Te trendy zregenerują wnętrza

Łódź Design Festival 2022, pod hasłem Re:generacja wystartuje 12 maja. Najważniejsze wnioski z festiwalowych debat oraz prezentacji wskażą kierunki dla projektowania przemysłowego, by na koniec ukształtować wnętrza naszych domów. Wiodące aktualne trendy promowane także przez Interprint, partnera i sponsora ŁDF, znalazły odbicie w obiektach wyróżnionych w ubiegłorocznym plebiscycie must have.

Tworząc rozwiązania i produkty na miarę czasu, projektanci już teraz, na różnych poziomach, odwołują się do początków. W szeroko pojętym designie aura nostalgii wyczuwalna jest od dawna, lecz obecnie sięgamy jeszcze głębiej w poszukiwaniu biologicznej i kulturowej ciągłości.

Obecnie, dla współczesnych designerów kluczowym narzędziem jest projektowanie regeneratywne (back to nature), skupiające się na odwróceniu procesu, który przeprowadziliśmy na ziemi jako ludzkość  skupia się na naturalnym otoczeniu. Tuż obok niego można zauważyć archaic simplicity – powrót do przyrodniczych źródeł, archaicznych form, materiałów. Ostatni z nich, back to the roots, odnosi się do kulturowych korzeni, rekonstruuje połączenia z kulturą, w tym tradycją rękodzielniczą.

W moim odczuciu, każdy z tych trzech trendów w jakimś sensie można odnieść do hasła regeneracja – komentuje Agnieszka Polkowska, trendwatcherka, założycielka TRENDSPOT. – A z niego z kolei wyłania się nowy paradygmat związany z odchodzeniem człowieka z centrum świat projektowania i równoczesnym włączaniem w projekt innych, dyskryminowanych dotąd, gatunków, które również doświadczają tego, co my projektujemy: fauny, flory i Ziemi jako całości.

Cały artykuł „Te trendy zregenerują nasze wnętrza” dostępny w najnowszym, marcowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl. Wydanie dostępne również online.