Debata: PROGRES!

Transmisja debaty PROGRES! - czwartek 17.09 o godz. 18:00

Wszystkie wydarzenia będą dostępne wyłącznie online - przez wzgląd na panujące warunki, w trosce o bezpieczeństwo Wasze i naszych gości nie przewidujemy możliwości udziału publiczności w tegorocznych wydarzeniach.

Początek XXI wieku to dla ludzkości czas wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii człowiek tak bardzo oddziałuje na środowisko, w którym żyje. Zużywanie surowców kopalnych, wzrost stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, podnoszenie się poziomu mórz, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych i przeciążenie systemu pozyskiwania surowców odnawialnych, zaśmiecenie środowiska tworzywami sztucznymi czy malejąca wydajność systemu produkcji energii to tylko kilka z wyzwań, przed jakimi stoimy.

Wielość i złożoność problemów sprawia, że coraz trudniej wskazać jedno rozwiązanie, a każda z naszych indywidualnych decyzji konsumenckich i zawodowych niesie ze sobą niepewność związaną z wpływem, jaki ma na środowisko, a tym samym na naszą przyszłość.

Podobne wyzwania stoją przed producentami. Na co dzień zmagają się z decyzjami o sposobach odpowiadania na zapotrzebowanie rynku, który coraz częściej poza niską ceną, wysoką jakością i estetyką, oczekuje również etyki i odpowiedzialności, na przykład w postaci certyfikacji związanej z oddziaływaniem środowiskowym czy wykorzystywaniem w codziennej produkcji materiałów pochodzących z recyclingu.

Coraz większe znaczenie zyskuje również projektowanie miejsc i przedmiotów w sposób do tej pory nieoczywisty – tak aby motywowały nas do wysiłku, samoograniczania się, zmiany naszych zachowań i nawyków, ale również ułatwiały skupienie i koncentrację, pobudzały kreatywność albo zapewniały nam możliwość szybkiego relaksowania.

Jako organizatorzy Łódź Design Festival wspieramy działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości naszego życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata. Uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie sposób się po prostu zatrzymać, zrezygnować z udogodnień, jakie przyniósł nam postęp cywilizacyjny i powrócić do mitycznego stanu natury. Czy rozwiązaniem naszych najpilniejszych problemów będzie zaplanowany postwzrost, zaprojektowanie nowych sposobów wytwarzania i użytkowania dóbr konsumpcyjnych, przełom w tworzeniu nowych materiałów czy może kolejna rewolucja przemysłowa?

Prowadzący:

Michał Piernikowski - dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany dizajn.

Rozmówcy:

Joanna Jurga - projektantka produktu oraz przestrzeni, innowatorka i wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa. Nomadka chętnie poruszająca w swojej pracy problemy społeczne oraz zagadnienia z zakresu designu spekulatywnego. Kobieta pistolet od lat praktykująca zen, dla której doba z zasady ma 48 godzin poza wyjątkami kiedy ma 72. Pasjonatka kosmosu, analogowa astronautka, dwukrotna komandor symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Jej prace były pokazywane na wystawach i publikowane w Polsce oraz za granicą, brała udział w licznych festiwalach designu (np. Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Dutch Design Week), jest również finalistką takich konkursów jak: make me!, Young Polish Designer, Innovation Ad czy Jutronauci. www.joannajurga.com

Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na 11 Biennale Architektury w Wenecji. Współkurator Biennale Evento w Bordeaux (2009). Autor licznych tekstów o architekturze i projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury. Współtwórca platformy Architecture Snob. Założyciel niezależnej przestrzeni do testowania granic architektury – Furheart Gallery. Współtwórca projektu "Let's talk about garbage", prezentowanego w ramach Łódź Design Festival 2017.

Wszystkie wydarzenia Łódź Design Festival 2020 online udostępniamy bez opłat i bez rejestracji!
Transmisje odbędą się w główny weekend festiwalu - 17-20.09.2020 - szczegółowy harmonogram tutaj
Transmisje dostępne będą na naszych kanałach online:
- strona ŁDF
- Facebook
- Youtube 
Podpowiedź! Jeśli nie chcesz niczego przegapić, możesz:
zapisać się na nasz newsletter,
polubić nas na Facebooku,
obserwować nas na Instagramie,
subskrybować nasz kanał na Youtube.

Do zobaczenia!

>
>