Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival

Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival

16.09.2021
17.09.2021
18.09.2021
19.09.2021

Wystawa w dniach: 16–19 września 2021 r.
Godziny otwarcia: 10:00–20:00 (ostatnie wejście: 19:30)
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3
Lokalizacje: A22, C0, C1, szklany hall, dziedziniec Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki

Spotkania z twórcami w przestrzeni wystaw: 16 września / czwartek / godzina 18:30

Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje "Z Polski", czyli prezentacja polskiego designu, którego wyboru dokonali organizatorzy Łódź Design Festival. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty takich polskich marek, jak DEKORAMI, Square Drop, Splot, Wood Republic, The Most, Foonka, Hanczar Studio, Emanui, Un'common, Tar, Dondé, Elementuj, Borcas, Embassy Interiors, VANK, Zaczyn, Miuform, Bozzetti, In Wood We Trust oraz Enovio.

Korzystając z okazji pragniemy poinformować, że trwa nabór do nadchodzącej edycji plebiscytu: musthave.lodzdesign.com

Na wystawie będzie można zobaczyć projekty następujących polskich marek: 

DEKORAMISQUARE DROP / SPLOT KILIMWOOD REPUBLIC / THE MOSTFOONKAHANCZAR STUDIOEMANUIUN'COMMONTARDONDÉ DOMINIKAELEMENTUJBORCAS / EMBASSY INTERIORSVANKZACZYNMIUFORMBOZZETTIIN WOOD WE TRUSTENOVIO


DEKORAMI (laureat must have 2021)
Kolekcja współczesnych wzorów tapet inspirowana naturą, czerpiąca z dorobku sztuki, drukowana ekologicznymi tuszami na bazie wody. To tapety powstałe z myślą o środowisku w duchu hasła „dobra dla Ciebie, dobra dla planety”.

SQUARE DROP (laureat must have 2021)
Kolekcja mebli ODDITY to wynik współpracy marki Square Drop ze studiem Kosmos Project. To przykład połączenia wielopokoleniowej wiedzy rzemieślniczej pracowni mebli zabytkowych z charakterystycznym stylem projektantów Studia Kosmos Project. W skład kolekcji wchodzą kabinet, gondola, stolik - etażerka, biurko, kolumna oraz kabinecik. Typologia odwołuje się do mebli historycznych, podkreślając korzenie marki Square Drop.

Konstrukcja mebli i sposób ich wykończenia eksponują rzeźbiarski charakter brył. Kolekcja powstała z wykorzystaniem wyłącznie polskich surowców oraz przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Meble wykonane są z litego jesionu, tapicerowane tomaszowską wełną, kamień pochodzi ze złóż Gór Świętokrzyskich, a elementy okuć żeliwnych i mosiężnych wykonują miejscowi odlewnicy i ślusarze.

Meble występują w dwóch wariantach kolorystycznych: ciemnym i jasnym. Czarna wersja jest suro-wa, z pozostawionym śladem narzędzi. Dodatkowo jej charakter podkreślają okucia z surowego żeli-wa i stali. Jasne meble są szlifowane w celu uzyskania aksamitnie gładkiej powierzchni. Fronty zdobią eleganckie ryflowania, a żeliwo i stal, zastąpił ciepły w kolorystyce mosiądz. Naturalne materiały i różnorodność faktur sprawiają, że meble odbiera się bardzo sensualnie, a światło załamuje się na ich powierzchni, zmieniając odbiór w zależności od oświetlenia. Wszystkie materiały zyskują w miarę upływu czasu, sprawiając że meble pięknie się starzeją i nabierają szlachetności. Każdy egzemplarz jest osobno sygnowany.

Kolekcja przełamuje podział na projektowanie dla biura i domu. Odpowiada na potrzeby nowej rzeczywistości. Nieoczywisty charakter, intrygujące formy sprawiają że meble będą stanowić świetny akcent w nowoczesnym wnętrzu biurowym. Biurko z dekoracyjną nogą z toczonego kwarcytu może być miejscem do pracy lub konsolą przyścienną. Stoliczki pełnią funkcję przenośnych etażerek - po-mocników. Kolekcja dobrze się komponuje zarówno z nowoczesnym wzornictwem jak i klasycznymi kształtami mebli historycznych.

SPLOT KILIM (laureat must have 2021)
Często pada pytanie: co właściwie można zrobić z kilimem? Historycznie zastosowania kilimu były bardzo różne - wyciągany od wielkiego święta, zarówno jako przysłowiowy ślubny kobierzec, albo by zarzucić na trumnę. Kilimem nakrywano łóżka, używano jako dywanu, lambrekina, wezgłowia, czy zwyczajnie wieszano na ścianie, by wyciszał, ogrzewał i w końcu ozdabiał pomieszczenie. W Splocie traktujemy kilimy jako element życiowej scenografii nie przypisując mu ostatecznie zdefiniowanej funkcji innej niż ta, aby cieszyć.

Prezentacji kilimowej trylogii autorstwa Piotra Niklasa - nagrodzonego wyróżnieniem must have "Świtu", "Zenitu" i pokazywanego pierwszy raz publiczności "Zmierzchu" towarzyszy wiedoperformance Marii Ewy Toboły.

WOOD REPUBLIC (laureat must have 2017)
Rodzinna manufaktura, w której powstają ręcznie robione, personalizowane meble ze sklejki. Opracowany został specyficzny sposób jej wykończenia, dzięki czemu powierzchnia mebla jest satynowo gładka. Tych okazów trzeba dotknąć!

Każdy projekt i mebel powstają w całości w pracowni Wood Republic i nie tworzą rzeczy masowych. Dopracowują produkt w każdym centymetrze, w końcu to ze szczegółów powstaje całość. Do projektu mebla zawsze podchodzą indywidualnie i jest on efektem wspólnego dialogu z Klientem.

Nie boją się trudnych przestrzeni - tworzą meble do całego domu, włączając łazienki i kuchnie, zaś niesztampowe zlecenia zawsze dodają im skrzydeł.
Stworzyli niezwykły zespół, który wkłada sporo serca w to, by meble, które docierają do domów ich Klientów, były najwyższej jakości.

THE MOST (laureat must have 2020)
Zrzeszając najlepszych projektantów i tekstylia, dbamy o to, aby tkaniny, które Cię otaczają, miały "to coś" wyjątkowego. Niezależnie od tego, czy nakładasz je, nosisz, czy po prostu patrzysz na nie podczas pracowitego dnia, nasze produkty zapewnią Ci możliwość ucieczki.

We want the most – manifest
Buntujemy się przeciwko uniformizacji i bezpiecznym rozwiązaniom w zakresie wzornictwa tkanin. Oddajmy głos artystom.
Chcemy tkanin unikalnych i więcej oryginalnych wzorów. Niech dobre wzornictwo artystyczne wyjdzie z galerii i akademii na ulice!
Chcemy wytwarzać tkaniny naturalne i ekologiczne. Koniec z poliestrem!
Chcemy przywrócić i unowocześnić stare technologie tkania i dzięki nim produkować maszynowo unikatowe tkaniny.
Niech nasze tkaniny mówią o nas, a nie o chwilowych trendach w modzie.

FOONKA (laureat must have 2020)
W odpowiedzi na pełen niepewności i izolacji rok 2020, Foonka prezentuje najnowszą kolekcję pościeli inspirowaną kolorystycznymi spektaklami natury. Trzy nowe wzory zdecydowanie różnią się od pozostałych kolekcji z których znana jest marka, jednak nadal mocno nawiązują do otaczającego nas świata przyrody.

"Kolekcja SUMMER to wolność, przestrzeń, wyciszenie, zachwyt nad niesamowitą grą kolorów. To horyzont w który spoglądamy, obserwując wschodzące słońce i szum fal turkusowego morza. Wszędzie dookoła nas lato zachwyca intensywnością barw. Wzory kolekcji SUMMER to podziw dla piękna natury i próba uchwycenia ulotnych chwil letniego wypoczynku."  projektantka, Gosia Dziembaj.

Wyciągnięte wprost ze wschodów słońca granaty i pomarańcze, delikatne róże i fiolety zachodów, przenikające się błękity i zielenie oceanicznych i morskich wód - to lato zamknięte w kolorach. Płynność barw i ich łagodnie zmieniająca się tonacja tworzą iluzję najpiękniejszych egzotycznych miejsc o których niejednokrotnie marzyliśmy. Zwłaszcza w dni spędzane w pandemicznej izolacji, gdzie brak kontaktu z naturą stawał się przytłaczający i stresujący.

Kolekcja SUMMER to próba zatrzymania ulubionej pory roku, która w naszej szerokości geograficznej trwa zawsze zbyt krótko. Staraliśmy się uchwycić to, co najpiękniejsze w letnich miesiącach - nie tylko w kolorystyce wzorów, ale też w ich nazwach. Kryją się w nich nasze najlepsze skojarzenia z latem.
Wschód Słońca to wspomnienie rześkich poranków, zwiastujących gorący, piękny dzień.

Zachód Słońca, który przywraca w pamięci te wszystkie ciepłe wieczory, kiedy wcale nie chce się spać, bo noc zapowiada się krótka, ale intensywna.
Aqua - z tęsknoty za orzeźwiającym chłodem wody, dającym wytchnienie rozgrzanemu ciału.

HANCZAR STUDIO (laureat must have 2016 oraz must have 2021)
Rok 2020 zapisze się jako bez wątpienia przełomowy w życiu każdego z nas. Dla wielu będzie przykrym wspomnieniem, dla innych znowu czasem przemiany. Bez wątpienia większość z nas doznała spowolnienia w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Czas pierwszego lockdownu okazał momentem oczekiwania na niewiadome, pełnym obaw ale również okazją do spojrzenia w lustro, autorefleksji, poświęcenia czasu na aktywności, na które nigdy nie było przestrzeni.

Takim wiecznie niespełnionym pragnieniem dla autora była chęć zgłębienia technik wyplatania rattanu. Powodem ku temu była chęć naprawienia uszkodzonych krzeseł, a owocem okazał się projekt własnego siedziska z wykorzystaniem tej rzemieślniczej metody.

Projekt wystawy zakłada zaprezentowanie trzech krzeseł JM z serii 30x30 w pełni ukazującej wielowątkowość założenia: wykorzystanie tradycyjnych metod wytwórczych, optymalizację produkcji przez zminimalizowanie rodzaju materiały wykorzystywanego w produkcie, efektywne konfekcjonowanie mebla na czas dystrybucji w celu zminimalizowania śladu węglowego.

Szymon Hanczar – architekt wnętrz, projektant przedmiotów. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie jej wykładowca i kierownik Katedry Mebla. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, przestrzeni ekspozycyjnych. Prekursor minimalnych przestrzeni mieszkalnych. Autor projektów, które zdobyły wyróżnienie must have na Łódź Design Festiwal oraz Diament Meblarstwa. Juror w wielu konkursach projektowych. Prowadzi własne studio projektowe.

EMANUI (laureat must have 2021)
Emanui to nowo powstała marka, która skupia się na promowaniu zdrowszych i bardziej zrównoważonych rozwiązań dla miesiączkujących osób i pozwala im czuć się bezpiecznie. Dzięki naszemu produktowi, który wspiera działanie przeciw stygmatyzacji, osoby korzystające z Emanui mogą czuć się dumne i stawiać czoła tabu związanemu z menstruacją.

UN'COMMON
TEXTURE to kolekcja inspirowana teksturami otaczającego nas świata. Wystarczy chwila obserwacji, by dostrzec wspaniale kształty i tekstury tworzone przez fale na piasku, chmury na niebie lub unikalną fakturę naturalnej skóry czy zgniecionej kartki. Aby przenieść te inspirujące formy na nasz ukochany marmur, musieliśmy odnaleźć technologie, które pozwolą uzyskać podobny efekt na kamieniu. Po miesiącach prób, nadaliśmy mu wspaniałą fakturę, wyczuwalną pod palcami dłoni, ale nie wpływającą na wygodę codziennego użytkowania. Po raz pierwszy sięgnęliśmy też po drewno, a nawet wełnę. Kolekcja TEXTURE działa na zmysły!

TAR (laureat must have 2015, must have 2018 oraz must have 2021)
TAR to projektowanie i niskoseryjna produkcja lamp. Kolekcja oparta jest na autorskich projektach T.A. Rudkiewicza, z których pierwsze – lampy Reflex – powstały w 1981 roku. Wystawa będzie składała się z lamp serii Zeppelin, Reflex, Cocco.

DONDÉ DOMINIKA (laureatka must have 2020)
Prace Dondé cechuje subtelność i delikatność, a także pewna niejednoznaczność formy. Porcelana w rękach Dominiki staje się materią niemal poetycką. Nic tu nie jest oczywiste. Zaskoczyć kształtem potrafi nawet misa czy talerz, który wyszedł spod rąk artystki.

ELEMENTUJ (laureat must have 2021)
Tylko powrót do natury może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Nieważne czy wybierasz jazdę na rowerze po lesie, spacer, czy pracujesz w domu, czy w biurze - kontakt z zielenią pomaga odzyskać równowagę.

BORCAS (laureat must have 2017 oraz must have 2020)
Daj się zainspirować – odkryj minimalistyczne i ponadczasowe meble marki borcas. W skład wystawy będą wchodziły następujące meble: biurko flow (nowość), konsola hal, półki kant.

EMBASSY INTERIORS (must have 2021)
Wystawa prezentuje szklane LAMPY marki Embassy Interiors, projekt realizowany we współpracy z jedną z niewielu funkcjonujących do tej pory w Polsce, tradycyjnych hut szkła.

W Embassy kultywowana jest długa tradycja rzemiosła, które w Polsce istnieje od wieków. Obecnie trochę zapomniane, lecz wciąż jednak mające szansę stać się doceniane, właśnie dzięki takim projektom.

Projektanci z Embassy wierzą w świat, w którym ograniczymy swoje potrzeby, będziemy z rozmysłem kupować i z jeszcze większą rozwagą wyrzucać. Gdzie, zmęczeni anonimowością masowej produkcji, zaczniemy doceniać wyroby być może mniej doskonałe, ale stworzone z entuzjazmem i zaangażowaniem.

Modernistyczna estetyka w subtelnej kobiecej interpretacji to znak rozpoznawczy marki Emabssy Interiors. Lampy Embassy tworzone są ręcznie, z wielką dbałością o szczegóły. Tradycyjnie wydmuchiwane szklane klosze kształtami nawiązują do kultowych projektów ery Bauhausu. Współczesny, geometrycznie zdyscyplinowany język detali, wykonanych ze szlachetnych materiałów, nadaje projektom niespotykanego sznytu.

VANK (wielokrotny laureat nagrody must have)
Wraz z popularyzacją hybrydowego modelu łączącego pracę w biurze oraz pracę zdalną, wzrasta znaczenie biura jako miejsca spotkań, a domu jako miejsca koncentracji. Lobby budynków, strefy relaksu i nietypowe części wspólne sprzyjają komunikacji i nieformalnej wymianie myśli. Po podzieleniu się przemyśleniami, pracownicy mogą zrealizować pomysły zdalnie.

W kontekście takich zmian VANK oferuje nową kolekcję – RING. Ta szeroka rodzina mebli przeznaczona jest do aranżacji miejsc spotkań w biurach, hotelach, coworkingac i innych miejscach publicznych. Obejmuje przytulne, komfortowe fotele kubełkowe, fotele lounge, sofy, pufy oraz stoliki, które odnajdą się zarówno w obiektach w stylu minimalistycznym, jak i boho, vintage czy art deco. VANK_RING to także propozycja dla osób aranżujących swój osobisty przytulny kąt do pracy w przestrzeni domowej: lekkie w wyrazie biurko i fotele na podstawach biurowych.

RING jest projektem stworzonym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jako jeden z niewielu z kategorii soft seating wspiera recycling. Na koniec cyklu życia produktu można łatwo oddzielić elementy siedziska: tkaninę, wypełnienie i stelaż, aby je segregować i przetworzyć. Dodatkowo siedziska wypełnione są przemysłowymi odpadami poprodukcyjnymi – szatkowaną pianką poliuretanową. Sposób ten ogranicza ilość zakupu nowych pianek używanych w branży meblowej.

ZACZYN (laureat must have 2018, must have 2019 oraz must have 2021)
Łączy współczesne wzornictwo, doświadczenie rzemieślników i posiadające wieloletnią tradycję fabryki. Dzięki starannie wyselekcjonowanym materiałom, wypracowanym na przestrzeni lat specjalizacjom i projektowej tożsamości, ZACZYN oferuje produkty wysokiej jakości, o ponadczasowym, wyjątkowym charakterze.

MIUFORM (laureat must have 2020)
Czas pandemii zweryfikował nasze myślenie o domu. To co było symboliczne, stało się doświadczeniem. Przebywanie w domu, mieszkaniu przez 85% czasu w ciągu doby w pełnym składzie rodzinnym przez długie miesiące, zmusił nas do krytycznej oceny funkcjonalności wnętrz i własnych potrzeb. Salon – do niedawna najbardziej reprezentacyjna część mieszkania czy domu, może nawet urządzona trochę „na pokaz”, nagle stał się miejscem zdalnej pracy, placem zabaw, przestrzenią do nauki i relaksu czasami… w tym samym momencie! Czy te potrzeby są w ogóle do pogodzenia?

„Lepsze TERAZ” to odpowiedź na projektowanie wnętrz i wyposażenia tak, by było 100% funkcjonalne w TYM momencie. Zmiana? Przeprowadzka? Życie w pojedynkę czy w partnerstwie lub rodzinie? Współczesny nomadyzm to nie tylko podróżowanie w bliżej nieokreślonym czasie, to zaakceptowanie niepewnej rzeczywistości, poczucie się bezpiecznie w miejscu, w którym akurat jesteśmy. Miuform projektuje meble modułowe, które szybko mogą zmieniać funkcje i zagospodarowanie przestrzeni. Projektowanie z poszanowaniem zasobów naturalnych, optymalizacja zużycia materiałów i wymiarów mebli, by transport był bardziej ekologiczny, wykorzystywanie tkanin z recyklingu, a ponadto dostępność cenowa dobrego designu, to nasz sposób na to, by TERAZ było lepsze.

Najnowsze projekty: Miu Magic sofa 3-osobowa: projekt – Agnieszka Możdżer; Miu Magic fotel: projekt – Agnieszka Możdżer; Nomad System L: projekt  Agnieszka Możdżer; Nomad System S: projekt  Agnieszka Możdżer; One Sofa System fotel: projekt  Michał Tokarski; Puf Miuf: projekt  Agnieszka Możdżer

BOZZETTI (laureat must have 2021)
Istotą projektu Kalky 45 / Kalky 60, jest opracowany przez markę Bozzetti proces obróbki materiału – bezbarwnej kalki technicznej – zastosowana autorska technologia, polegająca na wielokrotnym ręcznym barwieniu i impregnacji tego materiału całkowicie zmienia jego charakterystykę, pozwalając na jego szycie i nitowanie, co stało się dla nas inspiracją do konstruowania z jej użyciem różnorodnych struktur przestrzennych. Proces barwienia sprawia, że uzyskany efekt jest zawsze niepowtarzalny, paleta kolorów możliwych do uzyskania ograniczona jest tylko wyobraźnią. Powstała zasada budowania struktury stała się pretekstem do zaprojektowania kolekcji lamp – tradycyjna forma klosza wykonana w oparciu o strukturę wykonaną z zaprojektowanego przez nas materiału dała nowy wymiar znanej już formie, definiując ją na nowo.

Dostępne są dwa wymiary lampy: średnica 45, 60 i planowane 120 cm.

Zaprojektowana forma klosza lampy, przy zastosowanej strukturze o dużym stopniu elastyczności pozwala na odwrócenie klosza i uzyskanie w ten sposób całkowicie odmiennej formy lampy. Odwracalność przebiega w naturalnie prosty sposób i wiąże się jedynie z przestawieniem mocowania oprawki źródła światła.

IN WOOD WE TRUST
Stół i ławka TAFT to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa mieszkającego w co raz mniejszych przestrzeniach. Każdy potrzebuje azylu i ucieczki, ale pandemiczna i postpandemiczna rzeczywistość pokazała nam jeszcze dobitniej, jak ważne dla naszego zdrowia jest również funkcjonowanie w swoim domu, który w krótkim czasie stał się dla wielu z nas również biurem, siłownią czy szkołą. Dlatego odpowiednio zaplanowana przestrzeń 40, 60 czy 80 m2 pozwala nam lepiej funkcjonować.

Taft to wizualnie "lekki" zestaw, który przy niewielkich rozmiarach, daje komfort siedzenia 6 osobom. Co więcej, jego delikatna konstrukcja wzorowana na japońskiej szkole stolarstwa, nie zabiera przestrzeni, wkomponowuje się w nią, dostosowuje do niej i powoduje poczucie kompatybilności, harmonii i spokoju.
Wykonany w całości z litego dębu i zaimpregnowany naturalnymi olejo-woskami daje pewność obcowania z czymś prawdziwym i ponadczasowym.

ENOVIO (laureat must have 2020)
Prezentacja kilku różnych elementów architektury, które wyposażone w niewielkie panele fotowoltaiczne stają się samowystarczalnymi obiektami, produkującymi energię. Pokazujemy alternatywne wykorzystanie fotowoltaiki, która jest integralną część produktów. Wyprodukowana energia może posłużyć do oświetlenia, sterowania funkcjami, gromadzenia i wysyłania informacji lub ładowania urządzeń mobilnych. Dzięki niezależności energetycznej produktów nie obciążamy dodatkowo sieci, produkujemy energię w sposób bezemisyjny, a każdy z obiektów może działać w dowolnym miejscu, zupełnie niezależnym od infrastruktury miejskiej czy domowej.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najnowsze produkty z oferty dwóch firm, opracowujących innowacyjne produkty z wykorzystaniem fotowoltaiki - Enovio i Solarbreaker. Prezentowane produkty to ławka miejska, dyspenser oraz żaluzja zewnętrzna Zip Solar i Żaluzja fasadowa.

>
>