
Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie.
17.09.2021
18.09.2021
19.09.2021
Wystawa w dniach: 16–19 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 10:00–20:00 (ostatnie wejście: 19:30)
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Lokalizacja: C1
„Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie” jest oryginalną i unikatową w skali kraju propozycją holistycznego podejścia do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym, wyprowadzoną z kognitywistycznej i konstruktywistycznej koncepcji dziecka i procesu uczenia się.
Przemyślana sekwencja dydaktyczna wokół SŁOWA – OBRAZU – RUCHU oraz wsparcie rozwojowe stwarzają szansę na sensowne uczenie się, wyzwalające: entuzjazm poznawczy, myślenie narracyjne, wiedzę milczącą, emocjonalność i wartościowanie oraz interpretacje humorystyczne.
Projekt „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie”:
- zwiększa zainteresowanie czytaniem, pisaniem oraz komunikowaniem się
- zmniejsza zagrożenie analfabetyzmem funkcjonalnym i realnym
- minimalizuje skutki „cyfrowej demencji” wśród dzieci
- usprawnia dziecięce procesy poznawcze w wyniku: uczenia się przez doświadczanie i zadawanie pytań, modelowe przykłady, elaboracje, wizualizacje, generowanie, analogie, kontrastowane przypadki, budowanie zainteresowania, zabawę wyobrażeniową, zwiększanie własnej skuteczności, ekscytację
- uwalnia od stereotypów w myśleniu o nauce czytania i pisania
- popularyzuje osiągnięcia naukowe w zakresie działalności wdrożeniowej (know-how pod postacią szkoleń, oferta materiałów wdrożeniowych, opatentowanych autorskich narzędzi kulturowych)
- popularyzuje innowacyjne rozwiązania w nauce zarówno w obszarze edukacyjnym jak i artystycznym.
Odbiorcami są dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) i wczesnoszkolnym (6-7 lat), nauczyciele wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, wychowawcy i pedagodzy pracujący z dziećmi z powyższych grup wiekowych, którzy zaproponowane rozwiązania mogą wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Odbiorcami są także rodzice, dziadkowie, opiekunowie dzieci, którzy mają świadomość, że w nauce nie chodzi o strach i przymus, ale o spontaniczne, radosne poznawanie świata. Że w nauce ważna jest sprawczość dziecka i jego motywacja, którą można pobudzić, odwołując się do dziecięcego zaangażowania i entuzjazmu, wynikającego z czerpanej przyjemności i radości.
Autorzy projektu:
artystyczna książka obrazkowa: Monika Wiśniewska - Kin, Marta Ignerska
dywaniki edukacyjne: Marta Ignerska
klocki konstrukcyjne do nauki czytania: Monika Wiśniewska-Kin
zestawy pomocy wdrożeniowych w postaci gier i zabaw: Weronika Kisiel