en

Podróże Neli i Felka po Łodzi

Czy kocie łby to ulica pełna kotów? Co to są łodzianizmy? Na którym łódzkim osiedlu mieszkańcy… częściej się uśmiechają? O tym przekonacie się dzięki Neli i Felkowi, bohaterom słuchowiska architektonicznego wyprodukowanego przez ARCHIZO na zlecenie Łódź Design Festival.

Archizo. Słuchowisko architektoniczne dla dzieci

Prowadzone od lat działania edukacyjne ŁDF, kierowane do różnych grup wiekowych, skupione są na podkreślaniu, że design to rozwiązywanie ważnych problemów i naukowe podstawy związane z każdą dziedziną naszego życia. W poszukiwaniu nowych i atrakcyjnych form przekazu, które szczególnie sprawdzą się w pandemicznych czasach, zrodził się pomysł na podjęcie współpracy z ARCHIZO. Ta łódzka marka zajmuje się propagowaniem wiedzy z zakresu architektury poprzez produkcję kreatywnych i angażujących narzędzi dydaktycznych (klocki architektoniczne, słuchowiska, edukacyjne akcesoria).

 

“Widzę Ciebie mój człowieku, mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ” to kolejna część przygód sympatycznego rodzeństwa, która należy do cyklu architektonicznych słuchowisk, tworzonych przez ARCHIZO. – Nasz cykl słuchowisk powstaje w nurcie pedagogiki Montessori. Stawiamy akcent na doświadczanie i bodźce zmysłowe – mówi Marta Nowacka, współzałożycielka ARCHIZO. – Staramy się przekazywać konkretną wiedzę architektoniczną z dużą dozą fantazji i poprzez zabawę.
Bohaterami słuchowisk są Nela i Felek, którzy odkrywają świat architektury podczas wędrówek po niezwykłych miejscach na Ziemi. Posługując się niecodziennym „ołówkiem do świata”, przechodzą przez magiczne drzwi prowadzące wprost w objęcia perełek architektury.

 

Po dwóch częściach przygód, w których dzieci odbywają podróże do Paryża i Warszawy, tym razem trafiają do Łodzi. Nie jest to jednak zwyczajna wyprawa po łódzkich zabytkach. Nowe słuchowisko to tak naprawdę poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre projektowanie. To zwrócenie uwagi na kreowanie przyjaznej przestrzeni oraz na aspekty, jakie towarzyszą temu procesowi. W opowieści przekonujemy się, jak ważne jest projektowanie dostosowane do potrzeb człowieka.

 

– Miejsce akcji słuchowiska nie zostało wybrane przypadkowo. Podczas każdej edycji Łódź Design Festival poruszany jest temat projektowania społecznego, a osiedle Montwiłła-Mireckiego jest przecież świetnym przykładem architektury, która ma przede wszystkim służyć człowiekowi – mówi Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa Łódź Design Festival.

 

 

autor: Stefan Brajter, ReFotografie / facebook.com/ReFotografieStefanaBrajtera

 

Łódzka przygoda architektoniczna toczy się na osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, które obecnie wpisane jest do rejestru zabytków. Kompleks bloków, odpowiadający najnowszym trendom europejskiej urbanistyki, wyprzedzał czasy, w których powstał. Jego budowa, zakończona w 1931 r., bazowała na idei miasta-ogrodu i miała stanowić alternatywę dla głośnego i zanieczyszczonego centrum miasta. Architektura kompleksu jest doskonałą reprezentacją artystycznych założeń modernizmu, a z uwagi na staranność wykonania i zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, wciąż pozostaje w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Liczne zieleńce, place zabaw i bliskość parku powodują, że okolica „Mireckiego” należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych rejonów Łodzi.

 

Podróż Neli i Felka to mądra i dowcipna przygoda okraszona również łodzianizmami, czyli typowo łódzkimi regionalizmami. W niecodzienny sposób przywołani zostali też znani artyści, słynni mieszkańcy osiedla Mireckiego – Katarzyna Kobro oraz Władysław Strzemiński, którzy wchodzą w twórczy dialog z ciekawskim rodzeństwem.

 

Słuchowisko „Widzę Ciebie mój człowieku mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ” stanowi świetne narzędzie do poszerzania wiedzy i pretekst do rozmów z najmłodszymi na wiele, nie tylko łódzkich tematów. Jest również okazją do podjęcia próby zaprojektowania własnego, wymarzonego osiedla, którego nie ograniczają żadne zasady, a jedynie wyobraźnia słuchaczy zainspirowanych historią Łodzi.


Występują
Nela: Marta Nowacka
Felek: Dobromir Dymecki
Strzemiński: Cezary Stacewicz
Pani ze straganu: Katarzyna Stachnik-Kowalska
Katarzyna Kobro: Anna Becherka
Marysia: Maria Kowalska


Realizacja
Scenariusz i reżyseria: Marta Nowacka
Współpraca merytoryczna: Łukasz Orzechowski
Produkcja: Maciej Sztąberek, Soundsitive Studio
Montaż: Hubert Tymiński, Soundsitive Studio
Realizacja dźwięku: Marek Sirecki, Studio MarAtlon