Czas na PROGRES!


Czas na PROGRES!

Pora, aby przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej.

Współczesność jest niepewna 

Początek XXI wieku to dla ludzkości czas wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii człowiek tak bardzo oddziałuje na środowisko, w którym żyje. Zużywanie surowców kopalnych, wzrost stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, podnoszenie się poziomu mórz, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych i przeciążenie systemu pozyskiwania surowców odnawialnych, zaśmiecenie środowiska tworzywami sztucznymi czy malejąca wydajność systemu produkcji energii to tylko kilka z wyzwań, przed jakimi stoimy. 

Wielość i złożoność problemów sprawia, że coraz trudniej wskazać jedno rozwiązanie, a każda z naszych indywidualnych decyzji konsumenckich i zawodowych niesie ze sobą niepewność związaną z wpływem, jaki ma na środowisko, a tym samym na naszą przyszłość. 

Podobne wyzwania stoją przed producentami. Na co dzień zmagają się z decyzjami o sposobach odpowiadania na zapotrzebowanie rynku, który coraz częściej poza niską ceną, wysoką jakością i estetyką, oczekuje również etyki i odpowiedzialności, na przykład w postaci certyfikacji związanej z oddziaływaniem środowiskowym czy wykorzystywaniem w codziennej produkcji materiałów pochodzących z recyclingu.

Coraz większe znaczenie zyskuje również projektowanie miejsc i przedmiotów w sposób do tej pory nieoczywisty – tak aby motywowały nas do wysiłku, samoograniczania się, zmiany naszych zachowań i nawyków, ale również ułatwiały skupienie i koncentrację, pobudzały kreatywność albo zapewniały nam możliwość szybkiego relaksowania.

Jako organizatorzy Łódź Design Festival wspieramy działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości naszego życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata. Uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie sposób się po prostu zatrzymać, zrezygnować z udogodnień, jakie przyniósł nam postęp cywilizacyjny i powrócić do mitycznego stanu natury. Czy rozwiązaniem naszych najpilniejszych problemów będzie zaplanowany postwzrost, zaprojektowanie nowych sposobów wytwarzania i użytkowania dóbr konsumpcyjnych, przełom w tworzeniu nowych materiałów czy może kolejna rewolucja przemysłowa?

Festiwal staje się wydarzeniem hybrydowym

Kiedy zdecydowaliśmy o przeniesieniu terminu nadchodzącej edycji postanowiliśmy, że tegoroczny festiwal musi być inny. Nie odwołując wydarzenia, podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do nowych oczekiwań odbiorców oraz o sprostaniu wyzwaniom związanym z ich bezpieczeństwem. Realne łączymy z wirtualnym, artystyczne z konsumpcyjnym, prezentację nowych produktów z eksperymentem i tworzeniem prototypów, a promocję najlepszych polskich wdrożeń z krytyczną analizą funkcjonujących rozwiązań.

Postawiliśmy na hybrydowość, która pozwala nam zadbać o to, co teraz najistotniejsze. Wszystkie rozwiązania będą przede wszystkim bezpieczne, niekiedy do przesady, ale tak chcemy postępować. W specjalnie zaaranżowanych kontenerach, rozmieszczonych w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych, pokażemy najważniejsze ekspozycje tej edycji.

Dwa misyjne dla festiwalu projekty – must have i make me! jako pierwsze pojawią się w tłumnie odwiedzanych i unikatowych w skali świata łódzkich pofabrycznych lokalizacjach, którym nadane zostały nowe funkcje – biurowe, handlowe i rozrywkowe – Manufakturze i Monopolis

Plebiscyt must have już od dziesięciu lat wyróżnia najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów, odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. must have to też nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Wszystkie zgłoszenia do plebiscytu przyjmowane są nieodpłatnie, a ich ilość jest nieograniczona. Własne nominacje, po dokonaniu przeglądu rynku, przedstawia również Rada Ekspertów, która następnie dokonuje wyboru kilkudziesięciu najlepiej zaprojektowanych produktów spośród wszystkich zgłoszeń. W tym roku aż 50 z nich będzie można zobaczyć na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, która stanie na rynku Manufaktury. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Łodzi, dlatego wierzymy, że rezultatem naszej współpracy będzie zwrócenie uwagi jeszcze większej ilości osób na to, że warto wspierać rodzime wzornictwo. Korzystanie z rozwiązań, które zostały przygotowane przez specjalistów, daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że ich wybory spełniają najwyższe standardy estetyki, zdrowia czy wygody.

Przez wzgląd na wybuch pandemii, zdecydowaliśmy się przedłużyć nabór do tegorocznej edycji konkursu make me!, dając młodym projektantom  szansę na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Łącznie trafiło do nas aż 268 zgłoszeń z całego świata, które zostały ocenione przez międzynarodowe jury. Wystawa make me! na dziedzińcu Monopolis będzie prezentacją najlepszych prac wyłonionych w konkursie. Twórcy najciekawszych projektów otrzymają nagrody Paradyż Awards, ufundowane przez partnera konkursu – Ceramikę Paradyż. Ich łączna pula wynosi w tym roku 60 000 zł. Nagrodę specjalną, w wysokości 5 000 zł, ufunduje firma INTERPRINT Polska. 

Projekt make me! jest jednocześnie laboratorium, specjalną przestrzenią eksperymentu. Wyróżnione produkty odpowiadają na złożone i nieoczywiste wyzwania. Ocena prac przez jury i ich prezentacja w konkursie to dopiero początek drogi, pierwszy krok w ocenie ich potencjału, który weryfikują producenci i inwestorzy, bardzo chętnie współpracujący z finalistami tego unikalnego w Polsce projektu, wspierającego twórców innowacyjnych, często przełomowych rozwiązań. 

W kontenerze zaprezentujemy również projekt MATRICE, który wywraca niejako porządek wystaw, do których przyzwyczaiły nas festiwale. Nie postuluje idealistycznie zmiany elementów naszej rzeczywistości, odpowiada na realne potrzeby, na to, co dzieje się tu i teraz. Lockdown dał nam mocny przykład tego, jak dużym problem jest ludzka kondycja psychiczna. Wszystko wskazuje na to, że coraz częściej będą towarzyszyć nam niepokoje, lęki i frustracje, będziemy więcej pracować i mocniej się stresować. Idea MATRICE to stworzenie przestrzeni, w której będziemy mogli kontrolować wszystkie bodźce docierające do naszych zmysłów. To projekt, przy którym pracuje zespół ekspertów na czele z Joanną Jurga, jedną z najlepszych polskich specjalistek projektowania komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

W przestrzeni miasta, po wcześniej zrealizowanych projektach – ceramicznym muralu czy nietypowej ławce miejskiej, po tegorocznej edycji pozostaną trzy ogrody deszczowe, dostępne dla wszystkich mieszkańców Łodzi. To funkcjonalny i estetyczny przykład rozwiązania konkretnego problemu, tak istotnego dla zabetonowanych miast, poprawiającego retencję wody, przeciwdziałającego powodziom czy zapobiegającego suszy. Nie skupimy się wyłącznie na wybudowaniu ogrodów, ale również zaprosimy chętnych na warsztaty z ich tworzenia oraz opublikujemy instruktaże do samodzielnych prób. 

Wszystkie wydarzenia chcemy potraktować w ten sposób – fizyczną prezentację będą uzupełniały wysokiej jakości materiały publikowane online, takie jak wideo, zdjęcia, wycieczki 3D, obszerne publikacje czy podcasty, nad których przygotowaniem pracujemy od wielu miesięcy.

Śledźcie naszą stronę oraz konta na Facebooku i Instagramie. W następnym wpisie poinformujemy o kolejnych elementach programu 14. edycji Łódź Design Festival. Już teraz możemy jednak zdradzić, że swojej kontynuacji doczeka się jedna z najchętniej odwiedzanych części ubiegłorocznej edycji, czyli projekt Zasoby. Z jego pomocą udowodnimy, że nie trzeba marnować ropy naftowej, kiedy możliwa jest inna produkcja. W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. Niezwykłą ekspozycję, zatytułowaną Postęp nie istnieje, przygotują dla nas członkowie NOWIU, jednego z najbardziej znaczących stowarzyszeń w Polsce, skupiającego młodych i niepowtarzalnych rzemieślników, którym niestraszny jest eksperyment. Z pewnością wiele osób ucieszy także fakt, że już na początku września zdradzimy, co tym razem przygotowali najzdolniejsi polscy ilustratorzy, którzy w ubiegłym roku oczarowali publiczność Słownikiem Dobrych Łodzianizmów. Na ŁDF nie zabraknie też elementów tradycyjnych – po raz piąty nieoceniony Filip Springer poprowadzi ARCHIBLOK!

:)

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.