SteamRift – świat dziedzictwa Rafała Szrajbera

SteamRift – świat dziedzictwa Rafała Szrajbera

16.09.2021
17.09.2021
18.09.2021
19.09.2021

Wystawa w dniach: 16–19 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 10:00–20:00 (ostatnie wejście: 19:30)
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Lokalizacja: Muzeum Miejsca oraz B0

Oprowadzanie kuratorskie w przestrzeni wystawy: 16 września / czwartek / godzina 19:00 oraz 19 września / niedziela / godzina 18:00

Wsłuchaj się w opowieść a zagościsz w moim świecie.

SteamRift to kryptonim projektu, którego celem jest odkrycie utajnionej i ukrytej przed światem historii rozwoju wielkoprzemysłowej Łodzi. Opowieść o odkrytych pod miastem parowych szczelinach, które przyczyniły się nie tylko do rozwoju miasta ale też do rozwoju technologii parowych niespotykanych nigdzie indziej w Europie. Szczeliny i kompleks podziemnego miasta to tajemnica pilnie strzeżona przez Królestwo Polskie, Imperium Rosyjskie oraz liczne grupy interesariuszy. Miała olśnić cały świat i zmienić jego porządek. Jednak wydarzenia historyczne nie pozwoliły ujrzeć jej światła dziennego, przyczyniając się do odseparowania obu światów od siebie, aż do tej pory.

Cyfrowe odkrycie parowych szczelin daje szansę na rekonstrukcję zaginionych technologii, poznania ludzkich losów oraz nowe spojrzenie na historię miasta Łodzi, jej dynamicznego rozwoju i możliwego wpływu na losy świata.

Każda opowieść, za którą podążamy, może zagościć w umysłach i sercach odbiorców, wtedy przedstawiony świat wyłania się z oparów i można odczuć jego obecność. Zapraszamy w kulturową i technologiczną podróż do Parowych Szczelin.

Rafał Szrajber ─ projekt i koncepcja świata, projekt portu repulsorowego, projekt parowej iluminy, projekt łapacza pary, projekt zasobnika parowego raz projekt jaj Egrebaf.

Zespół pierwszej ekspedycji: Rafał Szrajber, Wiktoria Kozłowicz, Włodzimierz Żak.
Zespół drugiej ekspedycji: Rafał Szrajber, Jarosław Andrzejczak, Karolina Plac, Mikołaj Chrostowski, Marta Osowicz, Ryszard Stolarski, Grzegorz Kozłowski, Joanna Andziak.

LDF 2021 STEAMRIFT WORLD BY RAFAL SZRAJBER

>
>