ŁDF 2021 - identyfikacja graficzna


ŁDF 2021 - identyfikacja graficzna

Miło nam ogłosić, że autorką tegorocznej identyfikacji wizualnej Łódź Design Festival, w tym projektów make me! i must have, jest Kasia Ludwisiak, wieloletnia członkini zespołu ŁDF.

Nasza współpraca na polu graficznym nie jest nowością - do tej pory prace Kasi mogliście podziwiać np. w ramach aranżacji wystawy make me! 2020 - po raz pierwszy jednak będziemy działć wspólnie na taką skalę. Z czego bardzo się cieszymy! :) Z tej okazji Kasia Ludwisiak przygotowała dla Was kilka słów o identyfikacji graficznej Łódź Design Festival 2021:

 

Kasia Ludwisiak, fot. archiwum prywatne

Kasia Ludwisiak, fot. archiwum prywatne


"Po kilku latach wspólnej pracy przy Festiwalu dostałam bardzo odpowiedzialne zadanie. Stworzenie identyfikacji wizualnej najstarszego festiwalu designu w Polsce pod hasłem LEPIEJ to zarówno wielkie wyzwanie, ale też ogromna możliwość kreatywnego polotu. Czym jest LEPIEJ? Chyba nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, stąd sama koncepcja plakatu, która nie mówi do nas wprost. Daje sporo miejsca na interpretację i stworzenie własnej definicji słowa LEPIEJ. W dwóch wersjach kolorystycznych – ciemnej i jasnej, widzimy człowieka stojącego przed wyborem; to, czy zdecyduje się patrzeć w przyszłość, czy zrobi krok do tyłu, zależy od samego obserwatora.

Zdecydowałam się na powrót do bardzo prostych form geometrycznych i podstawowych kolorów festiwalu: czerwonego, niebieskiego i żółtego, nawiązujących do jego filarów, konkursu make me!, plebiscytu must have oraz Edukreacji. Nie wykorzystywałam barw jeden do jednego, pojawiają się one w formie gradientów i delikatnych przejść, dzięki którym możemy poprowadzić wzrok odbiorcy przez całą historię na plakacie, nie skupiając go wyłącznie na jednym elemencie.

Czerwony, niebieski i żółty są również mocno związane z samą Łodzią, dobrze znamy je z kompozycji Katarzyny Kobro. Czerń i biel to bazy, które łączą wszystkie elementy graficzne plakatu. Na całość nałożyłam delikatne ziarno dla złagodzenia jaskrawości kolorów oraz przestrzennego szkieletu w perspektywie. Opowieścią tego plakatu chciałam przekazać, że pomimo braku jednej definicji LEPIEJ jest dla wszystkich, każdy z nas ma wybór i możliwość postarać się coś polepszyć."

--

Kasia Ludwisiak – urodzona w Łodzi, absolwentka architektury wnętrz łódzkiej Politechniki i Akademii Sztuk Pięknych. Jej miłość do rodzinnego miasta rosła od szkoły podstawowej wraz z każdym przesłuchanym kawałkiem O.S.T.R, przeradzając się w pracę magisterską nagrodzoną przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Miała okazję studiować w Porto, odbyć praktyki architektoniczne w Stambule czy pracować na artystycznym obozie dla dzieci w stanie Nowy Jork. Od 2014 roku związana z Tymienieckiego 3, gdzie jako wolontariuszka pomagała w organizacji Łódź Design Festival oraz Fotofestiwalu. W zespole ŁDF koordynuje międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów make me!, przygotowuje aranżacje wystaw i wyszukuje najciekawszych polskich architektów, których zaprasza do udziału w popularnym ARCHIBLOKU. W wolnej chwili uwielbia rysować w ołówku i poszukiwać wymarzonego, oldskulowego kampera. Jej prace możecie podejrzeć na Instagramie: instagram.com/klasycz_nie