"11" - Wystawa Mecenasa Ceramiki Paradyż

Organizator: Ceramika Paradyż
Kiedy: 19 – 27 maja
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C0


Tegoroczna wystawa Ceramiki Paradyż została zainspirowana jedenastościenną bryłą geometryczną „k-dron” odkrytą przez Janusza Kapustę oraz filmem „Odyseja Kosmiczna” Stanleya Kubricka z 1968 roku. Instalacja składa się z odpowiednio zestawionych k-dronów, które po połączeniu stworzyłyby idealny sześcian. Ma skłaniać do REFLEKSJI nad miejscem człowieka na ziemi oraz nasuwać skojarzenia z kosmosem i nieskończonością. Dodatkowa inspiracja surowcami mineralnymi i ich przemianą (węgiel i diament) jest doskonałym przykładem upływającego czasu oraz tego, jak wnętrze może różnić się od opakowania, a zarazem tworzyć z nim nierozerwalną całość. Wielokrotność załamań i kątów lustrzanych ścian ustawionych naprzeciw siebie sprawi, iż nasze odbicie rozsypie się w nieokreślonej przestrzeni tworząc niezwykłą i zmienną mozaikę niczym w kalejdoskopie. Zapraszamy wszystkich do robienia niezapomnianych „mirror selfie” i dzielenia się nimi w swoich kanałach social media.
#ceramikaparadyz #łdf #k-dron #ParadyzWMoimStylu #lodzdesignfestival #paradyz

K-dron
K-dron to nazwa jedenastościennej bryły odkrytej przez Janusza Kapustę w 1985 roku. Powstała ona w wyniku rozmyślań nad narysowaniem nieskończoności. K-dron jest strukturą zarazem zadziwiająco prostą i skomplikowaną. Forma podstawowa tego jedenastościanu ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Jego powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Dwa K-drony – jak yin i yang – dopełniają się tworząc sześcian. K-dron może być rozciągany, ale zawsze dwa takie same nałożone na siebie utworzą prostopadłościan. Powierzchnia K-dronu jest czasoprzestrzennym modelem równania drgającej struny. Dzięki unikalnej budowie bryła posiada jedyne w swoim rodzaju właściwości optyczne, akustyczne i strukturalne. Może być używana m.in. do projektowania elewacji budynków, dachówek, sufitów, mebli, opakowań, zabawek, gier, głośników, czy wyrobów jubilerskich. Nazwa K-dron pochodzi od połączenia skróconej końcówki -hedron, używanej w języku angielskim na określenie ściany i litery „ K” (bryła ma jedenaście ścian, a „ K” jest jedenastą literą alfabetu angielskiego). Więcej info na http://www.k-dron.com/

Janusz Kapusta
urodzony 1951 roku w Zalesiu (powiat kolski) polski rysownik, malarz, scenograf, projektant, filozof, odkrywca K-dronu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Swoje prace publikował m.in. w “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The Washington Post”, "The Boston Globe", "Graphis", "Print", "Nature" i "Rzeczpospolita". Opublikował 4 książki, a prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych.
W 2000 roku artysta odkrył nowe nieznane wcześniej zasady złotego podziału i prezentował je na matematycznych konferencjach amerykańskich i polskich uniwersytetów. Jego artykuły ukazały się w matematycznych periodykach Stanów Zjednoczonych i Japonii. W 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusz Kapusta uzyskał stopień doktora. Jest honorowym członkiem Polish American Business Club. Jest założycielem i prezydentem K-dron Universe, Inc.
Więcej info na http://www.januszkapusta.com/ldf wystawa

>
>