Mapa ginących zawodów

Mapa ginących zawodów

 Wszystkie wydarzenia będą dostępne wyłącznie online - przez wzgląd na panujące warunki, w trosce o bezpieczeństwo Wasze i naszych gości nie przewidujemy możliwości udziału publiczności w tegorocznych wydarzeniach.

Rzemieślnicy to wyjątkowa społeczność, która niepostrzeżenie znika z ulic i podwórek Łodzi. Razem z nimi ginie wiedza i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ich zakłady, niegdyś stały element krajobrazu – świecą pustkami. Te, które się zachowały, zapomniane kryją się w zakamarkach miasta.

W ramach „Mapy ginących zawodów” Fundacja KOLOROWO realizuje pierwszy w Polsce portal internetowy, który jest ogólnodostępną bazą lokalizacji wciąż działających zakładów rzemieślniczych w Łodzi oraz prezentacją konkretnych zawodów i ich Mistrzów przy pracy.

Wybraliśmy bohaterów projektu – 10 rzemieślników. Są nimi czapniczka, zegarmistrz, repuser, introligator, modystka, modelarz, parasolkarz, kowal, szklarz i tapicer. Z każdym z nich rozmawialiśmy przed kamerą o specyfice pracy, historii zakładu i zmianach społecznych, których doświadczali i doświadczają cały czas. Z kameralnych spotkań z łódzkimi mistrzami powstał film oraz reportaż zdjęciowy - podkreślają autorki projektu

Projekt „Mapa ginących zawodów” powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski oraz Urzędu Miasta Łodzi. Projekt wsparli również Izba Rzemieślnicza w Łodzi oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Patronat medialny objęły Radio Łódź oraz TVP3 Łódź.

Pokaz filmu zostanie poprzedzony krótką rozmową z autorkami projektu "Mapa Ginących Zawodów" - Agnieszką Bohdanowicz i Martą Mariańską; rozmawiała Aleksandra Kietla. 

więcej o projekcie: www.mapaginacychzawodow.pl


Wszystkie wydarzenia Łódź Design Festival 2020 online udostępniamy bez opłat i bez rejestracji!
Transmisje odbędą się w główny weekend festiwalu - 17-20.09.2020 - szczegółowy harmonogram: tutaj
Transmisje dostępne będą na naszych kanałach online:
- strona ŁDF
- Facebook
- Youtube
Podpowiedź! Jeśli nie chcesz niczego przegapić, możesz:
zapisać się na nasz newsletter,
polubić nas na Facebooku,
obserwować nas na Instagramie,
subskrybować nasz kanał na Youtube.

Do zobaczenia!

 

>
>