BOVSKA

BOVSKA

Wystawa w dniach: 17.09–15.10.2021 r.
Godziny otwarcia: 
poniedziałekpiątek od 10:00 do 18:00 oraz sobota od 10:00 do 13:00
miejsce: Dom Literatury, ul. Roosevelta 17
wernisaż: 17.09.2021 r. o godzinie 18:00

BOVSKA - Magda Grabowska-Wacławek, ilustratorka, projektantka, muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sama przyznaje, że nie potrafiła, od wczesnych lat szkolnych, zdecydować, co jest dla niej ważniejsze. Spełnienie przyszło w połączeniu obu tych dziedzin. Jako ilustratorka i graficzka posługuje się pseudonimem Grabovska, a jako muzyk - Bovska.

Otwartość na nowe pomysły, entuzjazm i poczucie humoru to nieodłączne elementy życia Bovskiej, które owocują ciekawymi pomysłami twórczymi. Jej zdaniem rozwój możliwy jest tylko wtedy, gdy zaakceptuje się lęki, które są nieodłącznym elementem tworzenia, szczególnie, gdy robi się coś pierwszy raz, gdy wychodzi się poza swoją strefę komfortu. Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, dobra zabawa, ale też popełnianie błędów. W swojej pracy twórczej kieruje się intuicją, jest ona właściwie podstawą jej aktywności artystycznej. Nie uznaje półśrodków, w każdy projekt angażuje się na sto procent, szanuje ludzi, z którymi pracuje i dba o relacje z nimi.

Bovska projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, np. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale, patterny i wiele innych. Obecnie skupiona jest przede wszystkim na kreowaniu swojej prywatnej przestrzeni twórczej, realizacji własnych wizji artystycznych.

Spośród różnych sposobów wypowiedzi artystycznej, twórczyni szczególnie ceni sobie formę muralu (w Warszawie znajdują się sześć jej autorstwa, a obiecuje, że będzie ich więcej). Zaprojektowała także okładkę i layout do książki Kasi Olubińskiej „Bóg w Wielkim Mieście”, książkę Izabeli Lenartowicz „Skin doctor. Biblia zdrowej cery”, zilustrowała książkę „Świat pieniądza” i wiele innych. Na swoim koncie ma współpracę z takimi markami jak Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku, czy piękna marka produkująca zabawki - Wooden Story.

Według jej projektów powstały okładki płyt: „Chwały” Owca, „Błogo” Agnieszki Musiał (ilustracje), „Lis” zespołu PSM, „Internal Melody” Krzysztofa Lenczowskiego, a także jej własnych albumów zatytułowanych: „Kaktus”, „Kaktus Extra”, „Pysk”, „Kęsy”. Za ostatni album „Sorrento” Bovska otrzymała nagrodę specjalną za edytorstwo w konkursie „30/30 okładek”.

W twórczości Bovskiej widoczne są inspiracje organicznymi kształtami zaobserwowanymi w naturze. Dla autorki liczą się proste formy, z których zbudowane są figuracje i obiekty, istotna jest precyzyjna kompozycja projektu. Uproszczona konstrukcja postaci sprzyja wieloznacznym, otwartym interpretacjom, przez co ich charakter staje się uniwersalny. Ów brak jednoznaczności oraz pewna nieoczywistość tworzą piękno, niedopowiedzenia pobudzają zmysły i wyobraźnię. Mimo minimalistycznego, nieco enigmatycznego podejścia do figur i koloru, ilustratorka za pomocą prostej formy przekazuje maksimum treści. Niektóre realizacje zmierzają w stronę abstrakcji. Ilustracje przedstawiające motywy kwiatowe są niezwykle dekoracyjne, z dopracowanym szczegółem. Kreska jest żywa, finezyjna, zróżnicowana. Każdy gest jest dokładnie przemyślany. Twórczyni posługuje się paletą barw utrzymaną w tonacji pastelowej. Płatki, listki, łodyżki wydają się lekkie, zwiewne, delikatne, wręcz efemeryczne.

Bovska ma wypracowaną własną estetykę i styl. Jej pracom nie sposób odmówić unikatowego charakteru. Rysunki, ilustracje wychodzące spod ręki mogą stać się niebanalną dekoracją, źródłem estetycznych doznań, jak również tematem do głębszej refleksji.

Kuratorka: Adriana Usarek

>
>