Pływające Wyspy

Pływające Wyspy, projekt Barbara Olejarczyk

Pływające wyspy, projekt Barbara Olejarczyk

Wierzymy, że mądre projektowanie musi być holistyczne, uwzględniać każdą dziedzinę życia. Nie skupiamy się jedynie na wnętrzach, dbamy również o nasze otoczenie. Dlatego od kilku lat na Łódź Design Festival eksplorujemy wątek zieleni w mieście – przygotowaliśmy Growroom, zrealizowaliśmy wycieczki po łódzkich parkach śladami jadalnych roślin, Punkt Porad Roślinnych, Ogrody Deszczowe, a następnie Pływającą Wyspę. Kolejne pomysły już kiełkują w naszych głowach.

Poniżej udostępniamy publikację "Pływające wyspy. Poradnik 1.0", która przybliża ideę nasadzeń na małych zbiornikach wodnych.

Pływające wyspy – lub inaczej pływające tereny podmokłe (ang. Floating Treatment Wetlands) – to nic innego jak dryfujące na wodzie platformy, na które składają się odpowiednio dobrane rośliny. Takie byty występują naturalnie w przyrodzie. Tworzą się spontanicznie, często są ostoją dzikiego ptactwa. Na większych pływających wyspach mogą rosnąć nawet drzewa. Dzięki swoim właściwościom wyspy z roślinnością skutecznie wspomagają naturalne oczyszczanie wody, biorą udział w kontroli jej temperatury, a także poprawiają napowietrzenie.
Jak to działa? Korzenie roślin pobierają rozpuszczone w wodzie azot, fosfor i metale ciężkie, a także pestycydy i farmaceutyki. Rozkład bardziej złożonych zanieczyszczeń odbywa się przy niebagatelnym udziale bakterii, które są w stanie metabolizować te substancje. Efektem wszystkich tych procesów jest oczyszczenie zbiornika wodnego i odbudowa jego różnorodności biologicznej. Oczywiście ze wszystkimi praktycznymi zaletami pływających wysp idą w parze także walory estetyczne. Co więcej, ich budowa to znakomity sposób na konsolidację lokalnej społeczności wokół wspólnego działania.

Jeśli jesteś z organizacji zajmującej się tematyką zieleni, miejską lub działasz na podobnym polu i chcesz otrzymać bezpłatny drukowany egzemplarz Poradnika 1.0, napisz do nas na promocja@lodzdesign.com.


Ilustracje: Barbara Olejarczyk / Krzyżówka
Animacja: Adrian Ciszek
Treść: projekt powstał we współpracy merytorycznej z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Tomasza Jurczaka, z udziałem zespołu w składzie: Konrad Budziński, Aleksandra Chamerska, Paweł Jarosiewicz i Elżbieta Urbaniak.