Te trendy zregenerują wnętrza
Łódź Design Festival 2022, pod hasłem Re:generacja wystartuje 12 maja. Najważniejsze wnioski z festiwalowych debat oraz prezentacji wskażą kierunki dla projektowania przemysłowego, by na koniec ukształtować wnętrza naszych domów. Wiodące aktualne trendy promowane także przez Interprint, partnera i sponsora ŁDF, znalazły odbicie w obiektach wyróżnionych w ubiegłorocznym plebiscycie must have.
Tworząc rozwiązania i produkty na miarę czasu, projektanci już teraz, na różnych poziomach, odwołują się do początków. W szeroko pojętym designie aura nostalgii wyczuwalna jest od dawna, lecz obecnie sięgamy jeszcze głębiej w poszukiwaniu biologicznej i kulturowej ciągłości.
Obecnie, dla współczesnych designerów kluczowym narzędziem jest projektowanie regeneratywne (back to nature), skupiające się na odwróceniu procesu, który przeprowadziliśmy na ziemi jako ludzkość – skupia się na naturalnym otoczeniu. Tuż obok niego można zauważyć archaic simplicity – powrót do przyrodniczych źródeł, archaicznych form, materiałów. Ostatni z nich, back to the roots, odnosi się do kulturowych korzeni, rekonstruuje połączenia z kulturą, w tym tradycją rękodzielniczą.
W moim odczuciu, każdy z tych trzech trendów w jakimś sensie można odnieść do hasła regeneracja – komentuje Agnieszka Polkowska, trendwatcherka, założycielka TRENDSPOT. – A z niego z kolei wyłania się nowy paradygmat związany z odchodzeniem człowieka z centrum świat projektowania i równoczesnym włączaniem w projekt innych, dyskryminowanych dotąd, gatunków, które również doświadczają tego, co my projektujemy: fauny, flory i Ziemi jako całości.
Cały artykuł „Te trendy zregenerują nasze wnętrza” dostępny w najnowszym, marcowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl. Wydanie dostępne również online.