ŁÓDŹ I ŁÓDKA: Joanna Rajkowska i Michał Rudnicki / "Wy/stawy” - warsztat


ŁÓDŹ I ŁÓDKA: Joanna Rajkowska i Michał Rudnicki / "Wy/stawy” - warsztat
Kiedy: 19 maja, godz. 13:30
Gdzie: staw na rzece Łódce obok ASP

 

Spotkanie inicjujące stworzenie miejsca przy stawach znajdujących się obok ASP (zbiornik wodny powstał na rzece Łódce), miejsca służącemu skupieniu, pracy, intymności wśród roślin i w bliskości wody. Joanna Rajkowska i Michał Rudnicki postawili sobie za zadanie inicjację współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami, które owo Miejsce mają na sercu: ASP, architektami i miastem oraz lokalną społecznością.

JOANNA RAJKOWSKA
Urodzona w 1968 w Bydgoszczy, mieszka i pracuje w Londynie i Nowogrodzie. Jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Jej projekty to zarówno architektoniczne i geologiczne fantazje, sztuczne wykopaliska archeologiczne, jak i
rzeźby podwodne, dymy kadzideł czy geody wypełnione kryształami. Te niezrealizowane funkcjonują często jako kolektywne utopie.

Większość projektów Rajkowskiej powstaje, żyje i starzeje się w przestrzeni publicznej, dlatego ich materia to nie tylko materia wszelkich bytów, organicznych i nieorganicznych, wchodzących w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje.

Rajkowska studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1988-1993, jednocześnie
studiując historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1987-1992. Artystka otrzymała cenioną w Polsce nagrodę przyznawaną przez tygodnik „Polityka” - Paszport Polityki - w 2007 roku za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka” oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.

Jej projekty publiczne obejmują współpracę z takimi instytucjami jak CSW Zamek Ujazdowski (2007, Dotleniacz, Polska), Galeria Trafo (208, Linie lotnicze, Węgry), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2009, Wąwóz, Polska), The Showroom (2010, Rydwan, UK), British Council (2010, Benjamin w Konyi, Turcja), VII Berlińskie Biennale (2012, Urodzona w Berlinie, Niemcy), Royal Society of Arts, Citizen Power Peterborough programme’s Arts and Social Change, Arts Council England (2012, Dziecko Peterborough, UK), Frieze Projects 2012 (2012, Wymuszając cud, UK) i Institute for Contemporary Ideas and Art (2014, Dywan, Szwecja).

Jej najbardziej znanym projektem pozostają Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2002, projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy.

 

MICHAŁ RUDNICKI
Architekt. Jako chłopiec przerysowywał domy z katalogu gotowych projektów, udoskonalając je. Architekturę studiował w Kanadzie (M. Arch. ‘99) oraz Polsce (PW, 2007) a w 2009 zdobył uprawnienia do projektowania. Podczas pracy w warszawskich biurach architektonicznych frustrował go brak wpływu na kluczowe decyzje strategiczne, podejmowane przez inwestora przed angażowaniem architekta. Aby być bliżej tych decyzji, zmienił swój profil i od 2006 pracuje jako przedstawiciel inwestora – najpierw w firmach deweloperskich a potem u inwestorów instytucjonalnych. Pracował przy projektach m.in. Teatru Pleciuga w Szczecinie, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz nowej siedziby TR Warszawa. Wspólnie z Joanną Rajkowską realizował też projekty artystyczne, takie jak Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich (2001), czyli warszawska palma oraz Bezdźwięk (2014) w ramach festiwalu Open’er w Gdyni. Dotychczas nie zrealizował projektu domku,
takiego jak kiedyś rysował.

>
>