en

Pływające wysypy. Poradnik 1.0.

Wierzymy, że mądre projektowanie musi być holistyczne, uwzględniać każdą dziedzinę życia. Nie skupiamy się jedynie na wnętrzach, dbamy również o nasze otoczenie. Dlatego od kilku lat na Łódź Design Festival eksplorujemy wątek zieleni w mieście – przygotowaliśmy Growroom, zrealizowaliśmy wycieczki po łódzkich parkach śladami jadalnych roślin, Punkt Porad Roślinnych, Ogrody Deszczowe, a następnie Pływającą Wyspę. Kolejne pomysły już kiełkują w naszych głowach.

Pływające wyspy – lub inaczej pływające tereny podmokłe (ang. Floating Treatment Wetlands) – to nic innego jak dryfujące na wodzie platformy, na które składają się odpowiednio dobrane rośliny. Takie byty występują naturalnie w przyrodzie. Tworzą się spontanicznie, często są ostoją dzikiego ptactwa. Na większych pływających wyspach mogą rosnąć nawet drzewa. Dzięki swoim właściwościom wyspy z roślinnością skutecznie wspomagają naturalne oczyszczanie wody, biorą udział w kontroli jej temperatury, a także poprawiają napowietrzenie.


Jak to działa? Korzenie roślin pobierają rozpuszczone w wodzie azot, fosfor i metale ciężkie, a także pestycydy i farmaceutyki. Rozkład bardziej złożonych zanieczyszczeń odbywa się przy niebagatelnym udziale bakterii, które są w stanie metabolizować te substancje. Efektem wszystkich tych procesów jest oczyszczenie zbiornika wodnego i odbudowa jego różnorodności biologicznej. Oczywiście ze wszystkimi praktycznymi zaletami pływających wysp idą w parze także walory estetyczne. Co więcej, ich budowa to znakomity sposób na konsolidację lokalnej społeczności wokół wspólnego działania.

POBIERZ PUBLIKACJĘ

Jeśli jesteś z organizacji zajmującej się tematyką zieleni, miejską lub działasz na podobnym polu i chcesz otrzymać bezpłatny drukowany egzemplarz Poradnika 1.0, napisz do nas na promocja@lodzdesign.com.

 

 

Ilustracje: Barbara Olejarczyk / Krzyżówka

 

Animacja: Adrian Ciszek

 

Treść: projekt powstał we współpracy merytorycznej z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr hab. Tomasza Jurczaka, z udziałem zespołu w składzie: Konrad Budziński, Aleksandra Chamerska, Paweł Jarosiewicz i Elżbieta Urbaniak.