Kółko / Kropka / Kreska

Kółko / Kropka / Kreska

Kurator: Magdalena Gazur
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala A22
Kiedy: 19 – 27 maja

W codzienności uzależnionej od technologii coraz rzadziej udaje nam się wyczuć oddech procesów analogowych. Otaczają nas projekty, innowacje, systemy. Coraz trudniej dostrzegać nam i doceniać wytwory pracy ludzkich rąk i ich naturalność. Tym bardziej warto pielęgnować to, co trwa nienaruszone od dawna. Warto zwolnić i przyjrzeć się jak przez lupę temu, co kiedyś zewsząd nas otaczało, było oswojone i nie wzbudzało zainteresowania, a dziś – wywołuje nowe emocje.

Trzy dolnośląskie fabryki nieprzerwanie od lat realizują proces produkcji oparty o gest człowieka odciśnięty na każdym z produktów: Fabryka Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" z Bolesławca, Huta Julia z Piechowic i Fabryka Porcelany Kristoff z Wałbrzycha. Ludzkie niedociągnięcie, czasem nawet błąd, traktuje się tu jako przewagę nad doskonałością maszyny, jako swoisty autograf twórcy.

Kólko / Kropka / Kreska – graficzne historie zdobiące nasze stoły" to wystawa opowiadająca o naczyniach ubranych w tradycję, rzemiosło i opowieści z przeszłości.
Polskie stoły od zawsze były barwną i pełną struktur przestrzenią. Mieszanki stylów, form, kolorów
i wzorów malowały uniwersalny obraz naszych posiłków. Przypadkowe kompozycje form
i elementów graficznych towarzyszyły nam w czasie spędzanym wspólnie przy stole. Niezaprojektowane, naturalne i spontaniczne. Mocny szlif kryształu, bolesławiecki stempel na kamionce i lśniąca bielą porcelana z klasycznym reliefem lub florystyczną kalką, wypełniały wnętrza kuchennych szafek albo salonowych kredensów.

Każdy z tych wyrobów tworzony jest ludzką ręką, za każdym z nich stoi opowieść o człowieku
i jego zmaganiach z niełatwym materiałem.
Co udało się zatrzymać z przeszłości? Jak dziś powstają wzory na wyrobach z dolnośląskich fabryk, wciąż tworzących w duchu tradycyjnych metod zdobniczych?

Zwiedzając będzie można zobaczyć, dotknąć, spróbować – zrozumieć.

kolko kropka kreska LOGO mniejsze4post pionowy7
>
>