niektóre ogłoszenia LEPIEJ zostawić na koniec


niektóre ogłoszenia LEPIEJ zostawić na koniec

Najbliższa edycja Łódź Design Festival to dziesięć dni wyjątkowych wystaw w popularnych lokalizacjach na terenie centrum miasta i trzy dni wydarzeń online z udziałem najlepszych ekspertów z branży – wszystko bezpłatnie i bez rejestracji. To także wyniki międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów, akcja #LEPIEJzeSmakiem wspierająca łódzkie lokale, budowa hydrofitowej wyspy i kolejna odsłona cyklu graficznego słownika łodzianizmów. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal ogłosiliśmy dwie mocne niespodzianki!

Dla porządku: o kolejnych punktach programu napisaliśmy tutaj i tutaj, a w pigułce również tutaj. W czwartek 6 maja ogłosiliśmy dwie ważne listy: 26 finalistów konkursu make me! 2021 oraz 75 wyróżnionych w tegorocznej edycji plebiscytu must have. Stanowczo polecamy się z nimi zapoznać!

Podsumowując plan wydarzeń: wszystkie prezentacje i dyskusje w ramach 15. ŁDF udostępnimy, bezpłatnie i bez rejestracji, w formule transmisji online. W ten sposób przygotujemy piątkowe otwarcie oraz galę wręczenia nagród w konkursie make me! (14.05), sobotnie wydarzenia z udziałem przedstawicieli Rady Ekspertów plebiscytu must have (15.05) oraz niedzielny (16.05) blok dyskusyjny prowadzony przez Filipa Springera, czyli popularny ARCHIBLOK.

Czas na kolejne ogłoszenia!

Jeśli śledzicie nasze media społecznościowe, to o części z tych wystaw mogliście się już czegoś dowiedzieć. Miło nam poinformować, że trzy ekspozycje będzie można zobaczyć w pawilonach wystawowych na dziedzińcu Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna prezentacja polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka jest także kuratorką wystawy. Wśród eksponatów znajdą się projekty topowych przedstawicieli polskiego dizajnu 10 dekad – od kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, przez „Tulipana” Teresy Kruszewskiej po stołki „Plopp” Oskara Zięty.

Wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprezentujemy przy Tymienieckiego również Young Design 2020 – młodzi projektanci wczoraj i dziś, czyli ekspozycję zwycięskich projektów organizowanego przez IWP konkursu Young Design oraz projekty wybranych laureatów i finalistów z poprzednich 12 edycji, w tym ich najważniejsze projekty wdrożone do produkcji.

Trzecią wystawą będzie Laboratorium Współczesności, czyli eksperymentalne projekty odnoszące się do wyzwań nowej, popandemicznej rzeczywistości, przygotowane przez studentów School of Form pod kierownictwem dr Joanny Jo Jurgi. Celem projektu jest przedstawienie punktu widzenia młodych projektantów na wyzwania współczesności, zarówno natury ekologicznej, jak i odnoszące się do konsumpcjonizmu, wyczerpujących się zasobów energii, nadchodzącego kryzysu ekonomicznego czy pandemii zaburzeń psychicznych.

W pawilonach swoje wyjątkowe ekspozycje zaprezentują w maju także partnerzy i sponsorzy Łódź Design Festival: INTERPRINT, Mazda oraz Porta. Wystawa firmy INTERPRINT I choose myself, która stanie wzdłuż bramy do kompleksu OFF Piotrkowska, to autorska instalacja artystyczna, zwracająca uwagę na połączenie osobistego komfortu z odpowiedzialnym, świadomym korzystaniem z zasobów. Za jej przygotowanie odpowiedzialna jest Maja Palczewska, projektantka wzornictwa przemysłowego i architektka wnętrz. Wystawy Mazdy oraz Porty powstaną na Rynku Włókniarek Łódzkich. Wystawa UKŁAD w ramach cyklu MAZDA DESIGN ICONS zaprezentuje kolekcję TRN Pani Jurek, inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Będzie to pierwsza ogólnodostępna prezentacja tej kolekcji, wyróżnionej nagrodą Mazda Design Award za rok 2020. Pani Jurek wykorzystuje sytuację zamknięcia, by stworzyć utopijny, rządzony prawami obrazu świat, w którym rzeczy wyzwoliły się ze swoich funkcji i codziennych znaczeń. Z kolei wystawa Porty, zatytułowana 4 ŻYWIOŁY – OGIEŃ, zaprezentuje projekt drzwi wolny od sztywnych schematów i łączący nowoczesność z pofabrycznym klimatem.

Listę wystaw uzupełni towarzysząca ŁDF ekspozycja Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prezentująca 50 logotypów i znaków graficznych łódzkich zakładów przemysłowych – nie tylko jako indywidualne projekty, lecz przede wszystkich ich wykorzystanie na potrzeby przedsiębiorstw, ale i w celach reklamowych. Poprzez logotypy łódzkich zakładów przemysłowych możemy poznać swoisty obraz historii miasta, fabryk i ich pracowników – wystawa zawiera przekrój prac od lat 50. do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku.

Wyspa, tajemnice i niespodzianki – wrzesień i Twórcy Przyszłości

Festiwal się zmienia. Aby jeszcze lepiej opowiadać o dobrym wzornictwie i aktywnie angażować się w życie miasta, w 2021 odbędą się dwie edycje wydarzenia, w maju oraz we wrześniu. Czas pomiędzy kolejnymi odsłonami festiwalu wypełnią warsztaty, spotkania i debaty oraz prezentacje innowacyjnych i kreatywnych projektów w wyjątkowych łódzkich miejscach, przy Piotrkowskiej 217 oraz w Monopolis – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, dodając, że wyjątkowym wydarzeniem będzie czerwcowe spotkanie z Twórcami Przyszłości, w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival: – Wspólnie z Marcinem Szczeliną, krytykiem architektury i kuratorem, zaprosimy do debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesności. Spośród wielu rozmów z kreatorami naszej codzienności, wyjątkowym wyróżnieniem będzie rozmowa z tegorocznymi laureatami nagrody Pritzkera, uważanej za najważniejszą architektoniczną nagrodę świata. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal to wyjątkowi twórcy, którzy zgodzili się na rozmowę specjalnie dla Łódź Design Festival. Architekci, którzy szczególną uwagą darzą kwestie społeczne, zasłynęli renowacjami blokowisk oraz skromnymi i efektownymi interwencjami w istniejące budynki, które kształtują współczesne myślenie o architekturze.

Brzmi nieźle, prawda :)? A to nie wszystko.

Mamy też coś dla fanów łódzkiego gastro! Akcja #LEPIEJzeSmakiem to projekt towarzyszący 15. ŁDF, który ma na celu wesprzeć lokalną gastronomię. Inicjatywa będzie realizowana w dwóch miejscach partnerskich – OFF Piotrkowska oraz w Manufakturze. Wszyscy chętni, którzy zrealizują zamówienie z dowozem do domu z restauracji biorącej udział w akcji i wykonają konkursowe zadanie, będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród związanych z designem – mebli, naczyń, szkła czy kolekcjonerskich gadżetów ŁDF. Szczegóły akcji i lista lokali już wkrótce znajdą się na stronie lodzdesign.com!

Żeby nic Wam nie umknęło, śledźcie nasze media społecznościowe i zapisujcie się na newsletter:

Do zobaczenia 14 maja!

---

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

---

15. Łódź Design Festival
LEPIEJ
14–23.05.2021

lodzdesign.com
makeme.lodzdesign.com
musthave.lodzdesign.com