Spotkanie z polskimi ilustratorami na ŁDF2019 / 18.05

Organizator: Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Kiedy:
18.05.2019, godz. 12.00
Gdzie:
Klubokawiarnia FORMAT, Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3

Spotkanie z ilustratorami i kuratorką wystawy "SŁOWNIK DOBRYCH ŁODZIANIZMÓW. INTERPRETUJĄ POLSCY ILUSTRATORZY" Adrianą Michalską.

W spotkaniu wezmą udział:

Kuratorka: Adriana Michalska
Artyści: Karol Banach, Michał Bednarski, Blanka Biernat, Katarzyna Bogucka, Bartek Bojarczuk, Joanna Czaplewska, Magda Grabowska – Wacławek(GraBOVSKA), Monika Hanulak, Izabela Kaczmarek – Szurek, Kazia Kalitan – Młodkowska, Bartek „Arobal” Kociemba, Bartosz Kosowski,  Michał Loba, Patryk Mogilnicki,  Anna Niemierko, Patrycja Podkościelny, Anna Rudak, Dawid Ryski, Ola Woldańska – Płocińska, Martyna Wójcik – Śmierska


Adriana Michalska
Adriana Michalska kuratorka wystawy
Adriana Michalska
 –
historyczka i krytyczka sztuki, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Université de Nantes. Obecnie pracuje w dziale organizowania wystaw i upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Kuratorka wystaw oraz autorka tekstów do katalogów i folderów poświęconych twórczości współczesnych artystów. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Karol Banach
Karol Banach

Karol Banach – Rocznik 1990. Ilustrator. Specjalizuje się w ilustracji prasowej i komercyjnej. Zajmuje się również ilustracja dla dzieci, rysuje do książek, gazet i magazynów. Projektuje murale. Współpracował z takimi markami jak Adobe, Uber, The New York Times. Huawei, Snapchat, American Express, Ikea, Samsung, Costa Coffee oraz magazynami: The Washington Post, The New Republic, Przekrój, Architektura.

SKOKOBRYKI – dresiarze
* Młoda chuliganeria z Limanki; mają przerzutki, berety mają poorane (są agresywni, impulsywni, szaleni). Po sześciu, po ośmiu na jednego. Ale jak do nas podchodzi taki, musi mieć szacunek.
* My sobie idziemy ulicą i nas nikt nie zaczepi. Nie wolno się wygłupiać, bo po mordzie możesz dostać. Pójdziesz w nocy do nocnego, to cię nikt nie ruszy, a ty lepiej, żebyś tu po nocy nie chodził, bo tutaj są głupki. Te małolaty są najgorsze, skokobryki. Nikt cię nie skrzywdzi z tych dziadków, co stoją po bramach.

Michał Bednarski
Michal Bednarski

Michał Bednarski –  Rocznik 1987. Ilustrator, urodzony w Lublinie. Współpracował z Forbes Japan, The Guardian, Variety, Wired, The Sunday Times, Miesięcznik ZNAK, F5, Futu. W 2015 roku nagrodzony srebrnym mieczem KTR w kategorii "Portfolio Ilustracja".

DĘCIAK – kapelusz męski, melonik

Blanka Biernat
Blanka Biernat

Blanka Biernat – Rocznik 1983. Ilustratorka. Specjalizuje się w ilustracji spersonalizowanej i galanterii papierniczej. Ukończyła Kingston University w Londynie na wydziałach Historia sztuki i Media. Była jednym z pierwszych rezydentów Art Inkubatora w Łodzi. Pracuje głownie dla klientów indywidualnych, ale współpracowała także z magazynami takimi jak: Glamour Holland, Belgium i UK, Flow Holland, Hello May Australia, Elle, Birde UK.

ANGIELKA – cienka bułka pszenna ok. 30 cm – kształtem i wielkością przypominająca chleb

Katarzyna Bogucka
Katarzyna Bogucka


Katarzyna Bogucka – Rocznik 1985. W 2009 roku obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównie ilustratorka książek dla dzieci. W 2013 otrzymała nagrodę NAMI Island International Concours for picture book illustrations in Seoul i wzięła udział w wystawie Bologna Illustration Exhibition. W 2015 roku otrzymała wyróżnienie w Bolonii za Wytwórnik Kulinarny stworzony razem z Szymonem Tomiło, wydany przez Wytwórnię. Tworzy także ilustracje dla magazynów, marek odzieżowych i  klientów komercyjnych.


LAĆKI – pantofle, kapcie

Bartek Bojarczuk
Bartek Bojarczuk

Bartek Bojarczuk – Rocznik 1989. Projektant ilustracji na potrzeby odzieżowe oraz product designu. Współpracował z czołowymi polskimi markami sektora alternatywnej mody młodzieżowej, tworzył muzyczne koncepcje dla EMI Music Poland oraz Pomaton (obecnie Warner Music), projektował autorskie kolekcje sportowe dla marki Nobile Kiteboarding czy wspierał Polską Akcję Humanitarną (PAH). W późniejszych latach pomagał rozwijać dział digital Pernod Ricard Polska uczestnicząc przy tworzeniu wirtualnych kampanii social dla marek Wyborowa, Absolut, Jameson Whiskey oraz Chivas Regal. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór, Must Have, 3x3 Annual.  Ekspert przeglądów See&Say. Od 2013 creative director łódzkiej marki odzieżowej Pan tu nie stał. Czynnie wspiera rozwój polskiego designu i promuje wzornictwo złotej ery polskiego projektowania. Prywatnie pasjonuje się typografią oraz projektowaniem plakatu.


GLIKOWAĆ – życzyć szczęścia, powodzenia

Joanna Czaplewska
Joanna Czaplewska
Joanna Czaplewska – Rocznik 1993. Projektantka graficzna i ilustratorka, kocha Gdynię i morze. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie asystentka na macierzystym wydziale w Pracowni Projektowania dla Kultury i Pracowni Książki. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę Trzy, dwa, raz, Günter Grass (2015), która otrzymała wyróżnienie w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji ibby. Autorka ilustracji do książek Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (2017), Gdyńskie wędrówki kota Antoniego (2018) oraz Dobra robota. Ceramik, opiekunka foki Ii inne ciekawe zawody (2019).


MIGAWKA – migawka – bilet okresowy komunikacji miejskiej

Magda Grabowska-Wacławek (GraBOVSKA) 
Magda Grabowska Waclawek GraBOVSKA

Magda Grabowska-Wacławek (GraBOVSKA) – Rocznik 1985. Ilustratorka, projektantka, muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów.  Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni projektowania książki prof. Macieja Buszewicza oraz w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Stypendium w pracowni prof. Georga Barbera w Burg Giebichenstein University of Art and Design in Halle (Saale) w Niemczech. Projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej tj. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale i wiele innych. Obecnie skupiona głównie na pracy własnej. Więcej do zobaczenia na instagramie oraz stronie www.grabovska.com Jako muzyk posługuje się pseudonimem Bovska. Nagrała trzy studyjne albumy (Kaktus, Pysk i Kęsy). Łącznie na YouTube jej utwory mają 33 mln wyświetleń i liczba ta stale rośnie. Na koncie ma także dwie nominacie do nagrody Fryderyki oraz nominację do nagrody MTV Europe Music Awards. Od trzech lat koncertuje w kraju, śpiewając i grając własne piosenki wraz z zespołem. Więcej do zobaczenia na stronie www.bovska.com, Instagramie oraz kanale YouTube bovskamusic.

BIGIEL – dość tłoczne, pełne zgiełku miejsce w przestrzeni publicznej (np. deptak, fragment ulicy, plac, park), w którym ludzie spotykają się w celach spędzenia czasu wolnego i rozrywki; wyraz funkcjonuje także w znaczeniach: impreza, zabawa, werwa, energia.
* Za Tatarkówny od pl. Wolności do Tuwima to był bigiel.
* Pierwsza wolna sobota była sześcio-, a nie ośmiogodzinna i idziemy na bigiel, tworzyło się korowód i chodziło się za panną.

Monika Hanulak
Monika Hanulak

Monika Hanulak – Rocznik 1973. Ilustratorka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2001 roku na Wydziale Grafiki. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Rafała Strenta w zakresie grafiki warsztatowej, aneks: pod kierunkiem prof. Grzegorza Pabla w zakresie malarstwa. Od 2001 roku zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej prof. Andrzeja Węcławskiego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, od 2006 do 2013: zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego w warszawskiej ASP. Od 2013 asystentka Grażki Lange. Brała udział w wielu wystawach grafiki, książki i ilustracji w kraju i za granicą. Autorka m.in. opracowania graficznego i ilustracji do książek Kic-kic kontra generał Gąsienica we współpracy z Grażką Lange, Endo 2004; Smonia, Wytwórnia 2006; C'etaituncrocodile... Petitehistoire de l'evolution, Lirabelle, Francja 2007; Tuwim. Wiersze dla dzieci, Wytwórnia 2007; Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości, do tekstu Leszka Kołakowskiego, Muchomor 2009; Pampilio, do tekstu Ireny Tuwim, Wytwórnia 2010; Bouclesd'Or et lesdeuxours, do tekstu Zidrou, Rouergue, Francja 2012; Kern, Wytwórnia 2015; Co słychać, do tekstu Anny Czerwińskiej-Rydel, Wytwórnia 2016. Laureatka wielu nagród w kraju i za granicą, z których najważniejsze to prestiżowa nagroda Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja dla dzieci za książkę Juliana Tuwima Wiersze dla dzieci - pierwsza polska książka nagrodzona w historii konkursu, Druga Główna Nagroda w 5. Konkursie SIBAF (Seoul International Book Art Award) Międzynarodowych Targów Książki Artystycznej w Seulu nagroda za współopracowanie graficzne serii What the Polish Have Given to the World Małgorzaty Strzałkowskiej wydawca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Seul, Korea 2009, główna nagroda graficzna w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2010 za ilustracje i opracowanie graficzne książki Pampilio do tekstu Ireny Tuwim, Wytwórnia, Nominacja do nagród Tvp Kultura „Gwarancja Kultury 2010” za ilustracje i opracowanie graficzne do książki Pampilio Ireny Tuwim w kategorii "osiągnięcia w rozwoju twórczym dzieci i młodzieży", Honorowe Wyróżnienie za opracowanie graficzne i ilustracje dla książki Pampilio w konkursie "Najpiękniejsze Książki Świata 2012" INTERNATIONAL COMPETITION Best Book Design from allover the World 2012 we Frankfurcie, nagroda honorowa za innowacyjne rozwiązania w dziedzinie projektowania graficznego i ilustracji w 52. konkursie PTWK na Najpiękniejsze Książki Roku 2011. Brązowy Medal za opracowanie graficzne Typografii niepokornej na międzynarodowym konkursie Schönste Bücher aus aller Welt 2014 w Lipsku, Niemcy 2014

BYĆ NA FLEKU – być w dobrej formie, zadbanym mimo swojego wieku

Izabela Kaczmarek-Szurek
Izabela Kaczmarek Szurek

Izabela Kaczmarek-Szurek – Rocznik 1983. Ilustratorka i plakacistka. Z wyróżnieniem ukończyła Wydział Grafiki poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Pracowni Plakatu. Studiowała na Universität der Künste Berlin.  Jest laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lubi ilustrować dla dorosłych. Dla marki Sunday is Monday stworzyła autorską serię plakatów o jodze nagrodzoną Must Have 2017. Współpracuje z czołowymi polskimi projektantami mody, wydawnictwami i magazynami. Ilustrowała m.in. dla Gazety Wyborczej, Przekroju, Harper's Bazaar US, ostatnio dla Vogue Polska. Mieszka i pracuje w Warszawie. 


DOSTAĆ W TYTĘ – dostać, oberwać po twarzy; sformułowanie używane zadziornie, zawadiacko, buńczucznie, niekiedy również prowokacyjnie lub agresywnie

Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Kazia Kalitan Mlodkowska

Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska – Rocznik 1984. Ilustratorka. Poza niewątpliwie długim nazwiskiem, wyróżnia się pasją do tworzenia, nieszablonowymi pomysłami oraz charakterystyczną kreską. Największą przyjemność sprawia jej ilustrowanie. Wymowna forma, jasny przekaz oraz umiejętne łączenie kontekstu słowa i obrazu, widoczne są w większości jej prac. Postacie tworzone przez Kazię cechuje lekki i niewybredny humor, podobnie zresztą jak ją samą. Lekkie i zgrabne formy ilustracji zostały zauważone i opublikowane m. in. w Empiku, magazynie Zwierciadło oraz wydawnictwach takich Egmont Polska czy Tata Robi Książki. W ubiegłym roku dołączyła do grona artystów publikujących z okazji 100lecia odzyskania niepodległości –stworzyła ilustracje do książki Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach. Kazia jest również głównym projektantem w firmie Bit by Bit zajmującej się tworzeniem produktów informatycznych dla klientów z całego świata. Często współpracuje z młodymi, rozwijającymi się firmami, wspierając je w obszarze UI i UX oraz tworzeniu wizerunku. W większości przypadków są to innowacyjne projekty dla start-upów oraz dużych firm takich jak Europejska Agencji Kosmiczna. Obecnie Kazia jest częścią międzynarodowego zespołu odpowiedzialnego za wizualną stronę marki BlaBlaCar, tworząc ilustracje i filmy promocyjne.

DRAPOKI – drewniane trepy wzmocnione drutem przymocowanym do podeszwy

Jan Kallwejt
Jan Kallwejt

Jan Kallwejt – Rocznik 1981. Ilustrator, urodzony w Warszawie. Studiował reklamę i w tej branży zaczynał swoją karierę zawodową jako projektant i art director. Znany jest z charakterystycznych ilustracji, regularnie pojawiających się w polskich i zagranicznych tytułach prasowych oraz kampaniach reklamowych. Tworzy także murale, plakaty i grafiki na potrzeby aranżacji wnętrz. Współpracuje także z branżą odzieżową. Podstawą jego stylu jest prosta, ikoniczna forma o ograniczonej palecie barw która często rozwija się w rozbudowane, zagęszczone kompozycje pełne detali, nierzadko okraszone dozą absurdalnego humoru.

KRAŃCÓWKA – pętla linii tramwajowej lub autobusowej

Bartek „Arobal” Kociemba
Bartek Arobal Kociemba kopia

Bartek „Arobal” Kociemba –  Rocznik 1984. Pochodzi z Barlinka, mieszka w Kopenhadze. Artysta, rysownik, ilustrator. Studiował Politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz Filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2008 instruktor medytacji, a od 2012 nauczyciel w szkole Buddyzmu Shambhali. Współpracował z takimi magazynami jak: A4, Architektura, Bluszcz, DikFagazine, Duży Format, Exklusiv, ELLE, F5, Film PRO, Glamour, Harper’s Bazaar, Hirofree, Kmag, Książki, KTW, Kukbuk, Kuchnia, Maleman, PANI, Podróże, Pismo, Przekrój, Podróże, Smak, Twój Styl, Usta, WAW, Wprost, Wysokie Obcasy, Extra, Znak, Zwierciadło, Zwykłe Życie. Jego ilustracje były publikowane w zagranicznych czasopismach jak: Crushfanzine (NY, USA), Lube (Hiszpania), Objects (Niemcy), Unpolished ( Wlk. Brytania), The End Magazine (Włochy). Autor okładek albumów muzycznych Fisz i Emade, dla których zaprojektował i zilustrował płytę Hevi Metal oraz okładkę płyty Granda Moniki Brodki. Był tez jednym ze współautorów animacji do teledysku promującym piosenkę z tej płyty pt. Krzyżówka dnia. W 2009 nakładem Instytutu wyd. Latarnik ukazała sie pierwsza zilustrowana przez niego powieść pt. Omega, której autorem jest Marcin Szczygielski. W 2017 Teatr Wielki Opera Narodowa wydała swoją pierwszą kolorowankę - w całości zilustrowaną i zaprojektowana przez Arobala. W 2018 ukazało się polskie tłumaczenie Cholernie mocnej miłości van Diijka, nakładem Korporacji Ha!art z okładką Arobala. W 2019 ukazała się bogato ilustrowany przez niego zbiór rozmów z psychologami autorstwa Agnieszki Jucewicz, pt.: Czując. Od stycznia 2010 r. współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie jako plakacista (Madame Bovary, Don Kiszot, Klub Polski, Glissando, Plac Apokalipsa, Królkłaniasię i zabija, Krety i rajskie ptaki, I nie było już nikogo). Jest tez autorem okładki książki wydanej przez teatr pt.: Persona Krystiana Lupy. W 2010 rozpoczęła się współpraca z Teatrem Wielkim Opera Narodowa- jak dotąd Arobal brał udział w projekcie graficznym towarzyszącym premierze oper: Sudden Rain/Between oraz Roberto Devereux.


FOLIÓWKA – torba foliowa, reklamówka

Bartosz Kosowski
Bartosz Kosowski

Bartosz Kosowski – Rocznik 1979.  Ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filologii angielskiej we Wrocławiu, zdobywca trzech złotych medali przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. Zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował między innymi z Apple, Canal+, Legendary Pictures, Orange, The New Yorker, The Economist, The New Republic, The Hollywood Reporter i Politico. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane za granicą, w takich konkursach jak New York Festivals Awards, American Illustration, Spectrum, 3×3, Graphis, czy European Design Awards oraz publikowane w prestiżowych wydawnictwach Taschen, Abrams oraz Bloomsbury. Od czterech lat jest jednym z mentorów Adobe Design Achievement Awards.

TRAMBAMBULA – piłkarzyki

Agata Królak
Agata Krolak

Agata Królak – Rocznik 1987. Ilustratorka. Mieszka i pracuje w Gdańsku, ilustruje i projektuje dla dzieci w każdym wieku, grając z umiejętnościami wizualnymi. Jej książki z obrazkami były publikowane w Polsce, Chinach, Argentynie, Francji i Włoszech, a ilustracje zostały zaprezentowane w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Brukseli i Paryżu. Jest asystentką na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie ukończyła doktorat w 2018 roku.


BOBA – papierowy latawiec

Michał Loba
Michal Loba

Michał Loba – Rocznik1990. Ilustrator i grafik. Skupia się przede wszystkim na tworzeniu plakatów, ilustracji i logotypów. Zajmuje się także projektowaniem wydawnictw, na stałe współpracuje z magazynem Zwykłe Życie. Dyplom na kierunku Communication Design w School of Form obronił pod kierunkiem Edgara Bąka. Współtworzył pierwsze w Polsce studio zajmującym się drukiem w technice Riso - Studio Arizona. Tworzy plakaty do wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli. Współpracował między innymi z klubami Pogłos, Plan B, Plac Zabaw nad Wisłą, Instytutem Adama Mickiewicza, Nowym Teatrem, CSW Zamek Ujazdowski oraz Centrum Sztuki Wro. Jego ilustracje pojawiły się w polskich magazynach takich jak KTW, Zwykłe Życie, Trzy CzteRy. Za granicą tworzył ilustracje miedzy innymi dla magazynu Esquire UK oraz na zlecenie największego portalu poświęconego ilustracji i projektowaniu - It’s Nice That. Jego prace zostały kilkukrotnie wyróżnione i umieszczone w roczniku poświęconym polskiej grafice wydawniczej - Print Control. Jest jednym z dwudziestu dwóch polskich ilustratorów i ilustratorek zebranych przez Patryka Mogilnickiego w książce Nie ma się co obrażać wydanej przez wydawnictwo Karakter. W 2019 roku Targi Arena Design przyznały mu wyróżnienie Projektanta Roku.

TARYFA – taksówka

Patryk Mogilnicki
Patryk Mogilnicki

Patryk Mogilnicki –  Rocznik 1976. Ilustrator, autor książki Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja (Karakter, 2017).Publikował w większości polskich magazynów, od wysokonakładowych (m.in. Gazeta Wyborcza, Przekrój, Wprost, Zwierciadło, Wysokie Obcasy, Film, Architektura, Podróże), przez polskie edycje zagranicznych (m.in. Playboy, Newsweek, Esquire), po bardziej niszowe tytuły (m.in. Smak, Exklusiv, Kukbuk, K Mag, Gaga), a także zagranicznych, jak włoski Vice, angielski Pickles czy Fast Company z Nowego Jorku. Projektuje plakaty koncertowe, teatralne i filmowe (m.in. Rojst, Mnich z morza, Biegacze, Chłopcy z motylkami). Tworzy okładki płyt (m.in. dla Retribution Body, Kristen, Wulkan) i książek (m.in. Anda Rottenberg Berlińska depresja. Dziennik, Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu, Johann Hari Ścigając krzyk, Jeff Vandermeer Unicestwienie). Rysuje także komiksy (m.in. Kto jest obok mnie? w antologii Chopin New Romantic; Luna w przewodniku Krytyki Politycznej Schulz i Red Sea do antologii Ś! łotewskiego wydawnictwa Kuś. Jego ilustracje prezentowane były w albumach Pictographic Index 1 (The Peppin Press, 2009), 1000 Portraits Illustrations (QuarryBooks, 2012), rodzimych The Best Polish Press Illustrators (Slow, 2016) i The Best Polish Poster Illustrators (Slow, 2017), a także na wystawach, m.in. Ilustracja PL (Warszawa, 2012), Ilustrarte’12 (Lizbona, 2012), 48 Social Club. Tokyo Designers Club (Tokyo, 2014), Do It Your Way / Polish Design in Pieces (Milan, 2015), Inside Out. Polish Graphic Design (Wanted Design, New York 2015).


LIMO – siniak powstały od uderzenia pod okiem

Alek „Lis Kula” Morawski
Alek Morawski

 

Alek „Lis Kula” Morawski – Rocznik 1988. Ilustrator. Urodzony w Oakland, absolwent Wydziału Ilustracji California College of Arts. Ilustrator, rysownik, autor okładek muzycznych i ilustracji reklamowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zdobywca min. głównych nagród w kategorii ilustracji reklamowej KTR (2015) i Polish Graphic Design Awards (2018). W swoim dorobku ma realizacje dla takich klientów jak Nike, Reebok, Levi’s, Facebook, Red Bull, Mercedes-Benz, Asfalt Records i wielu innych.

KANAR – kontroler biletów MPK

Anna Niemierko
Anna Niemierko


Anna Niemierko – Rocznik 1979. Ilustratorka. Urodzona w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Specjalizuje się w grafice użytkowej: ilustracji, projektowaniu książek oraz znaczków pocztowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach polskich jak i międzynarodowych, m. in. : Bologna Ragazzi Award, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK, Książka Roku PS IBBY, White Raven, Konkurs Sztuki Filatelistycznej w Asiago. Jej prace pokazywane są na wystawach w kraju i za granicą.


UŚMOTRUCHAĆ – ubrudzić
* Albo do dzieciaka się mówiło, jak z dworu przyszedł: A gdzieś ty się tak uśmotruchał? To znaczy: Gdzieś się tak ubrudził?

Patrycja Podkościelny
Patrycja Podkoscielny

Patrycja Podkościelny – Rocznik 1988. Urodzona w Gdyni. Ilustratorka i graficzka z Trójmiasta. Miłośniczka mediów tradycyjnych, typografii i gridów. Współpracowała m.in. z: Adobe, Netflix, Grey (Singapur), Mini, Nike, 2+3D, Newsweek, Przekrój, Miesięcznikiem Znak. Miała również autorską linię ubrań ze swoimi ilustracjami wypuszczoną przez markę Medicine. Wykładała na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz ASP w Gdańsku, gdzie aktualnie pracuje jako asystentka w pracowni Litografii.

DULAWKA – lufka do papierosów

Anna Rudak
Anna Rudak

Anna Rudak – Rocznik 1988. Ilustratorka. Pochodzi z Gdańska, gdzie pracuje i ukończyła studia na wydziale grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy oprawy graficzne dla instytucji kulturalnych, ilustracje do magazynów, wydawnictw muzycznych, opakowań i branży modowej i dziecięcej. Ceni typ pracy za różnorodność wyzwań oraz samonapędzający się kreatywny rozwój. W jej pracach znajduje się sporo marzycielskiego akcentu, który ma na celu wywoływać pozytywne emocje i skojarzenia. Inspirują ją kreatywni ludzie, detal codzienności i przyroda.


BADYLARZ – zawodowy hodowca kwiatów lub bogaty, prywatny przedsiębiorca

Dawid Ryski
Dawid Ryski

Dawid Ryski – Rocznik 1982. Ilustrator. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Obecnie mieszkający i pracujący w Puławach. Autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. W zeszłym roku ukazała się jego czwarta książka dla najmłodszych, wydana w prestiżowym niemieckim wydawnictwie Little Gestalten. Współpracował z m. in.: Apple, Saucony, Eurovision Music Contest, British Council, Ikea, Lagom Design.

BAJZEL – bałagan, nieporządek

Ola Woldańska-Płocińska
Ola Woldanska Plocinska

Ola Woldańska-Płocińska – Rocznik 1985. Ilustratorka. Pochodzi z Kalisza. Studiowała projektowanie graficzne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jest asystentką w Pracowni Projektowania Opakowań. Mieszka i pracuj w Poznaniu. Zajmuje się ilustrowaniem oraz projektowaniem plakatów i książek, nie tylko dla dzieci. Do tej pory ukazało się kilkanaście książek z ilustracjami w tym kilka książek autorskich: Pierwsze urodziny prosiaczka (Czerwony Konik, 2010), Drugie urodziny prosiaczka (Czerwony Konik, 2012), Marchewka z groszkiem (Czerwony Konik, 2011), Co dwie brody to nie jedna, kompendium wiedzy o zaroście (Alegoria, 2011), Rekordziści (Czerwony Konik, 2016), Prosiaczek i Pojazdy (Czerwony Konik, 2016). W 2010 roku zilustrowała książkę Mrówka wychodzi za mąż otrzymała nagrodę w konkursie PTWK Najpiękniejsza książka roku 2009. W 2013 roku w konkursie Projekt Roku, organizowanym przez STGU, dostała wyróżnienie za serię ilustracji do magazynu Wysokie Obcasy. Na stałe współpracuje z Teatrem Pinokio w Łodzi i producentem kartek pocztowych Pieskot.


GRANDA – kłótnia

Martyna Wójcik-Śmierska
Martyna Wojcik Smierska

Martyna Wójcik-Śmierska – Rocznik 1985. Ilustrator, grafik, członek STGU. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalność projektowanie graficzne. Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuje nadruki, murale, plakaty i okładki. Specjalizuje się w ilustracji reklamowej i prasowej rysując m. in. dla: Lipton, WOŚP, Estrella Damm, Deloitte, Novum (DE),Monocle (UK), Anorak (UK), ComputerArts (UK), Centrum Myśli Jana Pawła II, Brewbot, Good Looking Studio, AngelCab (DE), Studioburo (FR), Centrum Myśli Jana Pawła II (Światowe Dni Młodzieży),TaxCare i Chmura Faktur, Muzeum Emigracji w Gdyni, Le Particulier (FR), The Financial Management CIMA (UK), The Personal Finance Society (UK), Elementi (SRB), Bulletin (UK), Agora, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Magazyn Pismo, Magazyn Znak, Architektura Murator, Zwierciadło, Magazyn Pani, Twój Styl, Wysokie Obcasy, Glamour, Newsweek, Charaktery, Sens, Gaga, Kikimora.


KULOSY – nogi

>
>