Różne Rzeczy - podcast ŁDF - nowy sezon pt. "Miejskie szlajanki"

Spotify Soundcloud Apple Podcast

 

 

Subskrybuj nasze kanały, aby niczego nie przegapić - Spotify | Soundcloud | Apple Podcast
Nowy sezon!

Wracamy z kolejnym sezonem podcastu Różne Rzeczy, realizowanym w ramach Łódź Design Festival! Tym razem przestrzeń audialną przejmuje Dawid Furkot, z zawodu i wykształcenia fotograf, współautor festiwalowych fotorelacji, a także pasjonat i baczny obserwator miejskiego życia. Dawid w ramach cyklu "Miejskie szlajanki" zabierze słuchaczy na spacer w towarzystwie dziennikarzy, architektów, aktywistów, różnych interesariuszy związanych z miastem. Zgodnie z jego ukochaną maksymą: eksperyment jest naszym obowiązkiem, przez kolejne 10 odcinków będziemy przyglądać się miastu z różnych perspektyw, poszukiwać będziemy mądrości w bogactwie doświadczeń naszych rozmówców. Wszystkie te perspektywy, mamy nadzieję, złożą się na frapujący obraz nadchodzącej przyszłości.

W oczekiwaniu na kolejne odcinki, zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem Piernikowskim, który opowiada o różnych kontekstach projektowania oraz wpływie designu na nasze życie. Jest też i niespodzianka! Michał zdradza przedpremierowo hasło i tematykę tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

 

Wracamy z przytupem!

Po kilkumiesięcznej przerwie wracamy z nowym sezonem naszego podcastu Różne Rzeczy. Po doświadczeniach w nagrywaniu pierwszych odcinków postanowiliśmy zmienić nieco formułę. Zrezygnowaliśmy z wywiadów przeprowadzanych „na odległość”, które do tej pory nagrywaliśmy za pomocą internetowych komunikatorów czy telefonów komórkowych. Tym razem wpraszamy się do domów i pracowni naszych rozmówców! Pod pretekstem rozmów o projektowaniu poznajemy historie prywatne, rodzinne anegdoty i plany na najbliższą przyszłość. Szukamy impulsów, punktów zwrotnych, wydarzeń które ukształtowały świat twórców polskiego designu. Seria realizowana jest we współpracy z Michałem Grudą, przewodniczącym Stowarzyszenia Topografie i liderem projektu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.

ODCINEK #17

woda - miasto - klimat

Od wielu lat powtarzaliśmy, że żyjemy na błękitnej planecie pełnej wody. Czy to stwierdzenie było kiedykolwiek prawdziwe? Niestety, to ogólne przekonanie, jest dość mylne. W możliwie największym uproszczeniu: tylko 3% zasobów wody na świecie to woda słodka. Z tych 3% aż 2/3 to masy lodu na biegunach, więc tak naprawdę okazuje się, że z całego wodnego bogactwa do dyspozycji ludzkości jest zaledwie 1% wszystkich zasobów wody na świecie!*
Rozmowa z dr. Hab. Tomaszem Jurczakiem, kierownikiem Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, z jednej strony daje fajną perspektywę na innowacyjne rozwiązania dla miast, pozwalające lepiej dostosować je do wyzwań współczesności w kontekście dbania o zasoby wodne, a z drugiej strony nie pozwala spać spokojnie… Niestety uświadamia nam, że sygnałów alarmowych, wysyłanych przez naturę jest coraz więcej i jeśli nie zaczniemy ich traktować poważnie, to koniec życia ludzkiego na Ziemi zacznie być realną perspektywą przyszłych pokoleń.

--

Pobierz publikację "Pływające wyspy. Poradnik 1.0":

--
*źródło: https://zpe.gov.pl/a/zasoby-wody-i-ich-ochrona/D7npMF5Lo?fbclid=IwAR3y6FdlViAZ59xYuCQbiGAYPN4n572XZSp0YTTMLCB1p9-q-peffJg38qA

ODCINEK #16

fast fashion - zero waste - miasto

W Łodzi mamy wielu twórców, którzy nawiązują swoją działalnością do włókienniczo-tekstylnych tradycji naszego miasta. Wśród odcinków podcastu Różne Rzeczy, znajduje się rozmowa z Tartarugą - dziewczynami, które plotą kilimy, posługując się technikami i narzędziami bliższymi XIX, a nie XXI wiekowi. Odnajdziecie też rozmowę z Pan tu nie stał - firmą, która duży nacisk kładzie na fakt, że jej ubrania produkowane są lokalnie. Dziś natomiast posłuchacie Dominikę Ciemięgę, która jak sama mówi, oferuje ekskluzywnie wyselekcjonowane ciuchy ze śmieci. Jest niesamowitą osobowością wcielającą w życie idee zero waste i upcyclingu. Pamiętajcie, że nasz podcast dostępny jest na Spotify, YouTube i Soundcloud. Znajdziecie nas wpisując w wyszukiwarkę zwrot: Różne Rzeczy.

ODCINEK #15

gry - VR - miasto

Z gościem tego odcinka umawialiśmy się na wywiad od kwietnia. Udało się to dopiero w połowie sierpnia. Rafał Szrajber, bo o nim mowa należy do ludzi bardzo pracowitych, a przez to niezwykle zajętych. Realizuje absolutnie fantastyczne projekty na rzecz Łodzi i mamy nadzieję, że dzięki temu podcastowi duża część z Was zainteresuje się jego twórczością. Dra hab. inż. arch. Rafał Szrajber to jeden z niewielu łódzkich naukowców, który jako wykładowca łączy dwa pozornie różne światy - Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej. Za chwilę posłuchacie jak się to wszystko odbywa.
W odcinku usłyszycie o projekcie Wirtualnych Synagog, za sprawą którego odtworzone zostały w wirtualnym świecie zniszczone w czasie II wojny światowej łódzkie synagogi. Następnie doktor Szrajber opowiada o specyfice pracy ze studentami na dwóch różnych uczelniach. W trzeciej odsłonie robimy piwot na przybliżenie działalności artystycznej rozmówcy w zakresie fotografii w grach komputerowych - najbliższa wystawa podczas nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Na końcu architekt Rafał opowiada o najbardziej niesamowitym odkryciu jakiego dokonał w swojej karierze. Zdradzimy, że temat nadaje się na serial osadzony gdzieś pomiędzy Stranger Things, a Falloutem. Przypominamy, że podcast Różne Rzeczy dostępny jest na soundcloudzie, spotify i youtubie. Subskrybujcie, lajkujcie i odsłuchujcie poprzednie odcinki.

ODCINEK #14

projektowanie graficzne – plakat – ilustracja 

Apple, Disney, Netflix, HBO, Canal+, New Yorker, The Economist, to tylko niektóre marki dla których tworzy Bartosz Kosowski, grafik, uznany na świecie autor plakatów i ilustracji. Od 20 lat mieszkający w Łodzi, absolwent tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. Prywatnie miłośnik podróży i dobrego jedzenia. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy oraz przypominam, że podcast Różne Rzeczy dostępny jest na Soundcloud, Spotify i YouTube. W zależności od waszych preferencji zachęcamy do subskrybowania któregoś z tych kanałów dystrybucji naszych nagrań. Znajdziecie tam już kilkanaście wcześniejszych odcinków, wśród których trudno wskazać najciekawszy, bo każdy niesie w sobie opowieść o życiu wyjątkowego twórcy. Kolejne odcinki pojawiają się co dwa tygodnie, dlatego warto być na bieżąco. Tymczasem przed Wami Bartosz Kosowski.
bartoszkosowski.com

ODCINEK #13

biżuteria artystyczna – współpraca – natura

Animal Kingdom to biżuteria, która powstaje w Łodzi, a podbiła już serca kobiet w całej Polsce. Posłuchajcie jak Dorota Kempko - twórczyni marki, opowiada o jej korzeniach, ale przede wszystkim o dążeniu do pracy w zgodzie z własną osobowością, byciu świadomą siebie i podążaniu za japońską filozofią szczęścia Ikigaj.

ODCINEK #12

projektowanie graficzne – książki dla dzieci – sztuczna inteligencja 

Joanna Guszta, bohaterka dzisiejszego odcinka podcastu Różne Rzeczy, jest autorką wielu książek dla dzieci, wydawanych pod marką własnego wydawnictwa Ładne Halo, ale również we współpracy z innymi osobami i wydawnictwami. Przez ostatnie lata Joanna współtworzyła także ponad trzydzieści oryginalnych broszur edukacyjnych zwanych Niemapami. Jak sama mówi, świetnie czuje się w projektach interdyscyplinarnych, gdzie we współpracy z grafikami, specjalistami i innymi kreatywnymi umysłami powstaje coś nowego, oryginalnego i pożytecznego. Ciekawym zwrotem akcji w rozmowie była informacja, że w zespole kreatywnym Joanny jest także sztuczna inteligencja! Zapraszamy do posłuchania opowieści o tym co może stworzyć połączenie wrażliwej duszy z otwartym umysłem.

ODCINEK #11

make me! – rozwiązanie dla miejskiej wyspy ciepła – Urban Collspot Project 

Julia Sulikowska podczas Łódź Design Festival 2022 zdobyła aż trzy nagrody w konkursie make me! Jej projekt Urban Coolspot Project otrzymał pierwszą nagrodę w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez organizatorów festiwalu oraz dwie nagrody specjalne w wysokości 10 000 zł każda, ufundowane przez partnerów wydarzenia – markę Cosentino i INTERPRINT. Urban Coolspot Project to modułowy system, który zatrzymuje spływającą wodę, wchłania ją dzięki porowatej strukturze i rozprowadza kapilarnie po całej objętości obiektu. W gorące letnie dni stopniowe parowanie chłodzi ciepłe powietrze otoczenia, a wiatr przenosi je przez rozgrzany krajobraz miejski, poprawiając komfort cieplny mieszkańców.
Poza opowieścią na temat zwycięskiego projektu, z podcastu dowiecie się również jak pracownia urbanistyczna, w której Julia pracuje w Berlinie, współpracuje z lokalnymi władzami na rzecz mieszkańców miasta i poprawia przestrzeń wokół nich, z korzyścią dla wszystkich stron tego procesu. Więcej o tym i innych fianłowych projektach make me! 2022 wysłuchacie w pozostałych odcinkach naszego podacstu oraz na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.

ODCINEK #10

make me! – WYMAZÓWKI CRN_01 „Koliber” – walka z pandemią

Gościem dziesiątego odcinka naszego podcastu jest Maciej Głowacki – absolwent inżynierii nanostruktur na Uniwersytet Warszawski, studiował również na Wydział Wzornictwa ASP Warszawa, a na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie filologię klasyczną oraz historię sztuki. Projektant wszechstronny, wynalazca, do tego obdarzony niskim, miękkim głosem, który zaraz usłyszycie. Do finału konkursu make me! zakwalifikowały się aż dwa projekty jego autorstwa, za WYMAZÓWKI CRN_01 „Koliber” otrzymał drugą nagrodę. W finale konkursu znalazł się też jego projekt: „Miłość fizyczna – akcesoria do czułości i bliskości", który jest tak pięknie przemyślaną opowieścią o relacjach międzyludzkich, że po wysłuchaniu rozmowy z pewnością zapadnie Wam na długo w pamięci. Z Maciejem Głowackim rozmawiał Michał Gruda. Więcej o tym i innych fianłowych projektach make me! 2022 wysłuchacie w pozostałych odcinkach naszego podacstu oraz na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.

ODCINEK #9

make me!  Urban Clay – zasoby

Michalina Zadykowicz i Sabrina Hass na Łódź Design Festival 2022 zdobyły trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie wzorniczym dla młodych projektantów make me!. Ich praca Urban Clay to krytyczny i wnikliwy projekt, który mierzy się z tematyką wyczerpujących się zasobów naturalnych, jednocześnie stanowi ciekawą refleksję dotyczącą miejskiej tożsamości. Laureatki schylając się po garść ziemi wydobytej podczas rozbudowy wiedeńskiego metra, odkryły przebogaty świat geologicznych historii, które skierowały ich uczelnianie życia na nowe tory. Projekt Urban Clay pokazuje nam jak fascynujący potrafi być świat wokół nas, jeśli tylko zatrzymamy się na chwilę i postanowimy mu się bliżej przyjrzeć. Więcej o tym i innych fianłowych projektach make me! 2022 wysłuchacie w pozostałych odcinkach naszego podacstu oraz na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.

ODCINEK #8

make me! – młodzi projektanci – zmiany

16. Łódź Design Festival przeszedł do historii. Wśród setek eksponatów i dziesiątek wystaw zawsze jest ta jedna, która przykuwa uwagę wszystkich. To wystawa towarzysząca konkursowi make me!. W 2022 roku do finału weszło 25 projektów, zgłoszonych przez dwadzieścioro siedmioro twórców – co ciekawe w tym gronie znalazło się tylko trzech mężczyzn! Projekty były niezwykle różnorodne, ale większości z nich przyświecała idea troski o planetę, drugiego człowieka, czy nas samych. Design zawsze stara się odpowiedzieć na ludzkie potrzeby. Widocznie teraz najbardziej poszukujemy czułości, opieki i rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczeństwo. W tym podcaście posłuchacie czterech finalistek opowiadających o swoich projektach, które znalazły się na wystawie make me! 2022, są to: WERONIKA KAMIŃSKA, projekt "Menstruacja – problem współczesnej kobiety", edukacyjna gra planszowa o menstruacji; MAGDALENA MAJA TYWONEK, projekt "NOWÈ | YOURBOOK", ekologiczne zeszyty do samoregeneracji; JULIA SIEŃKOWSKA, projekt "Boja ratownicza dostosowana do pracy z dronem"; BLANKA JAWORSKA, projekt "TODD – taktylne obiekty do dotykania". W kolejnym odcinku opublikujemy rozmowy z laureatami nagród. Więcej o finałowych i nagrodzonych projektach przeczytacie na stronie konkursu makeme.lodzdesign.com/pl/finalisci-2008-2/2022.

 ODCINEK #7

współczesne rzemiosło – tkactwo – kilimy 

Tkactwo, to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Jako ludzkość tkamy od ponad 10 000 lat. W dzisiejszych czasach nikt już nie tworzy tkanin ręcznie, ponieważ robią to za nas maszyny. Ale czy na pewno? Czy jest lepsze miejsce aby wskrzesić tradycyjne techniki tkackie niż Łódź? Jadzia i Wiktoria udowadniają, że z tkania na krosnach podobnych do tych, które spotkamy na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, można stworzyć sposób na piękne życie. Zapraszam do wysłuchania inspirującej rozmowy o dojrzałym i profesjonalnym podejściu do budowy od podstaw własnej firmy, opartej na oryginalnym pomyśle, odpowiedzialnym i zrównoważonym podejściu do prowadzenia biznesu ale przede wszystkim na codziennej, ciężkiej pracy własnych rąk. Przed Wami autorska pracownia tkacka Tartaruga / www.tartarugastudio.pl

ODCINEK #6

RM58 – wspomnienia – jacht Amulet

Rok 2022 w Łodzi, jest rokiem Romana Modzelewskiego - malarza, rzeźbiarza, projektanta, czterokrotnego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Chociaż jego projekty i twórczość była doceniana wielokrotnie za życia, to prawdziwie nasz bohater zyskał uznanie dopiero stosunkowo niedawno, ponad dziesięć lat po śmierci. Roman Modzelewski to postać niezwykle barwna, która doczekała się już wielu publikacji, do których warto sięgnąć, natomiast dzisiaj zapraszamy do wysłuchania fragmentów nadzwyczajnej rozmowy z żoną profesora, panią Werą Modzelewską! Przygotujcie się na unikatową podróż po Łodzi widzianej oczami inteligenckiej elity naszego miasta. To dość rzadko spotykany punkt widzenia w ogólnej narracji o Łodzi. Dowiecie się jak powstawała Akademia Sztuk Pięknych, jak spędzali wolny czas ci, którzy nim dysponowali oraz nadzwyczajną historię współczesnej kariery projektów Romana Modzelewskiego, w szczególności słynnego fotela Model RM58. Na koniec drobna niespodzianka - historia o tym kto i w jaki sposób uratował finanse na produkcję jachtu Amulet!

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą ŁDF2022, którą z okazji Roku Romana Modzelewskiego przygotowało Muzeum Miasta Łodzi: lodzdesign.com/program-2022/rm-roman-modzelewski-sen-o-lodzi/

 

ODCINEK #5

Łódź – przestrzeń – murale

Bohaterką kolejnego odcinka jest Ola Woźniak, graficzka i pasjonatka typografii wernakularnej, czyli liternictwa w postaci amatorskich szyldów i napisów na ścianach budynków. Dodatkowo nasza rozmówczyni ma szeroką wiedzę na temat dawnych murali i neonów, a wszystko to pięknie i z charakterystycznym sobie wdziękiem, wpisuje w historię Łodzi. Ola opowiada jak te plastyczne elementy mogą łączyć się z przestrzenią miejską w spójną całość. Jeśli chcecie dowiedzieć się co wspólnego z łódzkimi neonami mieli wiedeńscy fryzjerzy oraz jakie skarby kryją piwnice łódzkich bloków, koniecznie wysłuchajcie jej opowieści! Idealnym uzupełnieniem tego odcinka jest prowadzony przez Olę profil na Instagramie - Lostletters_ldz.

ODCINEK #4

Po polsku – dwuznacznie – z humorem
Piętnaście lat temu właściciele PPHU Pan tu nie stał - Justyna Burzyńska i Maciek Lebiedowicz zdecydowali się stworzyć blog aby udokumentować posiadany zbiór artykułów z minionych dekad. Rychło okazało się, że amatorów dobrego polskiego wzornictwa jest więcej, a zdobyte eksponaty nie są już wystarczające. Dołożyli więc wszelkich starań, by stworzyć towar na miarę potrzeb czytelników - dobrej jakości, przywodzący na myśl zgrzebną estetykę czasów minionych.

Ile kosztowało otwarcie pierwszego sklepu Pan tu nie stał? Jakie plakaty wiszą na ścianach w ich pracowni? Co ma wspólnego print „o kurde” z wyjazdem na Słowację?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Maćkiem i Justyną, założycielami słynnej marki Pan tu nie stał (pantuniestal.com):

 ODCINEK: Widzę Ciebie mój człowieku - mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ

Słuchowiska Archizo to pierwsze słuchowiska architektoniczne w Polsce skierowane do dzieci. To przygoda z architekturą z dużą dozą fantazji.

Sympatyczne rodzeństwo - Nela i Felek - odkrywają świat architektury wędrując po niezwykłych miejscach na Ziemi. Posługując się niecodziennym „ołówkiem do świata”, przechodzą przez magiczne drzwi prowadzące w objęcia perełek architektury.

Po odbytej podróży do Paryża i Warszawy, Nela i Felek trafiają tym razem do Łodzi. Ale nie jest to zwyczajna podróż i opowieść o łódzkich zabytkach. Nowe słuchowisko to szukanie odpowiedzi na pytanie – czym jest „mądre projektowanie”. To zwrócenie uwagi na kreowanie przyjaznej przestrzeni oraz na aspekty jakie towarzyszą temu procesowi.

ODCINEK #3

W trzecim odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczką związaną z Muzeum Warszawskiej Pragi.
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Nauczenia", "Rzeczy Do Obejrzenia" i "Rzeczy Do Czytania" i "Rzeczy Do Obserwowania".

Linki:

#RzeczyDoNauczenia
- Grupa "Tkanie na kolanie": facebook.com/groups/499613450679283
- Pracownia tkacka Tartaruga: tartarugastudio.pl
- Poidełko dla pszczół: noizz.pl/ekologia/jak-odpowie…-dla-pszczol/wp09qfs / facebook.com/pasiekanaroztoczu/…s/1324966317692716

#RzeczyDoObejrzenia
- Zimri Mayfield: youtube.com/c/zimrimayfield / youtube.com/watch?v=WNDzVzRdSDs
- AWE me: youtube.com/user/AweMeChannel / facebook.com/baltimoreknife

#RzeczyDoCzytania
- Michał Zaczyński: michalzaczynski.com / facebook.com/michalzaczynskiblog

#RzeczyDoObserwowania
- Hostile design: hostiledesign.org / swps.pl/strefa-designu/blog/1…rzestrzeni-publicznej
#hostiledesign

ODCINEK #2

W drugim odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Agatą Nowotny - socjolożką, edukatorką i badaczką pracującą na styku biznesu i projektowania, autorką cyklu wystawienniczego "Zasoby".
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Czytania", "Rzeczy Do Zrobienia" oraz "Rzeczy Do Obejrzenia".

Linki:

- Wywiad z Agatną Nowotny: lodzdesign.com/news/material-na-dobry-design

#RzeczyDoCzytania
- Ekonsument - Kupuj Odpowiedzialnie: ekonsument.pl/s56_co_robimy.html / facebook.com/kupujodpowiedzialnie / ekonsument.pl/p92_poradniki.html
- Teflon w gospodarstwie domowym: ekonsument.pl/a67114_teflon_czyl…sliska_sprawa.html
- Minerały w elektronice: ekonsument.pl/a66700_krwawe_mineraly.htm
- Ziemia, popiół, propolis, skórki pomarańczy i mikroglony: lodzdesign.com/news/ziemia-popio…nczy-i-mikroglony

#RzeczyDoZrobienia
- Woskowijka: nanowosmieci.pl/zamiast-folii-spozywczej
- Kalkulatory śladu węglowego
WWF: footprint.wwf.org.uk/#/
ONZ: offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

#RzeczyDoObejrzenia
- Suzanne Lee - TED: ted.com/talks/suzanne_lee_grow_your_own_clothes
- Zrównoważony design: jak chronić naturę i projektować na lata? - Róża Janusz i Michał Bachowski: youtube.com/watch?v=okAEfqHTfU0
- Plastikowy ocean: aplasticocean.movie / netflix.com/title/80164032

ODCINEK #1

W pierwszym odcinku Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, rozmawia z Joanną Jurga - jedną z najlepszych polskich specjalistek projektowania komfortu i poczucia bezpieczeństwa.
Następnie, pozostając w świecie szeroko pojętego projektowania, członkowie zespołu ŁDF polecają "Rzeczy Do Czytania", "Rzeczy Do Oglądania" oraz "Rzeczy Do Nauczenia".

Linki:

#RzeczyDoObejrzenia
- Wirtualny spacer po Łódź Design Festival 2019, w szczególności wystawa "Office of The Future": my.matterport.com/show/?m=2k3L7HDY…=-.37,.73&ss=442
- "Ten films with amazing architecture": dezeen.com/2020/04/03/10-archi…ronavirus-isolation
- Wywiad z WJTeam, twórcami 40 lalek do filmu "Wyspa Psów": noizz.pl/film/wywiad-z-tworca…sa-andersona/1bf6v2k

#RzeczyDoNauczenia
- Google Cardboard: instructables.com/id/DIY-You-Virtu…Google-Cardboard
- NASA Clean Air Study: ntrs.nasa.gov/citations/19930073077
- Polish Jungle: polska społeczność miłośników roślin: facebook.com/groups/polishjunglegruparoslinna

#RzeczyDoCzytania
- Mike Monteiro - "Ruined by Design: How Designers Destroyed the World, and What We Can Do to Fix It": ruinedby.design
- Interpretacja hasła "PROGRES!" w BIZNES.meble.pl: wydawnictwo.meble.pl/gfx/e-wydanie/…-pl-5-2020/56/

"Różne Rzeczy" to nowy podcast przygotowany przez zespół organizatorów Łódź Design Festival.
O projektowaniu opowiadamy nieprzerwanie od 2007 roku - w 2020 zaczynamy to nagrywać :)

Design, trendy, rzemiosło, architektura, ekologia, miasto, przedsiębiorczość, społeczeństwo - zakres tematów przypomina ten, któremu poświęcamy kolejne edycje festiwalu.
W każdym odcinku zapraszamy do rozmowy znakomitych gości: projektantów, producentów, naukowców, aktywistów, kuratorów, architektów. Zwracamy uwagę na ciekawe zjawiska i przygotowujemy interesujące rekomendacje ze świata projektowania i okolic.

Na początek nagraliśmy trzy odcinki, które można znaleźć nas na Soundcloudzie oraz na Spotify - wkrótce poinformujemy o kolejnych miejscach, w których możecie posłuchać "Różnych Rzeczy".

Zachęcamy również do sprawdzenia naszej playlisty "Różne Piosenki" z selekcją członków zespołu ŁDF :)