PRZY/STAŃ 3: Zakład jubilerskiPRZY/STAŃ 3: Zakład jubilerski - zmiana estetyki witryn i szyldów reklamowych w wybranych lokalizacjach
 
Projekt: Kasia Jasińska (Gra-Fika)
Kiedy: 19 – 27 maja
Gdzie: ul. Jaracza 16

Jeszcze niedawno istniał zawód dekoratora wystaw. Nawet Strzemiński był dekoratorem wystaw w sklepach Miejskiego Handlu Detalicznego. Teraz rozglądając się dookoła widzimy wyraźnie, że dla właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych tak ważna przecież kwestia estetyki witryn zeszła na dalszy plan, a często jest zupełnie pomijana.

Jak zaaranżować witrynę aby stała się wizytówką sklepu? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w ramach działania PRZY/STAŃ. W poprzednich edycjach skupiliśmy się na samych wystawach, aranżując je wewnątrz lokali - tym razem spróbujemy pomyśleć o witrynach widocznych z zewnątrz i szyldach. Jak wiadomo w Polsce kwestia estetyki przestrzeni publicznej nie jest prawnie uporządkowana – skutkuje to tym, że na co dzień spotykamy się z wizualnym chaosem i reklamowym bałaganem. Estetycznie zaprojektowana witryna sklepowa może stać się nie tylko skutecznym narzędziem w handlu, ale także wizytówką danego miejsca.

Chcemy pokazać, że wystawy nie muszą być odpychające, a wręcz przeciwnie - powinny wzbudzać zainteresowanie i przyciągać klientów, być wizytówką sklepów i lokali. W tej edycji skupimy się na małych lokalach usługowych o charakterze rzemieślniczym, często istniejących od lat – niestety w opozycji do jakości wykonywanych usług jakość estetyczna witryn pozostawia wiele do życzenia. Są to często miejsca estetycznie zaniedbane, po prostu „niezaprojektowane“ – wynika to zarówno z braku świadomości estetycznej właścicieli, ale często też z braku środków na takie działania. Przez 25 lat wolnej Polski i „wolnej amerykanki“ w kwestiach estetyki wygląd takich lokali zupełnie zatracił pierwotny charakter, obrosły one w przypadkowe wizualnie zjawiska (jak słynny szyld fryzjera rodem z Corela). Odpowiednio zaprojektowane witryny i szyldy, starannie dobrane materiały i typografia mają za zadanie podkreślić ich „tradycyjny“ charakter.

>
>