SYNTEZA 2021 - Happy Accidents

SYNTEZA 2021 - Happy Accidents

16.09.2021
17.09.2021
18.09.2021
19.09.2021

Wystawa w dniach: 16–19 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 10:00–20:00 (ostatnie wejście: 19:30)
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Lokalizacja: C0

Oprowadzanie kuratorskie w przestrzeni wystawy: 16 września / czwartek / godzina 18:30

Nawet w przemyślanym i logicznym procesie twórczym często zdarzają się nieprzewidziane wypadki, które zauważone przez artystę mogą być zaanektowane jako świeże i oryginalne rozwiązania. Mogą one wpływać na dzieło zmieniając rewolucyjnie jego całokształt lub dyskretnie modyfikować jakiś jego aspekt. Zauważanie i wykorzystywanie tego zjawiska wydaje się ważne w czasach gdy wielokrotnie można usłyszeć, że wszystko już było i w zasadzie nie da się w sztuce już niczego nowego wymyślić. Między innymi stąd prawdopodobnie wynikały takie działania jak dopuszczenie przypadku w twórczości Johna Cage’a, kontrolowany chaos w malarstwie Jacksona Pollock’a czy losowe rozwiązania polskiego artysty Ryszarda Winiarskiego. Choć poszukiwania te już na trwałe zapisały się na kartach historii sztuki, to nie możemy tu oczywiście mówić o wyeksplorowanych trendach, a raczej ponadczasowym aspekcie związanym z aktywnością twórczą w ogóle. Cały czas podejście eksperymentalne i otwarcie się na niespodziewane rezultaty jest dobrą cechą dydaktyki na wyższych uczelniach artystycznych czy twórczości w ogóle.

Wystawa SYNTEZA 2021 – Happy Accidents z założenia nie gromadzi artystów wykorzystujących przypadek jako podstawowy cel swoich poszukiwań twórczych. W większości pokazanych pracach prawdopodobnie nawet nie będziemy w stanie odnaleźć tego czynnika, który będą znali jedynie ich twórcy. Tylko oni będą wiedzieli w jaki sposób i w jakim zakresie tzw. zrządzenie losu miało wpływ na ostateczny kształt dzieła. Celem wystawy jest raczej wywołanie impulsu do twórczej konfrontacji i dyskusji związanej z tematem przewodnim, a być może także pretekstem do wyjawienia osobistych tajemnic powstawania oryginalnych rozwiązań twórczych.

SYNTEZA 2021, architecture, graphics, design to międzynarodowa wystawa prezentująca prace studenckie i projekty przygotowywane przez pedagogów wielu ośrodków naukowych w Polsce jak i za granicą oraz zaproszonych gości.

Kuratorami projektu SYNTEZA 2021 – Happy Accidents są:

  • z ramienia Akademii Sztuki w Szczecinie: Wydział Architektury Wnętrz (dr Dominika Zawojska-Kuriata, ad.; dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS; dr Olga Kiedrowicz-Świtalska, ad.; mgr Andrzej Pestka), Wydział Grafiki (dr hab. Ireneusz Kuriata, prof. AS; dr Adam Klasa, ad.; mgr Tomasz Świtalski)
  • z ramienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii (dr Emilia Cieśla, ad.; dr Robert Gruszewski, ad.), Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej (dr Agata Kulczyk, ad.; dr hab. Wojciech Janicki prof. UAP; dr Witold Modrzejewski, ad.)
  • z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Wydział Architektury Wnętrz (dr hab. Magdalena Pińczyńska, prof. ASP; dr Wojciech Kapela, ad.), Wydział Grafiki (dr Tomasz Winiarski, ad.; mgr Marlena Biczak)
  • z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Wydział Sztuk Projektowych / Instytut Architektury Wnętrz (dr hab. inż. arch. Rafał Szrajber), Instytut Projektowania Graficznego (dr Karolina Grudzińska, ad.)
  • z ramienia Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie: Wydział Sztuki Nowych Mediów (dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, prof. PJATK)
  • z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Wydział Grafiki (prof. dr hab. Lech Majewski; dr Marcin Władyka, ad.)
  • z ramienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK

Główni organizatorzy: Wydział Architektury Wnętrz oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie.

>
>