15. ŁDF - edycja wrześniowa w pigułce


15. ŁDF - edycja wrześniowa w pigułce

ŁDF2021 / LEPIEJ 2.0 / 16-19.09.2021
program: lodzdesign.com/ldf2021/program
informacje praktyczne: lodzdesign.com/ldf2021/informacje-praktyczne
ulotka do pobrania lodzdesign.com/assets/Uploads/LDF2021-wrzesien-ulotka.pdf

 

Mogło się wydawać, że po majowej edycji nie może być LEPIEJ – a jednak! Już 16 września Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 powróci na cztery dni w wyjątkowej odsłonie. Projekty zaprezentujemy, jak dawniej, w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego. Do dyspozycji zwiedzających oddamy dwadzieścia wystaw, które będzie można zobaczyć bezpłatnie!

Pierwszą część tegorocznego festiwalu przygotowaliśmy w maju pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, zaprezentowaliśmy najważniejsze projekty – make me!, czyli innowacje, które mogą zmienić świat; must have – najlepsze polskie wdrożenia oraz wystawy komentujące współczesną rzeczywistość.

Postanowiliśmy przygotować drugą edycję, kontynuując nasze działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF 2021 wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3 – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, podkreślając, że wie, jak bardzo festiwalowa publiczność stęskniła się za tą przestrzenią: – Dlatego cieszymy się, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będziemy mogli zaprosić wszystkich do Centrum Festiwalowego, które wypełnimy najciekawszymi projektami i pracami twórców chcących zmieniać świat na lepsze.

Rozwiązywanie rzeczywistych problemów

Wszystkie wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie. Chcemy na nowo rozpocząć cykl opowieści o designie, docierając z nim do jak najszerszej publiczności. Wrześniowa odsłona festiwalu zapowie przemiany, jakie festiwal będzie przechodził w najbliższych latach. Zależy nam na tym, żeby przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o wzornictwie, które powinno bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy w naszym codziennym życiu. Dlatego bardzo ważnym elementem nadchodzących działań będzie specjalne badanie, zrealizowane w celu zapełnienia luki w naukowej diagnozie czasu lockdownu i tego, co zmieniło się w naszym życiu przez fakt zamknięcia w mieszkaniach. Badanie zatytułowane Jakość życia w czasie pandemii, które przygotowaliśmy we współpracy z Biurem Badań Społecznych Question Mark i zaproszonymi ekspertami, miało na celu sprawdzenie, co zmieniło się w naszych mieszkaniach oraz sposobie, w jaki z nich korzystamy i jak je postrzegamy. – Lockdown uświadomił wielu ludziom, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas sobotniego bloku konferencyjnego – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

Po raz kolejny chcemy zwrócić uwagę, że design to nie tylko ornament i estetyka, ale również rozwiązywanie ważnych problemów i naukowe podstawy związane z każdą dziedziną naszego życia. Nasz program kierujemy do różnych grup wiekowych. Poświęcone polskiemu wzornictwu wystawy historyczne zachęcają, aby zwiedzać je rodzinnie. W ten sposób każdy z widzów będzie mógł z własnej perspektywy odkrywać, jak projektowano na przestrzeni ostatniego wieku. Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja Elementarz polskiego designu Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon a nawet szybowiec i skuter. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – prezentuje 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.

Ewa Solarz jest również jedną z kuratorek Elementarza polskiej kultury, za pomocą którego zwrócimy uwagę publiczności ŁDF na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Na wystawie zobaczmy, zinterpretowane przez 11 współczesnych polskich ilustratorów, 44 dzieła powstałe po 1918 roku, które zyskały duży międzynarodowy rozgłos, są reprezentatywne dla danego twórcy i które, zdaniem autorów wystawy, po prostu warto znać. To swego rodzaju ściągawka, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach powstawały ich najważniejsze dzieła i dlaczego akurat te prace mają wpływ na światową kulturę do dziś.

Przestrzeń eksperymentu: nieprzewidziane wypadki, śledzenie przedmiotów, granice formy i materii

Istotną częścią drugiej odsłony tegorocznego festiwalu będzie prezentacja nowych rozwiązań, które proponują młodzi projektanci. Chcemy dać szansę studentom i wykładowcom na skonfrontowanie ich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów. – W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla Piernikowski.

Podczas LEPIEJ 2.0 rezultaty działań studentów i ich opiekunów zaprezentujemy na aż siedmiu wystawach. SYNTEZA 2021 – Happy Accidents to projekt międzyuczelniany, mający za zadanie pokazać, że nawet w przemyślanym i logicznym procesie twórczym często zdarzają się nieprzewidziane wypadki, które, jeśli zostaną zauważone, mogą posłużyć za rozwiązania świeże i oryginalne. To międzynarodowa wystawa prezentująca prace studenckie i projekty stworzone przez pedagogów wielu ośrodków naukowych w Polsce i za granicą.
Przygotowana przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie wystawa Follow the object przygląda się ludzkim zachowaniom wynikającym z używania różnych obiektów. Jej twórcy i twórczynie postanowili „śledzić” wybrane zjawiska i przedmioty, a poprzez ich analizę przyjrzeć się współczesnemu światu. Celem jest nie tylko przeprojektowanie znanych rozwiązań, ale przede wszystkim proces myślowy i projektowy, debata o konsumpcji oraz produkcji. Przestrzeń do rozważań stworzyły: rytuały przejścia związane z pożegnaniem zmarłej osoby oraz te społeczne, ustanawiające dojrzałość; wziernik i fotografia jako symbole kultury wizualnej; wieloznaczne, obfite w znaczenia materie – mleko i węgiel; maska symbolizująca zmienność tożsamości i bunt oraz krzesło – obiekt prestiżowy i demokratyczny zarazem.
Wystawa B+R_UAP od idei do produktu przedstawia projekty z obszaru badań i rozwoju, realizowane przez interdyscyplinarne zespoły złożone z profesorów, adiunktów, asystentów, laborantów i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w ramach współpracy z biznesem wspieranym przez Unię Europejską. Uniwersytet Artystyczny przygotował na ŁDF również ekspozycję Przestrzeń co-workingu_19. Edycja PE-P. Wystawa jest rezultatem pracy sześciu zespołów studentów, poszukujących nowych rozwiązań, aranżacji i wyposażenia przestrzeni coworkingu. Wypracowali oni nowe funkcjonalności oparte w dużej mierze na swobodzie użytkowania siedzisk i kolekcji mebli do coworkingu.
Natomiast wystawa z cyklu Graduation Show to już tradycja School of Form, odkąd pierwsi absolwenci obronili tam swoje prace licencjackie. W tym roku na prezentacji zobaczymy wybór prac dwóch ostatnich roczników. Projekty absolwentów odpowiadają na pytania, które zadajemy sobie wszyscy: o przyszłość planety, edukację, relacje. Opowiadają rodzinne historie, badają granice formy i materii. Troszczą się o innych. By powstały, przeprowadzono dziesiątki rozmów, badań i eksperymentów.
W programie LEPIEJ 2.0 znalazło się też miejsce dla uczelni z zagranicy – na wystawie Taste the Waste swoje prace zaprezentują studenci Uniwersytetu Tomáša Baty w Zlinie. To kontynuacja ekspozycji, które polska publiczność mogła zobaczyć na ŁDF: eksperymentalnego konceptu mebli z papieru (Made in Paper w 2018) oraz refleksji nad procesem współczesnej produkcji i konsumpcji żywności (FoodPrint w 2019). Najnowszy projekt zachęca do „spróbowania śmieci". Studenci, we współpracy z firmami, które przekazały im swoje odpady przemysłowe, zaprojektowali funkcjonalne produkty, mierząc się z ograniczeniami materiału i pracując tak, aby zminimalizować wpływ, jaki ich dzieła odcisną na środowisku naturalnym.

Z wyzwaniami, którym sprostać musi współczesna edukacja, związana będzie również wystawa Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie, czyli oryginalna i unikatowa propozycja holistycznego podejścia do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym, wyprowadzona z kognitywistycznej i konstruktywistycznej koncepcji dziecka oraz procesu uczenia się. Projekt skierowany jest do dzieci i ich opiekunów, którzy rozumieją, że w nauce nie chodzi o strach i przymus, ale o spontaniczne i radosne poznawanie świata.

Rozwiązania niezbędne, projekty luksusowe, przedmioty domowe

Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje Z Polski, czyli prezentacja polskiego designu, którego wyboru dokonali organizatorzy Łódź Design Festival. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty takich polskich marek, jak DEKORAMI, Square Drop, Splot, Wood Republic, The Most, Foonka, Hanczar Studio, Emanui, Un'common, Tar, Dondé, Elementuj, Borcas, Embassy Interiors, VANK, Zaczyn, Miuform, Bozzetti, In Wood We Trust oraz Enovio.

Misją, jaką stawiamy przed sobą organizując ŁDF, jest ukazywanie wzornictwa w całym jego bogatym spektrum – od rozwiązań niezbędnych po projekty zachwycające i luksusowe. Estetycznych wydarzeń z pewnością dostarczy zwiedzającym wystawa jednego z najlepszych współczesnych projektantów Oskara Zięty. To twórca, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadające na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę do przygotowania ekspozycji to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Projekty należące do ekspozycji wzbudzają zachwyt swoją unikalnością, stają się obiektami fascynacji i pożądania. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach.

Ten sposób opowiadania o przedmiotach, które nas otaczają, będzie towarzyszył również wystawie Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka, przygotowanej przez Aleksandrę Koperdę z Hygge Blog. Czym jest przedmiot w codziennym świecie człowieka? Jak nadajemy mu wartość, dzięki której żyje? Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków designu, których perspektywy łączy ta wystawa.

Eksplozja wielokierunkowego artyzmu i psycho-geograficzny kolażu z miejskiej typografii

Wyjątkowa będzie wyeksponowana w dwóch miejscach Centrum Festiwalowego wystawa Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!, na której zaprezentujemy 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella oraz absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na wystawę złożą się dywany będące prawdziwą eksplozją wielokierunkowego artyzmu, pokazującego, jak wielka jest siła kobiecego pierwiastka, który mieści w sobie nieskończone pokłady nietuzinkowych wizji i fantastycznych koncepcji.

Podczas LEPIEJ 2.0, wspólnie z łódzkim fotografem Dawidem Furkotem, przygotujemy instalację pod tytułem Mesydż, będącą rodzajem psycho-geograficznego kolażu ułożonego z miejskiej typografii.  Czy próbowaliście zastanowić się kiedyś, ile kamer rejestruje wasz wizerunek, gdy idziecie rano po bułki? Kto i jak zarządza tymi nagraniami i gdzie są przechowywane? Czym tak naprawdę jest przestrzeń publiczna i jak odnosi się do nas jako jednostek prywatnych? – pyta Jo Jurga dodając, że Furkot nie serwuje nam gotowych odpowiedzi: – Zadaje jednak wnikliwe pytania i zmusza do refleksji. Na jego zdjęciach chaos polskich miast, stare szyldy, uszkodzone neony, zmaltretowane czasem i inwencją pojedynczych mieszkańców elewacje zostają ubrane w harmonię i porządek.

Pod hasłem 100%LoveOryginał Stowarzyszenie #loveOriginal zaprezentuje na swojej wystawie wybór przedmiotów stworzonych przez artystów i designerów. Przekazują w nich oni swoją osobowość i talent, wyrażają siebie, tworzą własne trendy, czerpią z tradycji i delektują się materiałami, pisząc historię wzornictwa użytkowego. W ten sposób Stowarzyszenie #loveOriginal chce po raz kolejny zaapelować do polskiego konsumenta o wybieranie oryginalnych produktów, a zarazem bojkot wnętrzarskich podróbek. – Naszą misją jest propagowanie etycznych zachowań konsumenckich. Tylko one tworzą podstawę swobodnej, twórczej pracy projektantów, sprzyjają rozwojowi kultury materialnej i pielęgnowaniu dziedzictwa – przekonuje Berenike Milkowska-Milbrodt ze stowarzyszenia #loveOriginal. Wystawa będzie zaprezentowana w dwóch częściach – w Centrum Festiwalowym oraz na parterze galerii handlowej w łódzkiej Manufakturze, partnera ŁDF.

W innych miejscach też

Nie zabraknie również festiwalowych wystaw w przestrzeni miasta. W Domu Literatury w Łodzi od piątku będzie można oglądać wystawę BOVSKA. Magda Grabowska-Wacławek, znana pod pseudonimem artystycznym BOVSKA, to ilustratorka, projektantka, muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Grabovska projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, np. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale, patterny i wiele innych, dlatego na jej autorskiej wystawie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Na terenie Manufaktury, na ogrodzeniu przy Muzeum Miasta Łodzi, pokażemy projekt LEM, zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema, dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Na wystawę składają się plansze promujące dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.
Całkiem niedaleko, bo w hotelu PURO, będzie można zapoznać się z prezentacją prac Anny Orskiej na wystawie Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta. Projektantka zwraca uwagę na to, że skoro produkcja nie zniknie, to przez wzgląd na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy mają najwięcej na sumieniu. Sama wskazuje kierunek zmian, będąc jedną z pionierek upcyclingu w polskim jubilerstwie. Zdarzało jej się tworzyć biżuterię m.in. z ołowianych żołnierzyków, starych monet i mechanizmów zegarowych, zastawy stołowej z rodzinnego domu, a nawet zużytych części elektronicznych i samochodowych, próbując dać im drugie życie i nadać szlachetną formę.

Widzę Ciebie mój człowieku

W odpowiedzi na Wasze prośby podczas LEPIEJ 2.0 jeszcze raz pokażemy wystawę, którą w maju mogliście premierowo zobaczyć w Galerii Re:Medium. Słownik kultury łódzkiej to projekt, którego celem jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Centrum Festiwalowym zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla festiwalowej publiczności niespodziankę – każdy, kto obserwuje nas na Facebooku i Instagramie, będzie mógł, korzystając z festiwalowego filtra, wylosować dla siebie specjalny „selfie-łodzianizm”!

Wyjątkowym wydarzeniem w programie LEPIEJ 2.0 będzie premiera przygotowanego we współpracy z Archizo słuchowiska architektonicznego dla dzieci Widzę Ciebie mój człowieku – mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ. Jego bohaterowie, sympatyczne rodzeństwo – Nela i Felek – odkrywają świat architektury wędrując po niezwykłych miejscach na Ziemi. Posługując się niecodziennym „ołówkiem do świata”, przechodzą przez magiczne drzwi prowadzące w objęcia perełek architektury. Po odbytej podróży do Paryża i Warszawy, Nela i Felek trafiają tym razem do Łodzi. Ale nie jest to zwyczajna podróż i opowieść o łódzkich zabytkach. Nowe słuchowisko to szukanie odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre projektowanie. To zwrócenie uwagi na kreowanie przestrzeni przyjaznej człowiekowi oraz na aspekty, jakie towarzyszą temu procesowi. UWAGA: Każda osoba, która zapisze się na nasz newsletter, otrzyma dostęp do słuchowiska tydzień przed jego oficjalną premierą!

Szczególne będą prezentacje naszych wieloletnich partnerów. Interprint zaprezentuje innowacyjną, wertykalną formę przestrzenną TOTEM, eksponującą dekory firmy. Za jego zaprojektowanie odpowiada Maja Palczewska, autorka m.in. pięknej instalacji, którą festiwalowa publiczność mogła oglądać w pawilonie wystawowym zlokalizowanym w maju przy wejściu do OFF Piotrkowskiej. Z kolei Porta zachęci Was do tego, żeby OTWORZYĆ DESIGN, prezentując drzwi z kolekcji „4 żywioły", będącej rezultatem fascynacji pięknem, połączonym z jakością oraz funkcjonalnością.

To jeszcze nie wszystko! Na terenie Centrum Festiwalowego będziecie mogli zajrzeć na stoisko księgarni artystycznej Bookoff, a na dziedzińcu Art_Inkubatora zaparkuje dla Was foodtruck YADAY serwujący dania inspirowane kuchnią izraelską, arabską i żydowską.

Czy wspominaliśmy już, że wstęp na wszystkie wystawy będzie bezpłatny?

Wybrane wydarzenia w ramach 15. ŁDF – LEPIEJ 2.0

czwartek 16.09:
Otwarcie festiwalu, oprowadzania kuratorskie po wystawach / godz. 18:00, Centrum Festiwalowe

piątek 17.09:
Wydarzenie towarzyszące, wernisaż: BOVSKA / godz. 18:00, Dom Literatury w Łodzi

sobota 18.09:
Projektowanie #LEPIEJ: Idealne mieszkanie na nowe czasy – konferencja i prezentacja badań / godz. 14:30 / ONLINE
Projektowanie #LEPIEJ: What's your Wooden Story? Rozdanie nagród i spotkanie z laureatami Pure Design Contest / godz. 18:00 / ONLINE
#razemLEPIEJ – Impreza festiwalowa by Dj Fagot / od godz. 20:00 / NieWinni

EDUKREACJA:
warsztaty CERAMICZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE / prowadząca: Dominika Wlazło
warsztaty MIASTO IDEALNE / prowadząca: Aleksandra Ignasiak
Piknik Międzypokoleniowy Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Parku Ocalałych / godz. 15:00–17:00 (obowiązują zapisy)

niedziela 19.09:
Projektowanie #LEPIEJ: miasto / zieleń / woda – prezentacje, Q&A / godz. 13:00 / ONLINE

---

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

---

Jeśli nie chcesz niczego przegapić możesz: