podczas 12 edycji Łódź Design Festival, spróbujemy zobaczyć człowieka - twórcę, przyjrzeć się radości z pracy rąk, celebracji tworzenia, a także poczucia wyjątkowości posiadania przedmiotów będących owocem pracy twórczej. Spojrzymy na obiekty sztuki użytkowej stworzone przez polskich projektantów tak, jak patrzy się na dzieło artystyczne i tak, jak patrzy się na rekwizyt codzienności. Zastanowimy się nad miejscem człowieka i jego dziełem powstałym z myśli i pracą rąk we współczesnym świecie. Te REFLEKSJE będą przyświecać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy 12. edycję Łódź Design Festival.

Dlaczego maj?

Pomysł na zmianę daty festiwalu narodził się już wiele lat temu. Głównym powodem była pogoda. Październikowa aura nie zachęca do działań w przestrzeni miejskiej, których realizację planowaliśmy w ramach Festiwalu. Ostateczna decyzja poprzedzona była rozmowami z festiwalowymi partnerami, którzy przekonywali, że zmiana terminu to dobry kierunek. Po burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy się na ten krok. 
Łódź Design Festival nieustannie ewoluuje - otwiera się na kolejnych odbiorców, zmieniają się formaty wydarzeń oraz ich tematyka.