we.beauty of diveristy

we.beauty of diveristy

Organizator: Bar Glass Design, Julia Janus
Kuratorzy: Agnieszka Bar, Julia Janus
Kiedy: 19 – 27 maja
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, C2

Polsko-litewski cykl wydarzeń zaangażowanych społecznie to wspólny projekt polskiej projektantki szkła Agnieszki Bar i znanej litewskiej projektantki mody Julija Janulaitytė, wizjonerki marki Julia Janus.

Wystawa jest przestrzenią do obserwowania tolerancji i społecznych reakcji na różnorodność.
Autorki przedstawiają relacje między ubraniami a kształtami kobiecego ciała, formami unikatowych przedmiotów a kształtami liści. Nadają jednakowe znaczenie każdemu elementowi, porównują bez dokonywania oceny. Przypominają, że w przyrodzie różnorodność oznacza specjalizację i przystosowanie się do środowiska, a wszystko, co pochodzi od natury jest tak samo piękne.

Poprzez zestawienie kilku kobiecych postaci noszące to samo ubranie z kolekcją szklanych przedmiotów formowanych unikatową metodą oraz liści pochodzących z jednej rośliny, zadają pytania: Czy jesteśmy krytyczni wobec niedoskonałych naczyń, na których pozostały ślady rąk twórcy rzemieślnika? Czy wartościujemy liście rosnące na jednym drzewie jako piękne lub brzydkie? W jaki sposób odczuwamy ludzi z naszego otoczenia? Czy oceniając tworzymy nienaturalne podziały? Jakie są granice naszej tolerancji wobec innych ludzi? Czy nie jesteśmy tacy sami jak liście i jak materia w rękach twórcy?

Projekt łączy działania i postawy projektowe dwóch autorek w jedną opowieść o pięknie i zdrowiu kształtów. Kolekcja przedmiotów stworzona przez Agnieszkę Bar powstała w unikatowym procesie, który akcentuje wartość pracy ręcznej, pozostawia odciski gestów i emocje, ujawnia ich pochodzenie, a także przypomina o naturalnych zasobach i rzemiośle.

>
>