15. ŁDF - edycja majowa w pigułce

15. ŁDF - edycja majowa w pigułce

Po ubiegłorocznej zmianie 15. edycja ŁDF wraca do majowej daty. Z tej okazji otworzymy w Łodzi wyjątkowe wystawy przygotowane w popularnych lokalizacjach na terenie centrum miasta i zbudujemy… pływające ogrody! Hybrydową edycję uzupełnią spotkania, wykłady i panele dyskusyjne online, które zaciekawią wszystkich zainteresowanych projektowaniem nowej, lepszej rzeczywistości. Najbliższa odsłona Łódź Design Festival wystartuje 14 maja pod hasłem LEPIEJ i potrwa aż 10 dni, a z bogatym programem festiwalu będzie można zapoznać się bezpłatnie i bez rejestracji.

- Tegoroczną edycję organizujemy z pełną świadomością zmian, jakie zaszły w naszym życiu. Zmian, dla których katalizatorem była pandemia, a która w wielu przypadkach jedynie przyspieszyła zachodzące już procesy – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, dodając, że największa uwaga zostanie poświęcona innowacyjności służącej mądrzejszemu i staranniejszemu projektowaniu: – Żebyśmy lepiej mogli diagnozować problemy i proponować rozwiązania, które zadbają o nasze zdrowie, poprawią komfort psychiczny i bezpieczeństwo. Podpowiemy, w jaki sposób projektować tak, by ulepszyć nie tylko sytuację jednostki, ale i całych społeczności.

Ważnym tematem tegorocznej edycji będą działania poświęcone tematyce miejskiej. Podczas festiwalu, wspólnie z zaproszonymi specjalistami, będziemy zastanawiać się m.in. nad sposobem projektowania miast, tak aby lepiej się w nich mieszkało. Wykłady i debaty realizowane będą, podobnie jak w poprzedniej edycji, w formule transmisji online, która w obecnych warunkach umożliwi udział w wydarzeniach większej grupie odbiorców. W ten sposób przygotujemy m.in. blok dyskusyjny prowadzony przez Filipa Springera, czyli popularny ARCHIBLOK.

Wystawy w najważniejszych lokalizacjach

Zaprosimy wszystkich do zwiedzania w bezpieczny, przystosowany do aktualnej sytuacji sposób wystaw, które powstaną w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w najpopularniejszych przestrzeniach w mieście.

Publiczność zainteresowaną najlepszymi przedmiotami stworzonymi przez czołowych polskich projektantów zapraszamy na rynek słynnej Manufaktury. To właśnie tam, na popularnym Rynku Włókniarek Łódzkich, drugi rok z rzędu stanie wystawa wyróżnionych w tegorocznej edycji plebiscytu must have, od 10 lat wyłaniającego najlepsze polskie wdrożenia, które powstały dzięki współpracy projektantów z producentami. Listę 75 wyróżnionych, których wskazała Rada Ekspertów plebiscytu w składzie: Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Magda Świć i Paweł Rafa, Agnieszka Polkowska, Iwona Ławecka-Marczewska, Katarzyna Księżopolska, Zbigniew Maćków, Michał Mazur, Paulina Górska oraz Michał Piernikowski, opublikujemy przed rozpoczęciem 15. edycji festiwalu. W tym roku szczególną uwagę przedstawiciele Rady poświęcili propozycjom produktów, które odpowiadają na istotne potrzeby współczesnych konsumentów – idealnie nadają się do domowego biura, są wrażliwe społecznie, powstały w trosce o zasoby, nie tworzą zbędnych odpadów i pomagają dbać o zdrowie. Już teraz możemy zdradzić, że aż 50 z nich będzie można zobaczyć na ekspozycji zatytułowanej „natura kultura", przygotowanej przez Joannę Górę-Raurowicz, Magdalenę Michalczyk oraz Katarzynę Similak, czyli Pracownię w przestrzeni i 2x3 creative studio.

Równie atrakcyjna będzie lokalizacja wystawy towarzyszącej konkursowi dla młodych projektantów make me!. W specjalnie zaaranżowanych przeszklonych pawilonach na terenie popularnego kompleksu OFF Piotrkowska będzie można zobaczyć najciekawsze projekty twórców z całego świata. Popularny łódzki OFF to wyjątkowa przestrzeń łącząca kreatywne pracownie, kluby muzyczne, restauracje i showroomy, z pierwszą nagrodą w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. Obowiązkowy punkt weekendowych spotkań na terenie dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa, okrzyknięty przez telewizję CNN „najfajniejszą dzielnicą w całej Europie”. Na wystawie zaprojektowanej przez Katarzynę Ludwisiak z Łódź Design Festival będzie można zobaczyć aż 26 prac, których autorzy w dniu rozpoczęcia festiwalu dowiedzą się, czy zapewniły im one nagrody make me! Design Awards o łącznej wartości 70 000 zł. Dzięki wsparciu Ceramiki Paradyż do najzdolniejszych trafią nagrody finansowe make me! Paradyż Awards w wysokości 60 000 zł. Nagrodę make me! Interprint Award w wysokości 10 000 zł przekaże jej sponsor, firma INTERPRINT Polska.

Cieszymy się, że dzięki festiwalowi zarówno najważniejsi, jak i wschodzący projektanci z Polski i zagranicy będą mogli zaprezentować swoje dokonania tak szerokiej publiczności. W charakter Łodzi znakomicie wpisuje się wspieranie kreatywnych działań, które mogą pomóc lepiej odnajdywać się w otaczającej rzeczywistości. Dzięki takim partnerom jak OFF Piotrkowska i Manufaktura łodzianie będą mogli szukać inspiracji i pobudzać kreatywność w swoich ulubionych lokalizacjach – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Wzbogacanie słownika ilustracji

Już po raz trzeci dzięki naszej współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi najzdolniejsi polscy ilustratorzy podejmą próbę zaprezentowania w formie projektów graficznych słów i zwrotów funkcjonujących w mowie łódzkiej. Wystawa Słownik kultury łódźkiej będzie kontynuacją Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy z 2019 roku oraz ubiegłorocznego Słownika współczesnych łodzianizmów. Celem projektu jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Łodzianizmy to nie tylko nazwy przedmiotów czy potraw typowych dla regionu, to także określenia miejsc charakterystycznych dla Łodzi i jej okolic. W tym roku artyści wzięli na warsztat m.in. osiedle Mirmiłła, Grandkę, Bociany, Beczki Grohmana, Łódzki Luwr, Koncertówkę i Pomnik Sera.

Podobnie jak poprzednio, zadaniem artystów-grafików było przełożenie wybranego hasła ze słownika łódzkiego na język łączący komunikat słowny z obrazowym. − Ilustratorzy stworzyli znakomite warsztatowo i atrakcyjne wizualnie prace, wysmakowane, zindywidualizowane stylistycznie, wzbudzające u odbiorcy emocje, ciekawość, wzruszające go, a nawet prowokujące, zachęcające do odkrywania znaczeń i dokonywania własnych interpretacji − mówi kuratorka wystawy Adriana Michalska.

Zaproszenie do projektu przyjęli Paulina Adamowska, Edgar Bąk, Piotr Gruszczyński, Magda Danaj, Krzysztof „Kuki” Iwański, Paweł Jońca, Jakub Kamiński, Bartosz Kosowski, Paweł Mildner, Ola Niepsuj, Patrycja Podkościelny, Dawid Ryski, Jakub „Hakobo” Stępień, Aleksander Walijewski oraz Jakub Zasada. Oryginalnym pomysłem tej edycji będzie odniesienie się do architektury oraz miejsc − symboli, funkcjonujących w powszechnej świadomości mieszkańców, tworzących tożsamość miasta, z którymi związane są wydarzenia i ludzie, bo to oni nadają im znaczenie i ożywiają je. Dlatego ekspozycja zostanie wzbogacona o serię czternastu portretów – rysunków wykonanych przez Magdę Danaj, przedstawiających znanych i cenionych Łodzian. Na portretach rozpoznamy m.in. takie postaci, jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Artur Rubinstein, Agnieszka Osiecka, Daniel Liebeskind czy Roman Modzelewski. Niektórzy urodzili się w Łodzi, inni związali z nią swoje życie, wpisując się na zawsze w jej historię.

Dom Polski, Young Design i wystawy partnerów

Trzy ekspozycje powstaną na dziedzińcu Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna prezentacja polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka jest także kuratorką wystawy. Wśród eksponatów znajdą się projekty topowych przedstawicieli polskiego dizajnu 10 dekad – od kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, przez „Tulipana” Teresy Kruszewskiej po stołki „Plopp” Oskara Zięty. Wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprezentujemy Young Design 2020 – młodzi projektanci wczoraj i dziś, czyli ekspozycję zwycięskich projektów organizowanego przez IWP konkursu Young Design oraz projekty wybranych laureatów i finalistów z poprzednich 12 edycji, w tym ich najważniejsze projekty wdrożone do produkcji. Trzecią wystawą przy ul. Tymienieckiego 3 będzie Laboratorium Współczesności, czyli eksperymentalne projekty odnoszące się do wyzwań nowej, popandemicznej rzeczywistości, przygotowane przez studentów School of Form pod kierownictwem dr Joanny Jo Jurgi. Celem projektu jest przedstawienie punktu widzenia młodych projektantów na wyzwania współczesności, zarówno natury ekologicznej, jak i odnoszące się do konsumpcjonizmu, wyczerpujących się zasobów energii, nadchodzącego kryzysu ekonomicznego czy pandemii zaburzeń psychicznych.

W pawilonach wystawowych swoje wyjątkowe ekspozycje przygotują w maju także partnerzy i sponsorzy Łódź Design Festival: INTERPRINT, Mazda oraz Porta. Wystawa firmy INTERPRINT I choose myself, która stanie wzdłuż bramy do kompleksu OFF Piotrkowska, to autorska instalacja artystyczna, zwracająca uwagę na połączenie osobistego komfortu z odpowiedzialnym, świadomym korzystaniem z zasobów. Za jej przygotowanie odpowiedzialna jest Maja Palczewska, projektantka wzornictwa przemysłowego i architektka wnętrz. Wystawy Mazdy oraz Porty powstaną na Rynku Włókniarek Łódzkich. Wystawa UKŁAD w ramach cyklu MAZDA DESIGN ICONS zaprezentuje kolekcję TRN Pani Jurek, inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Będzie to pierwsza ogólnodostępna prezentacja tej kolekcji, wyróżnionej nagrodą Mazda Design Award za rok 2020. Pani Jurek wykorzystuje sytuację zamknięcia, by stworzyć utopijny, rządzony prawami obrazu świat, w którym rzeczy wyzwoliły się ze swoich funkcji i codziennych znaczeń. Z kolei wystawa Porty, zatytułowana 4 ŻYWIOŁY – OGIEŃ, zaprezentuje projekt drzwi wolny od sztywnych schematów i łączący nowoczesność z pofabrycznym klimatem.

LDF21 ZAPROSZENIE FINAL

Listę wystaw uzupełni towarzysząca ŁDF ekspozycja Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, pokazująca 50 logotypów i znaków graficznych łódzkich zakładów przemysłowych – nie tylko jako indywidualne projekty, lecz przede wszystkich ich wykorzystanie na potrzeby przedsiębiorstw, ale i w celach reklamowych. Poprzez logotypy łódzkich zakładów przemysłowych możemy poznać swoisty obraz historii miasta, fabryk i ich pracowników – wystawa zawiera przekrój prac od lat 50. do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku.

W jaskini i na wodzie

Na nietypowej wystawie W jaskini. Przedmioty „rodzaju widzialnego”, która stanie w pawilonie wystawowym na terenie kompleksu Piotrkowska 217, pokażemy niedokończone prace rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Niektóre to obiekty niekompletne, nad innymi twórcy pracowali w ostatnim czasie i przerwali tę pracę, by pokazać je na wystawie. Wszystkie zostały zatrzymane na jednym z etapów procesu twórczego. Nie wiadomo, jakie miały być. Ich skończona forma pozostaje tylko w sferze wyobrażeń i możliwości. Dlatego prace zostały opisane w trybie przypuszczającym, który określa figurę w domyśle, może wzór, może dążenie. Co jest w domyśle? Jaki to wzór? Dążenie do czego? Na te pytania odpowiadają sami twórcy – w przestrzeni ekspozycji znajdują się odnośniki do wywiadów wideo z rzemieślnikami.

Dobre współczesne wzornictwo łączy estetykę i troskę o samopoczucie człowieka z ekologiczną i społeczną wrażliwością. W tym duchu od kilku lat przygotowujemy w mieście projekty poprawiające jakość przestrzeni publicznych. Po ceramicznej mozaice w sąsiedztwie Teatru Nowego, funkcjonalnej i artystycznej ławce miejskiej, witającej przyjezdnych na dworcu Łódź Fabryczna i ogrodach deszczowych poprawiających klimat w chętnie odwiedzanych lokacjach, w tym roku przyszła pora na zadbanie o zbiorniki wodne.

Łódzkie dziedzictwo industrialne wiąże się z występowaniem wielu zbiorników rozlokowanych na terenach byłych fabryk. W ramach festiwalu przygotujemy hydrofitowe wyspy wspomagające oczyszczanie wody. To element ozdobny, podnoszący estetykę zbiornika wodnego, jednocześnie pełniąc dodatkowe, ważne ze środowiskowego punktu widzenia funkcje – wyjaśnia dyrektor ŁDF Michał Piernikowski.

Wyspy są ruchome, dlatego jeśli zachodzi taka konieczność, mogą zmieniać swoje położenie. Dzięki porastającej je roślinności pomagają w oczyszczaniu z azotanów, przyczyniając się do poprawy jakości wody w zbiorniku. W strefie korzeniowej roślin tworzą się nisze, w których rozwijają się uczestniczące w procesie oczyszczania mikroorganizmy. Wyspy ocieniają zbiornik, obniżając temperaturę wody, co zmniejsza ryzyko pojawienia się zakwitów sinicowych. Są także miejscem obserwacji ptaków wodnych, które czują się na nich bezpiecznie i chętnie tam przebywają. – Celem projektu jest jednak przede wszystkim edukacja ekologiczna i uświadamianie procesów mających wpływ na jakość wody w mieście. Koszty utrzymania są bardzo niewielkie, jedynym zabiegiem, jaki należy przeprowadzać, jest coroczne wykaszanie – zapewnia Elżbieta Urbaniak, realizatorka projektu.

ŁDF online, tajemnice i niespodzianki – wrzesień i Twórcy Przyszłości

– Podczas nachodzących wydarzeń zaproszeni specjaliści i gwiazdy współczesnego projektowania podzielą się z widzami refleksją o tym, co powinniśmy zaprojektować lepiej, a z projektowania czego lepiej całkowicie zrezygnować. W czasach, gdy mieszkania stają się biurem, szkołą, centrum fitness, zastanowimy się jak urządzić je tak, aby lepiej odpowiadały naszym potrzebom. Prezentacje i dyskusje będą dostępne w formule transmisji online. W ten sposób przygotowane zostaną piątkowe otwarcie oraz gala wręczenia nagród w konkursie make me! (14.05), sobotnie wydarzenia z udziałem przedstawicieli Rady Ekspertów plebiscytu must have (15.05) czy niedzielny blok dyskusyjny prowadzony przez Filipa Springera, czyli popularny ARCHIBLOK (16.05), podczas którego dyskutować będziemy o tym, jak lepiej projektować nasze miasta – zapowiada Ola Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

– Festiwal się zmienia. Aby jeszcze lepiej opowiadać o dobrym wzornictwie i aktywnie angażować się w życie miasta, w 2021 odbędą się dwie edycje wydarzenia, w maju oraz we wrześniu. Czas pomiędzy kolejnymi odsłonami festiwalu wypełnią warsztaty, spotkania i debaty oraz prezentacje innowacyjnych i kreatywnych projektów w wyjątkowych łódzkich miejscach, przy Piotrkowskiej 217 oraz w Monopolis – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, dodając, że wyjątkowym wydarzeniem będzie czerwcowe spotkanie z Twórcami Przyszłości, w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival: – Wspólnie z Marcinem Szczeliną, krytykiem architektury i kuratorem, zaprosimy do debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesności. Spośród wielu rozmów z kreatorami naszej codzienności, wyjątkowym wyróżnieniem będzie rozmowa z tegorocznymi laureatami nagrody Pritzkera, uważanej za najważniejszą architektoniczną nagrodę świata. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal to wyjątkowi twórcy, którzy zgodzili się na rozmowę specjalnie dla Łódź Design Festival. Architekci, którzy szczególną uwagą darzą kwestie społeczne, zasłynęli renowacjami blokowisk oraz skromnymi i efektownymi interwencjami w istniejące budynki, które kształtują współczesne myślenie o architekturze.

Nie tylko wystawy, czyli #LEPIEJzeSmakiem

Akcja #LEPIEJzeSmakiem to projekt towarzyszący 15. ŁDF, który ma na celu wesprzeć lokalną gastronomię. Inicjatywa będzie realizowana w dwóch miejscach partnerskich – OFF Piotrkowska oraz w Manufakturze. Wszyscy chętni, którzy zrealizują zamówienie z dowozem do domu z restauracji biorącej udział w akcji i wykonają konkursowe zadanie, będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród związanych z designem – mebli, naczyń, szkła czy kolekcjonerskich gadżetów ŁDF.

---

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

---

Organizator: fundacja Łódź Art Center | Partnerzy strategiczni: Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń | Współorganizator: Ministerstwo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu | Sponsorzy: Interprint Polska, Porta Drzwi | Partnerzy: Ceramika Paradyż, Mazda Polska, Manufaktura, OFF Piotrkowska, OPG Property Professionals, Uniwersytet Łódzki, Fabryka Sztuki, Es system k, Porcelana Krzysztof, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, A DWA, Centrum Dialogu | Patroni medialni: Architektura-murator, M jak Mieszkanie, Dobre Wnętrze, Urzadzamy.pl, Czas na Wnętrze, Biznes.meble.pl, MAGAZIF, Homebook, whiteMAD, Contemporary Lynx, Label Magazine, Radio Eska, Going.

---

15. Łódź Design Festival
LEPIEJ
14–23.05.2021

lodzdesign.com
makeme.lodzdesign.com
musthave.lodzdesign.com

Facebook | Instagram | LinkedIn | Twitter | Newsletter