Inside the box

Inside the box

Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, Pawilon wystawy nr 13
Organizator: Łódź Design Festival
Koncepcja i realizacja: Karolina Radwańska, Michał Chojnacki

Głównym celem opakowania zawsze było umożliwienie transportu produktu na sklepowe półki i – w efekcie – do domów konsumentów. Przez długie lata nie przywiązywano zbyt dużej wagi do tego, jak one wyglądają. Jednak zmienny rynek i ewoluujące potrzeby ludzi spowodowały, iż obecnie na opakowania patrzymy z zupełnie innej perspektywy. Najnowsze badania pokazują, że dobrze zaprojektowane, piękne i przyciągające uwagę opakowanie podnosi wartość produktu. Wszystko, począwszy od koloru, rozmiaru, surowca, poprzez kształt, grafiki i krój pisma jest niesamowicie istotne i przekłada się na ostateczną sprzedaż. Coraz częściej przy wyborze produktów sugerujemy się tym, jak wygląda jego opakowanie, dopiero w drugiej kolejności zastanawiamy się nad jakością produktu znajdującego się w środku. Nadrzędnym celem opakowania staje się zwrócenie uwagi konsumenta oraz zaintrygowanie go historią, która znajduje się w środku. Gdy odpowiednio współgra ono z produktem, staje się jego częścią. A czasami przeobraża się w kolejny produkt.

Jednak jak zaprojektować opakowanie by nie lądowało ono od razu w koszu na śmieci? Trzeba nadać mu specjalne przeznaczenie, tchnąć w nie drugie życie, po to by stało się wielorazowe i wielofunkcyjne, nie tracąc na funkcjonalności czy atrakcyjności wizualnej. Te wszystkie cechy i wytyczne połączyli w swoich projektach autorzy opakowań zaprezentowanych na wystawie „Inside the box”. Łamią one schematyczne myślenie o pudełkach na produkty. Ich wyróżnikiem jest próba eliminacji pojęcia ‘śmieć’. Współczesne trendy wymuszają na projektantach zwrócenie uwagi na zjawisko ‘przedłużania bytu’ projektom i nadawanie im szerszego wachlarza funkcji. Dzięki temu dotychczasowy śmieć, staje się produktem. Jako twórcy opakowań, możemy nadać nową rolę już w trakcie jego tworzenia, tak aby konsument dostał produkt „2w1”. Jako konsumenci, sami możemy nadać drugie życie opakowaniom. Warto bowiem zadać sobie pytanie, czy możemy je tylko utylizować? Możliwości powtórnego wykorzystania są przecież nietuzinkowe.

Dodatkowym elementem wystawy będzie analiza surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań. Przyjrzymy się historii i sposobowi produkcji tworzyw sztucznych, szkła oraz papieru. W jakiej skali są one wykorzystywane w tym przemyśle? Dlaczego to w szkle przechowujemy produkty żywnościowe? Które tworzywo najłatwiej przetworzyć? Kiedy i jak właściwie powstał papier? Czy tworzywa sztuczne mają tylko same wady?

Partner aranżacji:
SE Color Small

>
>