Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka

Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka

Wystawa w dniach: 16–19 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 10:00–20:00 (ostatnie wejście: 19:30)
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Lokalizacja: C2

Oprowadzanie kuratorskie w przestrzeni wystawy: 16 września / czwartek / godzina 18:30 oraz 18 września / sobota / godzina 11:00

Serwis kawowy, krzesło, maselniczka, barek na kółkach, zabawka. Przedmioty codziennego użytku. Wszystkie mają swoje historie: kogoś, kto je zaprojektował, kogoś, kto je wytworzył, kogoś, kto je posiadał.

Czym jest przedmiot w codziennym świecie człowieka? W jaki sposób nadajemy mu wartość, dzięki której żyje? Co sprawia, że przy nim trwamy, i że mimo utraty waloru wszelkiej przydatności staje się materialnym korelatem nas samych, martwą tkanką naszego życia? Kim wreszcie jest jego właściciel, sam określający się przez akt posiadania, jedna z wielu osób będących częścią jego własnej, długiej historii?

Jak to jest, że wybranym przedmiotom nadajemy znaczenie, wartość, że przechodzą z pokolenia na pokolenie, z rąk do rąk, żyją nawet po naszej śmierci, trwają pielęgnowane, podczas gdy inne popadają w zapomnienie?

Co sprawia, że czasem przedmiot obiektywnie ładny jest wyrzucany, jesteśmy wobec niego obojętni, a przedmiot estetycznie nieciekawy lub niemający wartości materialnej staje się dla kogoś ważny?

W końcu – jakie cechy musi mieć przedmiot, by zostać ikoną dizajnu?

Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” prezentuje przedmioty codziennego użytku wybrane przez 15 bohaterów książki Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie. To 35 eksponatów na co dzień funkcjonujących we własnym domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Część z nich to ikony dizajnu – przedmioty symbolizujące chwilę swego powstania. Część z nich jest ważna jedynie dla użytkowników. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków dizajnu, których perspektywy łączy wystawa.

scenografia i produkcja wystawy: NOWW Wojciech Nowak, Aleksandra Banaś, Joanna Kurkiewicz, Katarzyna Ładczuk
opracowanie graficzne: Dorota Wąsik, Radosław Kocjan
autorzy zdjęć: Michał Lichtański Kachna Baraniewicz Kasia Ładczuk uczestnicy wystawy: Piotr Wilga, Emilia Obrzut, Maciek Bajorek, Grzegorz Layer, Magdalena Ponagajbo, Andrzej Bączkowicz, Maciej Franta, Maria Trystuła i Artur Mierzwa, Julia Mirny, Ola Niepsuj, Tomek Lelek, Pola i Marek Pospieszalscy, Wojtek Nowak, Bartek Kieżun i Przemek Krupski, Przemek Winczewski

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Instytucie Dizajnu w Kielcach.
Partner wystawy: Instytut Dizajnu w Kielcach, Wzgórze Zamkowe

Kuratorka: Aleksandra Koperda
www.hyge-blog.com

>
>