Nowa estetyka - odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta.

Nowa estetyka - odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta.

16.09.2021
17.09.2021
18.09.2021
19.09.2021

Wystawa w dniach: 16–26 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 8:00–23:00 
Miejsce: PURO Hotel, ul. Ogrodowa 16, 91-065 Łódź
Wernisaż: 16 września o godzinie 20:00

Wytwarzanie nowych rzeczy nie sprzyja i nigdy nie będzie sprzyjało naszej planecie. Ale produkcja nie zniknie. Z uwagi na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy na sumieniu mają najwięcej. To musi się zmienić. Co możemy zrobić? Kierunek zmian wskazuje Anna Orska, projektantka biżuterii i pionierka upcyclingu w polskim jubilerstwie. Sięgała po niestandardowe komponenty, zanim stało się to modne. Tworzyła biżuterię m.in. z ołowianych żołnierzyków, starych monet i mechanizmów zegarowych, zastawy stołowej z rodzinnego domu, zużytych części elektronicznych i samochodowych, próbując dać im drugie życie i szlachetną, biżuteryjną formę.

Nadmierna konsumpcja i bezrefleksyjne zakupy nie są zgodne z DNA marki ORSKA, którą projektantka założyła 11 lat temu. Nie podąża za modą i chwilowymi trendami, tworzy rzeczy ponadczasowe. Jest niepokorna i bezkompromisowa. Wierzy, że suma małych kroków to duża zmiana, dlatego odważnie eksperymentuje, szukając nowych, coraz bardziej odpowiedzialnych rozwiązań.

Projekt „Nowa Estetyka” to próba redefinicji estetyki. To opowieść już nie tylko o formie, ale także o materiale, procesie i odpowiedzialności. To próba włączenia odpowiedzialności w proces projektowy. W końcu to zbiór ważnych, w zagrożonym kryzysem ekologicznym świecie, pytań. Czy mała zmiana może mieć duży impakt? Czy projektant powinien wziąć odpowiedzialność za to, co wytworzył? I w reszcie, co pozostawimy po sobie; jakie artefakty będą odkopywać antropolodzy przyszłości? Anna Orska szuka na nie odpowiedzi w swoim stylu. Na wystawie prezentuje kolekcje z ostatnich dwóch lat, które są kwintesencją osobistych poszukiwań, odpowiedzialności i zaangażowania. Mały krok w dobrą stronę nie zmieni wszystkiego od razu. Ale jest ekscytującym początkiem, który może inspirować innych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Każdy z nas ma wpływ.

Projekty prezentowane na wystawie:

  • Biżuteria z kolekcji New Stone
  • Wegańskie torebki z kolekcji Vivo
  • Extreme Sport

Kuratorka: Monika Pawłowska
www.orska.pl, www.culture.pl

>
>