podcast "Różne Rzeczy"


podcast "Różne Rzeczy"

Wracamy z przytupem!

Po kilkumiesięcznej przerwie wracamy z nowym sezonem naszego podcastu Różne Rzeczy. Po doświadczeniach w nagrywaniu pierwszych odcinków postanowiliśmy zmienić nieco formułę. Zrezygnowaliśmy z wywiadów przeprowadzanych „na odległość”, które do tej pory nagrywaliśmy za pomocą internetowych komunikatorów czy telefonów komórkowych. Tym razem wpraszamy się do domów i pracowni naszych rozmówców! Pod pretekstem rozmów o projektowaniu poznajemy historie prywatne, rodzinne anegdoty i plany na najbliższą przyszłość. Szukamy impulsów, punktów zwrotnych, wydarzeń które ukształtowały świat twórców polskiego designu. Seria realizowana jest we współpracy z Michałem Grudą, przewodniczącym Stowarzyszenia Topografie i liderem projektu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl. Zasubskrybuj nasze kanały (Spotify, Soundcloud), aby niczego nie przegapić.


ODCINEK #11

make me! – rozwiązanie dla miejskiej wyspy ciepła – Urban Collspot Project 

Julia Sulikowska podczas Łódź Design Festival 2022 zdobyła aż trzy nagrody w konkursie make me! Jej projekt Urban Coolspot Project otrzymał pierwszą nagrodę w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez organizatorów festiwalu oraz dwie nagrody specjalne w wysokości 10 000 zł każda, ufundowane przez partnerów wydarzenia – markę Cosentino i INTERPRINT. Urban Coolspot Project to modułowy system, który zatrzymuje spływającą wodę, wchłania ją dzięki porowatej strukturze i rozprowadza kapilarnie po całej objętości obiektu. W gorące letnie dni stopniowe parowanie chłodzi ciepłe powietrze otoczenia, a wiatr przenosi je przez rozgrzany krajobraz miejski, poprawiając komfort cieplny mieszkańców.
Poza opowieścią na temat zwycięskiego projektu, z podcastu dowiecie się również jak pracownia urbanistyczna, w której Julia pracuje w Berlinie, współpracuje z lokalnymi władzami na rzecz mieszkańców miasta i poprawia przestrzeń wokół nich, z korzyścią dla wszystkich stron tego procesu.


ODCINEK #10

make me! – WYMAZÓWKI CRN_01 „Koliber” – walka z pandemią

Gościem dziesiątego odcinka naszego podcastu jest Maciej Głowacki – absolwent inżynierii nanostruktur na Uniwersytet Warszawski, studiował również na Wydział Wzornictwa ASP Warszawa, a na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie filologię klasyczną oraz historię sztuki. Projektant wszechstronny, wynalazca, do tego obdarzony niskim, miękkim głosem, który zaraz usłyszycie. Do finału konkursu make me! zakwalifikowały się aż dwa projekty jego autorstwa, za WYMAZÓWKI CRN_01 „Koliber” otrzymał drugą nagrodę. W finale konkursu znalazł się też jego projekt: „Miłość fizyczna – akcesoria do czułości i bliskości", który jest tak pięknie przemyślaną opowieścią o relacjach międzyludzkich, że po wysłuchaniu rozmowy z pewnością zapadnie Wam na długo w pamięci. Z Maciejem Głowackim rozmawiał Michał Gruda.


ODCINEK #9

make me!  Urban Clay – zasoby

Michalina Zadykowicz i Sabrina Hass na Łódź Design Festival 2022 zdobyły trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie wzorniczym dla młodych projektantów make me!. Ich praca Urban Clay to krytyczny i wnikliwy projekt, który mierzy się z tematyką wyczerpujących się zasobów naturalnych, jednocześnie stanowi ciekawą refleksję dotyczącą miejskiej tożsamości. Laureatki schylając się po garść ziemi wydobytej podczas rozbudowy wiedeńskiego metra, odkryły przebogaty świat geologicznych historii, które skierowały ich uczelnianie życia na nowe tory. Projekt Urban Clay pokazuje nam jak fascynujący potrafi być świat wokół nas, jeśli tylko zatrzymamy się na chwilę i postanowimy mu się bliżej przyjrzeć. Więcej o tym i innych fianłowych projektach make me! 2022 wysłuchacie w pozostałych odcinkach naszego podacstu oraz na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.


ODCINEK #8

make me! – młodzi projektanci – zmiany

16. Łódź Design Festival przeszedł do historii. Wśród setek eksponatów i dziesiątek wystaw zawsze jest ta jedna, która przykuwa uwagę wszystkich. To wystawa towarzysząca konkursowi make me!. W 2022 roku do finału weszło 25 projektów, zgłoszonych przez dwadzieścioro siedmioro twórców – co ciekawe w tym gronie znalazło się tylko trzech mężczyzn! Projekty były niezwykle różnorodne, ale większości z nich przyświecała idea troski o planetę, drugiego człowieka, czy nas samych. Design zawsze stara się odpowiedzieć na ludzkie potrzeby. Widocznie teraz najbardziej poszukujemy czułości, opieki i rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczeństwo. W tym podcaście posłuchacie czterech finalistek opowiadających o swoich projektach, które znalazły się na wystawie make me! 2022, są to: WERONIKA KAMIŃSKA, projekt "Menstruacja – problem współczesnej kobiety", edukacyjna gra planszowa o menstruacji; MAGDALENA MAJA TYWONEK, projekt "NOWÈ | YOURBOOK", ekologiczne zeszyty do samoregeneracji; JULIA SIEŃKOWSKA, projekt "Boja ratownicza dostosowana do pracy z dronem"; BLANKA JAWORSKA, projekt "TODD – taktylne obiekty do dotykania". W kolejnym odcinku opublikujemy rozmowy z laureatami nagród. Więcej o finałowych i nagrodzonych projektach przeczytacie na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.


 ODCINEK #7

współczesne rzemiosło – tkactwo – kilimy 

Tkactwo, to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Jako ludzkość tkamy od ponad 10 000 lat. W dzisiejszych czasach nikt już nie tworzy tkanin ręcznie, ponieważ robią to za nas maszyny. Ale czy na pewno? Czy jest lepsze miejsce aby wskrzesić tradycyjne techniki tkackie niż Łódź? Jadzia i Wiktoria udowadniają, że z tkania na krosnach podobnych do tych, które spotkamy na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, można stworzyć sposób na piękne życie. Zapraszam do wysłuchania inspirującej rozmowy o dojrzałym i profesjonalnym podejściu do budowy od podstaw własnej firmy, opartej na oryginalnym pomyśle, odpowiedzialnym i zrównoważonym podejściu do prowadzenia biznesu ale przede wszystkim na codziennej, ciężkiej pracy własnych rąk. Przed Wami autorska pracownia tkacka Tartaruga / www.tartarugastudio.pl


ODCINEK #6

RM58 – wspomnienia – jacht Amulet

Rok 2022 w Łodzi, jest rokiem Romana Modzelewskiego - malarza, rzeźbiarza, projektanta, czterokrotnego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Chociaż jego projekty i twórczość była doceniana wielokrotnie za życia, to prawdziwie nasz bohater zyskał uznanie dopiero stosunkowo niedawno, ponad dziesięć lat po śmierci. Roman Modzelewski to postać niezwykle barwna, która doczekała się już wielu publikacji, do których warto sięgnąć, natomiast dzisiaj zapraszamy do wysłuchania fragmentów nadzwyczajnej rozmowy z żoną profesora, panią Werą Modzelewską! Przygotujcie się na unikatową podróż po Łodzi widzianej oczami inteligenckiej elity naszego miasta. To dość rzadko spotykany punkt widzenia w ogólnej narracji o Łodzi. Dowiecie się jak powstawała Akademia Sztuk Pięknych, jak spędzali wolny czas ci, którzy nim dysponowali oraz nadzwyczajną historię współczesnej kariery projektów Romana Modzelewskiego, w szczególności słynnego fotela Model RM58. Na koniec drobna niespodzianka - historia o tym kto i w jaki sposób uratował finanse na produkcję jachtu Amulet!

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą ŁDF2022, którą z okazji Roku Romana Modzelewskiego przygotowało Muzeum Miasta Łodzi: lodzdesign.com/program-2022/rm-roman-modzelewski-sen-o-lodzi/

 


ODCINEK #5

Łódź – przestrzeń – murale

Bohaterką kolejnego odcinka jest Ola Woźniak, graficzka i pasjonatka typografii wernakularnej, czyli liternictwa w postaci amatorskich szyldów i napisów na ścianach budynków. Dodatkowo nasza rozmówczyni ma szeroką wiedzę na temat dawnych murali i neonów, a wszystko to pięknie i z charakterystycznym sobie wdziękiem, wpisuje w historię Łodzi. Ola opowiada jak te plastyczne elementy mogą łączyć się z przestrzenią miejską w spójną całość. Jeśli chcecie dowiedzieć się co wspólnego z łódzkimi neonami mieli wiedeńscy fryzjerzy oraz jakie skarby kryją piwnice łódzkich bloków, koniecznie wysłuchajcie jej opowieści! Idealnym uzupełnieniem tego odcinka jest prowadzony przez Olę profil na Instagramie - Lostletters_ldz.


ODCINEK #4

Po polsku – dwuznacznie – z humorem
Piętnaście lat temu właściciele PPHU Pan tu nie stał - Justyna Burzyńska i Maciek Lebiedowicz zdecydowali się stworzyć blog aby udokumentować posiadany zbiór artykułów z minionych dekad. Rychło okazało się, że amatorów dobrego polskiego wzornictwa jest więcej, a zdobyte eksponaty nie są już wystarczające. Dołożyli więc wszelkich starań, by stworzyć towar na miarę potrzeb czytelników - dobrej jakości, przywodzący na myśl zgrzebną estetykę czasów minionych.

Ile kosztowało otwarcie pierwszego sklepu Pan tu nie stał? Jakie plakaty wiszą na ścianach w ich pracowni? Co ma wspólnego print „o kurde” z wyjazdem na Słowację?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Maćkiem i Justyną, założycielami słynnej marki Pan tu nie stał (pantuniestal.com):


 ODCINEK: Widzę Ciebie mój człowieku - mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ

Słuchowiska Archizo to pierwsze słuchowiska architektoniczne w Polsce skierowane do dzieci. To przygoda z architekturą z dużą dozą fantazji.

Sympatyczne rodzeństwo - Nela i Felek - odkrywają świat architektury wędrując po niezwykłych miejscach na Ziemi. Posługując się niecodziennym „ołówkiem do świata”, przechodzą przez magiczne drzwi prowadzące w objęcia perełek architektury.

Po odbytej podróży do Paryża i Warszawy, Nela i Felek trafiają tym razem do Łodzi. Ale nie jest to zwyczajna podróż i opowieść o łódzkich zabytkach. Nowe słuchowisko to szukanie odpowiedzi na pytanie – czym jest „mądre projektowanie”. To zwrócenie uwagi na kreowanie przyjaznej przestrzeni oraz na aspekty jakie towarzyszą temu procesowi.


ODCINEK #3

W trzecim odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczką związaną z Muzeum Warszawskiej Pragi.
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Nauczenia", "Rzeczy Do Obejrzenia" i "Rzeczy Do Czytania" i "Rzeczy Do Obserwowania".

Linki:

#RzeczyDoNauczenia
- Grupa "Tkanie na kolanie": facebook.com/groups/499613450679283
- Pracownia tkacka Tartaruga: tartarugastudio.pl
- Poidełko dla pszczół: noizz.pl/ekologia/jak-odpowie…-dla-pszczol/wp09qfs / facebook.com/pasiekanaroztoczu/…s/1324966317692716

#RzeczyDoObejrzenia
- Zimri Mayfield: youtube.com/c/zimrimayfield / youtube.com/watch?v=WNDzVzRdSDs
- AWE me: youtube.com/user/AweMeChannel / facebook.com/baltimoreknife

#RzeczyDoCzytania
- Michał Zaczyński: michalzaczynski.com / facebook.com/michalzaczynskiblog

#RzeczyDoObserwowania
- Hostile design: hostiledesign.org / swps.pl/strefa-designu/blog/1…rzestrzeni-publicznej
#hostiledesign


ODCINEK #2

W drugim odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Agatą Nowotny - socjolożką, edukatorką i badaczką pracującą na styku biznesu i projektowania, autorką cyklu wystawienniczego "Zasoby".
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Czytania", "Rzeczy Do Zrobienia" oraz "Rzeczy Do Obejrzenia".

Linki:

- Wywiad z Agatną Nowotny: lodzdesign.com/news/material-na-dobry-design

#RzeczyDoCzytania
- Ekonsument - Kupuj Odpowiedzialnie: ekonsument.pl/s56_co_robimy.html / facebook.com/kupujodpowiedzialnie / ekonsument.pl/p92_poradniki.html
- Teflon w gospodarstwie domowym: ekonsument.pl/a67114_teflon_czyl…sliska_sprawa.html
- Minerały w elektronice: ekonsument.pl/a66700_krwawe_mineraly.htm
- Ziemia, popiół, propolis, skórki pomarańczy i mikroglony: lodzdesign.com/news/ziemia-popio…nczy-i-mikroglony

#RzeczyDoZrobienia
- Woskowijka: nanowosmieci.pl/zamiast-folii-spozywczej
- Kalkulatory śladu węglowego
WWF: footprint.wwf.org.uk/#/
ONZ: offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

#RzeczyDoObejrzenia
- Suzanne Lee - TED: ted.com/talks/suzanne_lee_grow_your_own_clothes
- Zrównoważony design: jak chronić naturę i projektować na lata? - Róża Janusz i Michał Bachowski: youtube.com/watch?v=okAEfqHTfU0
- Plastikowy ocean: aplasticocean.movie / netflix.com/title/80164032


ODCINEK #1

W pierwszym odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Joanną Jurga - jedną z najlepszych polskich specjalistek projektowania komfortu i poczucia bezpieczeństwa.
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Czytania", "Rzeczy Do Oglądania" oraz "Rzeczy Do Nauczenia".

Linki:

#RzeczyDoObejrzenia
- Wirtualny spacer po Łódź Design Festival 2019, w szczególności wystawa "Office of The Future": my.matterport.com/show/?m=2k3L7HDY…=-.37,.73&ss=442
- "Ten films with amazing architecture": dezeen.com/2020/04/03/10-archi…ronavirus-isolation
- Wywiad z WJTeam, twórcami 40 lalek do filmu "Wyspa Psów": noizz.pl/film/wywiad-z-tworca…sa-andersona/1bf6v2k

#RzeczyDoNauczenia
- Google Cardboard: instructables.com/id/DIY-You-Virtu…Google-Cardboard
- NASA Clean Air Study: ntrs.nasa.gov/citations/19930073077
- Polish Jungle: polska społeczność miłośników roślin: facebook.com/groups/polishjunglegruparoslinna

#RzeczyDoCzytania
- Mike Monteiro - "Ruined by Design: How Designers Destroyed the World, and What We Can Do to Fix It": ruinedby.design
- Interpretacja hasła "PROGRES!" w BIZNES.meble.pl: wydawnictwo.meble.pl/gfx/e-wydanie/…-pl-5-2020/56/


"Różne Rzeczy" to nowy podcast przygotowany przez zespół organizatorów Łódź Design Festival.
O projektowaniu opowiadamy nieprzerwanie od 2007 roku - w 2020 zaczynamy to nagrywać :)

Design, trendy, rzemiosło, architektura, ekologia, miasto, przedsiębiorczość, społeczeństwo - zakres tematów przypomina ten, któremu poświęcamy kolejne edycje festiwalu.
W każdym odcinku zapraszamy do rozmowy znakomitych gości: projektantów, producentów, naukowców, aktywistów, kuratorów, architektów. Zwracamy uwagę na ciekawe zjawiska i przygotowujemy interesujące rekomendacje ze świata projektowania i okolic.

Na początek nagraliśmy trzy odcinki, które można znaleźć nas na Soundcloudzie oraz na Spotify - wkrótce poinformujemy o kolejnych miejscach, w których możecie posłuchać "Różnych Rzeczy".

Zachęcamy również do sprawdzenia naszej playlisty "Różne Piosenki" z selekcją członków zespołu ŁDF :)