Toczymy z Garncarnią na kole japońskim – nowy design starego rzemiosła

Toczymy z Garncarnią na kole japońskim – nowy design starego rzemiosła

Organizator: Garncarnia
Prowadzenie: Marta Florkowska, Paweł Szymański
Dla kogo: dla dorosłych
Liczba uczestników: 5 osób
Kiedy: 19 maja 2019 (niedziela), godz. 12.00 – 14.30 / 15.30 – 18.00
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala A121
Zapisy: poprzez formularz rejestracyjny
UDZIAŁ W WARSZTACIE JEST PŁATNY
19.05.2019 godzina 12-14:30 BRAK WOLNYCH MIEJSC
19.05.2019 godzina 15:30-18.00 https://form.jotformeu.com/91263091408353

Filozofia koła japońskiego
Kultura starożytnej Japonii stworzyła w swojej długiej historii pięknie skanonizowane obrzędy wykonywania prostych czynności, które nobilitowały uczestników ceremonii. Trudno uchwytna dla Europejczyków duchowość Wschodu, wprowadza nas na szlachetne i wyciszone ścieżki ceremonii herbacianej, kaligrafii, urządzania ogrodów, walki mieczem, czy strzelania z łuku.
Na naszej rzemieślniczej drodze poznaliśmy kanon garncarstwa japońskiego. Każda z wykonywanych podczas toczenia czynności, wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno. W sztuce toczenia na japońskim kole garncarskim najważniejszy jest sam proces powstawania najprostszych form ceramicznych na wirującym kręgu poruszanym skoncentrowaną siłą rąk. Ręce te w chwilę po nadaniu pędu kołu cichną i w delikatnym dotyku plastycznej gliny, wybudowując w przestrzeni stworzony przez wyobraźnię kształt – prosty, podstawowy, pierwotny – czarkę. Etymologia słowa czarka wyprowadza nazwę naczynia od „czarów”, które zamieszkują ten mikrokosmos stworzony własnymi dłońmi.
Koło garncarskie (japońskie, drążkowe) to najszybszy sposób na przeniesienie kształtów z naszej wyobraźni w przestrzeń. Nauka toczenia połączona jest z relaksującym sposobem spędzania czasu. Często jest pierwszym kontaktem uczestników zajęć z gliną. Nieskrępowana radość pracy w glinie, niepowtarzalne wrażenia dotykowe, spożytkowanie nagromadzonego w nas nadmiaru energii, wolna od wszelkich ograniczeń wyobraźnia przekładająca się w formę przestrzenną. Jak to wszystko zrealizować? Glina daje takie możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji a kształty naczyń pojawiają się same. Wystarczy odrobina magii i mgiełka tajemniczości spowijająca garncarskie umiejętności. I jeszcze jedno - chęć poddania się choć na chwilę urokowi gliny.

Koło garncarskie jak antydepresant
Pracę na kole garncarskim wykorzystuję jako bardzo efektywne ćwiczenie w pozbywaniu się stresu. Ogromne tempo życia i zmian, ciągła rywalizacja w wielu dziedzinach życia, ewolucja obyczajów oraz ról społecznych. Stres potrafi odebrać wiele przyjemności czerpanych z życia.
Ponieważ pędząc przez życie, przyjmujemy na siebie coraz to nowe zobowiązania. Często zapominamy jednak o potrzebie relaksu i odreagowania. Nie wiemy już jak zorganizować swój czas wolny, tak aby efektywnie odpoczywać, przez co bronić się przez skutkami przeciążenia organizmu.
W trakcie pracy na kole japońskim najwyższy poziom koncentracji i spokoju osiąga się w czasie pierwszych faz toczenia, następnie formowania naczynia. Koło pozwala także na gospodarowanie energią i pozbywanie się napięć. Zatracenie się w pracę na wirującym kole, pozwala zapomnieć o świecie wokół nas. Oczyszcza umysł.
Zapraszamy na warsztaty garncarskie, w którym japońskie koło, nasze ciało i glina stanowią jedność w procesie tworzenia. Koło japońskie to energia. Glina jest materiałem żywym, wciąż podlegającym przemianom. Natomiast toczące się koło japońskie przekazuje energię ze swojego pędu w nasze dłonie, a one kształtują glinę. Następuje przemiana energii, tworzymy cykl pracy, materializujemy własną wyobraźnię w przestrzeni.

Postawa ciała, kontrola oddechu, praca rąk, aksamitny dotyk gliny. Toczenie na kole garncarskim to ceremonia. Harmonia i radość pracy, spokój umysłu, energia koła garncarskiego. Toczenie na kole japońskim to nabywanie umiejętności manualnych oraz trening duchowy.

Pracując wspólnie, stajemy się częścią ceremonii koła japońskiego, która wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno. W sztuce toczenia na japońskim kole garncarskim najważniejszy jest proces powstawania form ceramicznych.

ORGANIZACJA warsztatów, opis dla uczestników:
W proponowanych warsztatach wykorzystuję naturalną glinę oraz zrekonstruowane koło japońskie (drążkowe). Jest to krąg garncarski, które wprowadza się w ruch siłą mięśni rąk. Kameralna atmosfera zajęć pozwala na spokojną prace, zapoznawanie się z gliną i technikami toczenia.
Koło japońskie zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ jest umieszczone w zamkniętej skrzynki, gdy w zajęciach uczestniczą dzieci, nie siadają na wysokim zasiądzie krzesełka, zatem nie ma możliwości upadku, niebezpiecznego zsunięcia się. Dodatkowo zasiad na kole japońskim w pozycji klęku lub siedzącej, sprzyja rozciąganiu oraz ćwiczeniom fizycznym. Praca z gliną natomiast wpływa na zmysły, usprawnia sensomotorykę.

Zajęcia przewidywane są jako warsztatowe (dla osób które chcą nauczyć się technik toczenia), jednocześnie jako zajęcia relaksacyjne.
Czas trwania warsztatu: maksymalnie 2,5 godziny.
Grupa do 5 osób. Osoby uczestniczące w warsztacie, prosimy o przygotowanie wygodnej odzieży, pozwalającej na swobodne toczenie.

logo 02 zmniejszone na www 

>
>