Postęp PROGRESU!


Postęp PROGRESU!

O tym, że nadszedł czas, aby przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej, przeczytacie w naszym pierwszym wpisie poświęconym przełożonej na jesień edycji Łódź Design Festival.

Dowiecie się też dlaczego w tym roku postawiliśmy na hybrydowość, w jaki sposób realne połączymy z wirtualnym, artystyczne z konsumpcyjnym, prezentację nowych produktów z eksperymentem i tworzeniem prototypów, a promocję najlepszych polskich wdrożeń z krytyczną analizą funkcjonujących rozwiązań.

Do koncepcji tej jedynej w swoim rodzaju edycji ŁDF znakomicie pasuje kontynuacja projektu Zasoby, jednego z najchętniej odwiedzanych i najgłośniej komentowanych elementów ubiegłorocznej edycji festiwalu. O tym, że chcemy pokazać publiczności Zasoby 2. Slow Materials wiedzieliśmy od dawna, dlatego zapraszamy do zapoznania się z interesującą rozmową, którą z pomysłodawczynią tego projektu jeszcze w lutym przeprowadził dyrektor ŁDF Michał Piernikowski. Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki i badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania. Wspólnie postaramy się udowodnić, że inna produkcja jest możliwa, a zmiana zawrotnego tempa wytwarzania przedmiotów staje się nieubłagana! Jesteśmy przekonani, że wydłużenie cyklu życia rzeczy jest możliwe, dlatego w tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. Wystawa Zasoby 2. Slow materials bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów, „długożyjące” i “powolne” – takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji, będące alternatywą dla produktów “szybkich” i jednorazowych. Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają.

Również procesom produkcyjnym, ale z zupełnie innej perspektywy, przyjrzymy się z twórcami wystawy o przewrotnym tytule Postęp nie istnieje. NÓW. Nowe Rzemiosło to organizacja zrzeszająca współczesnych rzemieślników, niezależnie od ich specjalizacji. Rzemieślników, których produkty odznaczają się najwyższą jakością, dbałością o detal i oryginalnością. Członkami Nowiu są autorskie pracownie z Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy. Ich celem jest szerzenie wiedzy na temat współczesnego, polskiego rzemiosła, propagowanie go w kraju oraz zagranicą, a także reprezentowanie interesów rzemieślników w kontaktach z instytucjami publicznymi. W ubiegłym roku członkowie i członkinie NOWIU zaprezentowali na ŁDF przygotowaną wspólnie z Ewą Klekot wystawę ROBIĆ/RZECZY. W tym roku postarają się zakwestionować istnienie postępu!

Wystawę Postęp nie istnieje zaprezentujemy w specjalnym kontenerze, który stanie na terenie Art_Inkubatora. Będzie ona celebracją wyjątkowych umiejętności rzemieślników, zwracając uwagę na to, że pewne techniki nie zmieniły się od setek lat. Punktem wyjścia do ekspozycji będzie dzieło Petera Bruegela "Alchemik". Wystawa wskaże w ten sposób na trwałość tradycji, pokazując unikatowe, niesamowite przedmioty, z pomocą których NÓW udowodni, że mniej znaczy lepiej, że można produkować rzeczy na lata, a nie na jeden sezon. Że wysoka jakość, unikatowość produktów, indywidualny styl, ręczne wykonanie, zrównoważony proces produkcji i długi okres życia wyrobów to dla nich najważniejsze wartości.

Podejmowane na wystawie tematy będą dyskutowane podczas transmitowanej do internetu debaty Oblicza nowego rzemiosła. Zaproszenie do dyskusji przyjęli między innymi Olga Milczyńska, ceramiczka i wykładowczyni School of Form, dowodząca stowarzyszeniem NÓW: Nowe rzemiosło, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczka związana z Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Paweł Jasiewicz, tworzący wyjątkowe projekty z wykorzystaniem drewna. Debatę poprowadzi Diana Nachiło, dziennikarka miesięcznika „BIZNES.meble.pl” i członkini Rady Ekspertów plebiscytu must have. Wspólnie zastanowimy się po co nam rzemiosło dziś, czy obecność w miastach punktów rzemieślniczych jest czymś więcej, niż tylko atrakcją turystyczną? Czy rzemieślnicy potrzebują wsparcia, a jeśli tak, to w jaki sposób wzmocnić twórców dzięki rządowym regulacjom? Mamy nadzieję, że debata da nam szansę na zachwyt i refleksję nad mocą rzemiosła, nad niesamowitym potencjałem, jaki niesie wytwarzanie zindywidualizowanych projektów przez osoby, które tworzą je z pasją.

W formie wydarzenia online zaprezentujemy również ARCHIBLOK, czyli jeden z absolutnych frekwencyjnych hitów ŁDF. Podczas tegorocznej edycji festiwalu spotkamy się już po raz piąty by mówić o architekturze, a zaproszone grono ekspertów przedstawi nam jej różne aspekty. W tegorocznym ARCHIBLOKU swój udział potwierdzili: Bogusław Barnaś (BXBstudio), Ewa Maria Kuryłowicz (Kuryłowicz & Associates), Jerzy Łątka (archi-tektura.eu) oraz Dominika Zielińska (studio architektoniczne workplace). Wydarzenie poprowadzi Filip Springer - pisarz, fotograf i autor wielu publikacji poświęconych architekturze. Więcej o znakomitych gościach, którzy przyjęli w tym roku nasze zaproszenie, dowiecie się w tym miejscu.

Już na początku września zaprezentujemy w galerii Re:Medium efekt pracy najzdolniejszych polskich ilustratorów. Wystawa Słownik współczesnych łodzianizmów będzie kolejną, po ubiegłorocznej odsłonie, próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. W ramach pierwszej odsłony polscy ilustratorzy podjęli się zinterpretowania w formie graficznej słów i wyrażeń charakterystycznych dla gwary łódzkiej. W tym roku kontynuujemy projekt, który raz jeszcze przygotowujemy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi - słownik złożony z ilustracji wzbogaci się o kolejne hasła! Zaprezentujemy 13 ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła. Zapewniamy, że wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji, urzekając przy tym oryginalnością form graficznych i poczuciem humoru.

Autorami prac są współcześni polscy ilustratorzy z bogatym dorobkiem i sukcesami artystycznymi, których charakteryzuje i łączy doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego. O tym, kto w tym roku przyjął zaproszenie do projektu i jakie słowa trafią do słownika przeczytacie tutaj. Otwarcie wystawy już 4 września! Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program warsztatów plastycznych dla najmłodszych i nieco starszych.

W przestrzeni Galerii Re:Medium, w przystosowanych do obecnej sytuacji warunkach, odbędą się warsztaty w ramach cieszącego się dużą popularnością cyklu Edukreacja. Dzieci i młodzież zaprosimy w tym roku m.in. do “Domostwarzania”, gdzie dowiedzą się, jak zaprojektować “nierealne domy”, w których łączy się świat ludzi, zwierząt i roślin, a “Inteligentne miasto przyszłości” umożliwi im grupowe opracowanie makiety idealnego miasta przyszłości. “ARCHItektury” pozwolą na wykonanie nietypowej makiety Łodzi, a “Hotel dla owadów” umożliwi zdobycie doświadczenia technicznego, dzięki któremu uczestnicy warsztatów będą mogli wesprzeć wymagającą pracę owadów zapylających, poznając jednocześnie ich istotną rolę i ciekawe zwyczaje. Warsztaty budowy domków dla jerzyków to okazja do zdobycia wiedzy o roli tych ptaków w przyrodzie i życiu człowieka oraz do nauki montażu budek lęgowych, a dzięki “Woskowijce” uczestnicy przygotują naturalne, wielorazowe opakowania do różnego rodzaju żywności. Więcej o poszczególnych zajęciach i prowadzących dowiecie się tutaj. Zapisy na niektóre warsztaty ruszają już 20 sierpnia!

Tak jak w przypadku finału konkursu make me!, wystawy must have czy prezentacji Matrice, opisywanym projektom, które pojawią się w galeriach i w przestrzeni miejskiej, będzie towarzyszyła ich internetowa prezentacja - m.in. oprowadzania kuratorskie, spotkania i debaty. O dokładnych terminach, w jakich odbędą się każde z nich, oraz o pozostałych elementach programu 14. ŁDF, poinformujemy w kolejnym wpisie - ale już teraz warto zarezerwować sobie czas, w którym odbędzie się główny weekend festiwalowy: 17-20.09.2020. Śledźcie naszą stronę, bo sukcesywnie dodajemy tu cenne informacje, zachęcamy również do zapisywania się na nasz newsletter oraz śledzenia kont Łódź Design Festival w mediach społecznościowych - na Facebooku i Instagramie.

Trzymajcie się, trzymajcie dystans i trzymajcie kciuki - z Waszym wsparciem w tym trudnym i dziwnym roku na pewno wszystko się uda :)

Nie wolno zapominać również o nieocenionym wsparciu, jakiego udzielają nam nasi wspaniali współorganizatorzy, dlatego po raz kolejny z nieskrywaną przyjemnością informujemy, że organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

lodzdesign.com/love