SoundWeaving V4 Edition

 

Organizator: Węgierski Instytut Kultury
Kurator: Rita Mária Halasi
Kiedy: 19 – 27 maja
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, I piętro, sala multimedialna


W tym roku Węgry sprawują prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, co stało się inspiracją do uruchomienia specjalnej edycji SoundWeaving poświęconej V4. W ramach refleksji na temat związku między krajami V4, a także ich wspólnego dziedzictwakulturowego, artysta Zsanett Szirmay stworzył tekstylną instalację prezentującą świat motywów węgierskiego, słowackiego, czeskiego i polskiego haftu krzyżykowego. Podczas podróży po krajach Grupy wystawa będzie pokazywana w różnych miejscach.
Państwa członkowskie V4 wyznają wspólne wartości, a wyeksponowane wzory i motywy - zamienione w melodie przez odtwarzacz - ilustrują ich więzi. Muzyczną transkrypcję przystosowaną do odtwarzacza kart perforowanych wykonał muzyk i kompozytor Dániel Vikukel.
Cykl wystaw organizowany jest przez Hybridart Management, na zlecenie Publicznej Fundacji na rzecz Badań i Rozwoju Historii i Społeczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej (KKETTK) podczas węgierskiej prezydencji V4 w latach 2017-2018. Hybridart Management działa na polu sztuki wizualnej od 2005 roku, dążąc do promocji węgierskiej i międzynarodowej sztuki i wzornictwa poprzez przekraczanie klasycznych form i ram.

>
>