en

Wywiad z Ewą Dulcet i Martyną Świerczyńską – wyróżnionymi w konkursie make me! 2017

Ból nadgarstka często jest skutkiem długotrwałego skurczu mięśni spowodowanych podczas pracy przy komputerze. Wymuszona i niezmienna pozycja ręki nie pozwala na rozluźnienie mięśni i wiązadeł nadgarstka. Gdy nadgarstek wraca do ułożenia pośredniego pojawia się ból i uczucie ucisku. Jednym z rozwiązań zapobiegających bólowi jest wprowadzenie niestabilnego podłoża podczas pracy ręki. Biżuteria MIKO+ została tak zaprojektowana, by użytkownik nieznacznie zmieniał pozycję nadgarstka podczas pracy z myszką i doprowadzał do naprzemiennej pracy mięśni. Pacjentom cierpiącym na zespół kanału nadgarstka ulgę przynosi ucisk konkretnego miejsca we wnętrzu ręki. Fizjoterapeuci w terapii tego schorzenia często stosują elementy akupresury. Zaprojektowana forma biżuterii umożliwia wykonanie autoterapii nadmiernie napiętych struktur w obrębie ręki. O dalszych planach dotyczących MIKO+, wyróżnionym w konkursie make me! 2017, rozmawiamy z projektantkami Ewą Dulcet i Martyną Świerczyńską:

 

Jak wygląda praca nad projektem MIKO+, wyróżnionym w konkursie make me! 2017, w tym momencie?


W ostatnim czasie trwały intensywne badania biżuterii w Klinice Chirurgii, Ortopedii i Traumatologii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego prowadzone pod okiem dr n. med. Marty Jokiel. Jesteśmy bardzo świeżo po uzyskaniu wyników z tych badań, z których jesteśmy bardzo zadowolone. Teraz planujemy przepracować wszystkie wnioski i zacząć wcielać je w życie, co wiąże się z dopracowywaniem znanych już form biżuterii, tak by działały bez zarzutu.

 

Czy uczestnictwo w finale konkursu i wystawa make me! okazały się pomocne w rozwoju projektu biżuterii?


Znalezienie się wśród grona finalistów MAKE ME! było dla nas ogromnym wyróżnieniem biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursu oraz jego międzynarodowy prestiż. Ta możliwość pomogła nam w budowaniu rozpoznawalności MIKO+ oraz staraniu się o inne stypendia na nasz dalszy rozwój, dokumentując nasz udział w finale make me! 2017.

 

Jakie są plany dotyczące MIKO+?

 

Całkiem niedawno skończyły się badania naszej biżuterii w Klinice Chirurgii, Ortopedii i Traumatologii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Nasz najbliższy plan dotyczy przepracowania wszystkich wniosków i dopracowanie tego co wymaga jeszcze poprawy. Zanim wprowadzimy biżuterię na rynek będziemy miały całkowitą pewność, że MIKO+ działa i jest biżuterią terapeutyczną. Kolejna część planu jest właśnie taka, żeby skonfrontować MIKO+ z rynkiem 🙂 Chcemy wprowadzić biżuterię do sprzedaży.

 

Jak projekt MIKO+ jest postrzegany na rynku zagranicznym?

 

MIKO+ nie zostało jeszcze wprowadzone na rynek – stąd ciężko stwierdzić jak będzie postrzegane na rynku zagranicznym. Podczas wystawy Global Grad Show w ramach Dubai Design Week wielokrotnie dopytywano nas, gdzie można kupić naszą biżuterię: może to dobra wróżba 🙂

 

Czy biżuteria fizjoterapeutyczna została już wprowadzona na rynek?

 

Ten etap jest jeszcze przed nami.

 

Czy pracują Panie teraz nad jakimś nowym projektem? Jeśli można zdradzić szczegóły, byłoby świetnie.


Obecnie pracowałyśmy nad kilkoma projektami przestrzeni, które powoli dobiegają końca i nadszedł czas na kończenie innych naszych projektów z mniejszej skali: jak choćby dopracowanie MIKO+.