
Archiblok
niedziela
Filip Springer / Martyna Obarska / Aleksandra Wasilkowska / Anna Cymer / Jerzy Szczepanik-Dzikowski / Tomasz Konior / Igor Łysiuk
Ważnym tematem tegorocznej edycji będą działania poświęcone tematyce miejskiej i architektonicznej. Podczas festiwalu, wspólnie z zaproszonymi specjalistami, będziemy zastanawiać się m.in. nad sposobem projektowania miast i przestrzeni, tak aby lepiej się w nich mieszkało. W indywidualnych wystąpieniach tegoroczni prelegenci zinterpretują hasło festiwalowe „LEPIEJ”, odnosząc się do swojej wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń. Wykłady i debaty realizowane będą, podobnie jak w poprzedniej edycji, w formule transmisji online, która w obecnych warunkach umożliwi udział w wydarzeniach większej grupie odbiorców. W ten sposób przygotujemy m.in. blok dyskusyjny prowadzony przez Filipa Springera, czyli popularny ARCHIBLOK.
CZĘŚĆ I – PREZENTACJE – 13:00
Tytuł wystąpienia:„LEPIEJ wróćmy na osiedle”
Tomasz Konior
Tytuł wystąpienia:„Lepiej...?”
Martyna Obarska
Tytuł wystąpienia: „WSPÓLNIE, czyli po co architektom badacze społeczni?”
Igor Łysiuk
Tytuł wystąpienia: „Dlaczego warto zadawać pytania?”
Aleksandra Wasilkowska
Tytuł wystąpienia: „Architektura Cienia”
Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Tytuł wystąpienia: „Rozdwojenie jaźni”
(przerwa – 14:40)
CZĘŚĆ II – DYSKUSJA – 15:00
prowadzenie: Filip Springer
Wszystkie prezentacje i dyskusje w ramach 15. ŁDF udostępnimy, bezpłatnie i bez rejestracji, w formule transmisji online w zakładce LIVE
Podpowiedź! Jeśli nie chcesz niczego przegapić możesz:
- zapisać się na nasz newsletter link
- polubić nas na Facebooku link
- obserwować nas na Instagramie link
- subskrybować nasz kanał na Youtube link
Tegoroczni prelegenci ARCHIBLOKU:

Martyna Obarska, fot. K. Pacholak
MARTYNA OBARSKA
Kulturoznawczyni, wykładowczyni i współtwórczyni miejskiego semestru School of Ideas (Uniwersytet SWPS). Współzałożycielka SAS Szkoły Architektury Społeczności. Prowadzi zajęcia akademickie powiązane z tematyką miejską dla studentów innych kierunków humanistycznych i projektowych. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta”, autorka kilkudziesięciu tekstów popularyzujących społeczny wymiar architektury i technologii w mieście.
IGOR ŁYSIUK (Architect & Research Analyst, Workplace)

Igor Łysiuk (Architect & Research Analyst, Workplace
Architekt i badacz zawodowo związany ze studiem Workplace specjalizującym się w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i środowisk pracy dla międzynarodowych Klientów. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych przekładając to na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań.
Redaktor i współzałożyciel kwartalnika RZUT. Zaangażowany z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Instytutu Technologii w Karlsruhe.

Aleksandra Wasilkowska, fot. Antonina Gugała
ALEKSANDRA WASILKOWSKA
Ur. w 1978 roku w Warszawie. Polska architektka, artystka i scenografka, prowadzi autorską pracownię architektoniczną specjalizującą się w projektach targowisk, szkół, galerii sztuki, domów kultury, parków, wystaw, instalacji i scenografii teatralnych, a także projektach urbanistycznych i strategiach miejskich. W 2010 reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (wraz z artystką Agnieszką Kurant). Należy do Mazowieckiej Izby Architektów RP oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, którego była wiceprezeską w kadencji 2012-2015.
Jest autorką książek m.in. City is the City. Aporia, Warszawa jako struktura emergentna, Emergency Exit oraz serii kilku tomów pt. Architektura Cienia, publikacji związanych z przestrzenią funkcjonującą na marginesie uwagi taką jak bazary, handel uliczny, szalety miejskie, wysypiska śmieci, cmentarze. Publikacje, eksperymenty i badania dotyczące samoorganizacji w przestrzeni publicznej, a także związku architektury i sztuki mają wpływ na projektowane przez nią obiekty.
Projektowane przez nią scenografie i instalacje znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych m.in. Czarna Wyspa w kolekcji Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie. Jej prace były wystawiane min w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Seoul Art Center w Korei, Public Art Munich w Niemczech, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Od początku swojej praktyki architektonicznej Wasilkowska koncentruje się na najważniejszych społecznie aspektach architektury: inkluzywności, demokratyzacji przestrzeni, samoorganizacji. Jej najważniejsze projekty to rewitalizacja Targowiska Bakalarska w Warszawie, na którym handlują kupcy ponad 25 narodowości, a także projekty licznych bazarów m.in. Bazar Ptasia we Wrocławiu, Bazar Różyckiego wraz z kwartałem zabudowy mieszkaniowej na Warszawskiej Pradze, targowisko Babski Rynek w Białej Podlaskiej oraz Targ Błonie.

Jerzy Szczepanik-Dzikowski
JERZY SZCZEPANIK-DZIKOWSKI
75-letni architekt. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od ponad 30-lat partner w JEMS Architekci.

Tomasz Kanior
TOMASZ KONIOR
Architekt i urbanista. Założyciel, właściciel i główny architekt w autorskim biurze Konior Studio.
Absolwent Wydzaiału Architektury Politechniki Krakowskiej (1994). Ukończył studia podyplomowe z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej (1995). Doktor nauk technicznych. (2019) W roku 2019 obronił dysertację doktorską pt. „Ewolucja przestrzeni publicznej w budynkach dla muzyki”.
Autor lub współautor licznych obiektów użyteczności publicznej. Do najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych należą budynki dla muzyki z salami koncertowymi: Akademia Muzyczna w Katowicach, Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia, m.in: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury (2017), Śląska Nagroda Jakości (2014), Nagroda Międzynarodowej Unii Architektów (UIA): For The Most Friendly And Accessible For All Public Project za budynek „Symfonia” w Katowicach, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów 'Leonardo' (2007).
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Izby Architektów RP. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy ZG SARP. Członek i współzałożyciel Instytutu Współczesnego Miasta. Były członek Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Katowice Kultura- Natura. Członek stowarzyszenia LIBRA w Katowicach.
Pasjonat miasta i muzyki klasycznej.

Anna Cymer fot. Wojtek Affek Bulletproof Warsaw
ANNA CYMER
Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989".

Filip Springer, fot. Lechoslaw Kwiatkowski
FILIP SPRINGER
Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.
W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.