ARCHIBLOK 2019

Prowadzenie: Filip Springer
Kiedy: 19.05 (niedziela) 
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź, Tymienieckiego 3, sala wykładowa
Wstęp: za okazaniem biletu lub karnetu festiwalowego

Czwarta edycja majowego ARCHIBLOKU odbędzie się 19 maja (niedziela) w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator w Łodzi. Wydarzenie poprowadzi reporter, fotograf i tłumacz architektury Filip Springer. W tym roku zaproszone grono prelegentów spotka się z hasłem „Dobre Miasto”. 

„Mamy już ikony, każde wojewódzkie miasto w Polsce ma już coś, czym może się pochwalić,  budynek stanowiący wizytówkę nowoczesności. Za chwilę podobnymi obiektami będą mogły się chwalić mniejsze ośrodki miejskie. I co z tego? Czy dzięki architektonicznym ikonom nasze miasta stają się lepsze? Jaka jest siła i zasięg oddziaływania ikon? Jak w ich świetle (bądź cieniu)  zarysować horyzont miejskiej nowoczesności. Czy mówiąc w Polsce „dobre miasto” mamy na myśli to samo, co Duńczycy, Niemcy, Hiszpanie czy Brytyjczycy. W tegorocznym ARCHIBLOKU będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze (głównie unijne) wpompowane w przebudowę i modernizację polskich miast rzeczywiście uczyniły te miasta lepszymi.”
Filip Springer
fs001 fotJJonek Filip Springer3

 

Slajd9 min

Bogna Świątkowska
pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze, sztuce współczesnej i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i dizajnerów młodego pokolenia. Inicjatorka i wydawca ogólnopolskiego magazynu społeczno-kulturalnego „Notes.na.6.tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy (2015-2018) oraz Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych przy Narodowym Centrum Kultury.
www.beczmiana.pl

 

Slajd10 min3

Marta Sękulska- Wrońska 

Pracownia Architektoniczna WXCA, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ukończonej z wyróżnieniem Rektora. Do zespołu WXCA dołączyła w 2010 roku. Odpowiedzialna za kontakt z inwestorami i współpracę międzynarodową. Projektując wraz z zespołem obiekty o specjalnym przeznaczeniu tj. obiekty kultury, muzea i teatry, ośrodki opieki zdrowotnej, hotele, jak również obiekty biurowe i mieszkaniowe, jest laureatką wielu konkursów i wyróżnień w kraju i za granicą. Pracownia WXCA, którą współtworzy dwukrotnie nominowana była do najważniejszej nagrody Fundacji Miesa Van Der Rohe, zdobyła pierwszą nagrodzę m.in. w konkursach na Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Baltic Sea Art. Port w Parnu –Estonia, koncepcję zagospodarowania kolejnego etapu Bulwarów Wiślanych w Warszawie, Muzeum Książąt Lubomirskich i Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju. Od 2013 roku członek OW SARP, członek kolegium sędziów konkursowych SARP.  

 

Slajd11 min2

Paweł Jaworski

filozof i urbanista, badacz procesów rozwoju przestrzennego miast. Tworzy narzędzia prototypowania urbanistycznego oraz autorską metodę projektowania przestrzeni publicznej wspólnie z jej użytkownikami – Żywa Ulica. W 2017 r. przygotował pierwszy w Polsce projekt urbanistyczny dla ulicy miejskiej poprzez testowanie i badanie jej tymczasowego zagospodarowania (ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej).

 

Slajd12 min

Justyna Król

właścicielka Pracowni Miejskiej specjalizującej się w innowacjach dla samorządów - od uspołecznionego foresightu miejskiego po zgrywalizowane konsultacje społeczne na temat technologii w miastach. Projekt miasta2050, który realizuje we współpracy z polskimi samorządami pozwala różnym sektorom znaleźć wspólną przestrzeń na projektowanie przyszłości ich miast i przygotowywanie się na wyzwania, które mogą być widoczne dopiero, gdy spojrzy się na daleki horyzont. Przez ponad 3 lata pracowała dla Agendy ONZ ds. Rozwoju, przez ostatni rok wspierając w projektowaniu, wdrażaniu i ewaluacji innowacji społecznych 22 biura krajowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i na południowym Kaukazie. Trenerka i facylitatorka z tendencją do wyrazistego gestykulowania. Ekspertka ds. Inteligentnych Miast w Komitecie Gospodarki Miejskiej w Krajowej Izbie Gospodarczej. Poza prowadzeniem Pracowni Miejskiej, zaangażowana jest w rozwój dwóch fundacji: Munilab, zajmującą się rozwojem przedsiębiorczości w Wielkopolsce Wschodniej oraz Fundację im. Juliusa Fromma (pochodzącego z Konina innowatora, twórcy metody produkcji bezszwowych prezerwatyw lateksowych).

 

Slajd13 min

Natalia Paszkowska

architektka, projektantka przestrzeni wystawienniczych, a także szeroko pojętej architektury wnętrz, współzałożycielka pracowni WWAA. Współautorka m.in Polskiego Pawilonu Expo w Szanghaju (2010), Służewskiego Domu Kultury (2013), planu urbanistycznego Soho Factory, w tym budynków mieszkalnych Rebel One (2013) i Kamion Cross (2014), pawilonu tymczasowego Stacja Mercedes (2013-16), a także ekspozycji stałej w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim i Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej działania zostały wielokrotnie docenione, m.in Nagrodą Miasta st. Warszawy, Nagrodą Architektoniczną Polityki czy nagrodą indywidualną PKN Orlen w kategorii "architektura i design".

 

Slajd14 min

Zbigniew Maćków
architekt IARP, założyciel i główny projektant w firmie Maćków Pracownia Projektowa - założona w 1995 roku we Wrocławiu, obecnie zatrudnia około 60-ciu architektów. Najważniejsze realizacje: Dom Towarowy Renoma, Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, Thespian, Hala Sportowa w Bytomiu, Wydział Prawa i Administracji, Green Day, Kurkowa 14. Najważniejsze nagrody: "Życie w architekturze", finałowa selekcja Nagrody architektonicznej „Polityki", 4 x Grand Prix "Piękny Wrocław", 4 x finalista World Architecture Festival, "Najlepsza Przestrzeń Publiczna" Województwa Śląskiego, 2 x Grand Prix DOFA, nagroda roku SARP, shortlisted i dwukrotna nominacja do Mies van der Rohe Award, nagroda ECOLA, Złoty Medal Leonardo Award i ponad 40 nagród w konkursach architektonicznych. Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP (2010-2018), nauczyciel akademicki: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Brussels Solvay School. Współinicjator współorganizator i uczestnik projektu Nowe Żerniki we Wrocławiu, kurator odpowiedzialny za architekturę w ramach ESK Wrocław 2016. Założyciel "Gęsto" - architektonicznego think tanku i fundacji zajmującej się nowymi typologiami mieszkaniowymi i rozrastaniem się miast.

 

LDF2019 ARCHIBLOK DO OPISU WWW2