Blok DOBRE ŻYCIE / 26.05

Organizator: Łódź Design Festival
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, sala wykładowa
Kiedy: 26.05.2019 (niedziela)

Harmonogram:
10.00 - 10.15 - oficjalne rozpoczęcie, prowadzenie Dominika Olszyna
BLOK INTERIOR part I
10.15 - 10.30 – „„Well-being architekta i inwestora w procesie projektowym. Czy to możliwe?” ” HOLA DESIGN Monika i Adam Bronikowscy (15 min)
10.30 - 10.45 – Maja Ganszyniec „O naturalności, lokalności i świadomości projektowania” (15 min)
10.45 - 11.05 – pytania (20 min)
BLOK SOCIAL/HUMAN
11.05 - 11.35 – Gość specjalny festiwalu Jonas Pettersson z Form Us With Love "In Conversation with Form Us With Love" – spotkanie i rozmowa z projektantami na wystawie „Na styku kultury i przemysłu”, prowadzenie: Dominika Olszyna 
11:35 - 12:00 - "Czynniki zmian i trendy, które zmienią nasz styl życia w przyszłości". Na podstawie raportu opracowanego dla Homebook.pl przez infuture hatalska foresight institute - Zuza Dominów, Relationship Manager Homebook.pl
12 - 12.15 – "Oczy zamknięte. Oczy otwarte. Projektowanie doświadczeń, o których się nie mówi" – Anna Wróblewska, Metaphor
12.15 - 13.30 – przerwa/networking
BLOK INTERIOR part II
13.30 - 13.45 – Dobre życie. A co potem? (Robert Majkut) (15 min)
13.45 - 14.00 – #TGIM - DESIGN ZMIENIA SIĘ OD PONIEDZIAŁKU.”Piotr Kalinowski MiXD Interior (15 min)
14.00 - 14.20 – pytania(20 min)
BLOK TRENDY
14.20 – 14.35 Agnieszka Polkowska Trendspot „Trzecia fala społeczności.Im dalej w przyszłość, tym bliżej siebie.” (15 min)
14.35 – 14.50 Michał Mazur Trendnomad „Dobre i złe wieści”(15 min)
14.50 – 15.15 Szymon Sikorski & Michał Ulidis „Mieszkania przyszłości, czyli branży mieszkaniowej wizje rozwoju osiedli w Polsce” (15 min)
15.15 – 15.35 pytania (20 min)

ZAPROSZENI GOŚCIE SPECJALNI, PRELEGENCI:

1. Form Us With Love
 

FUWL na www

Form Us With Love – 
W centrum zainteresowania Form Us With Love leży proces łączący tradycyjne działanie twórcze z innowacyjną koncepcją opartą na przejrzystym, strategicznym podejściu. Głównym zamierzeniem jest ewolucja wraz z każdym projektem, jego miejscem na rynku i stale zmieniającymi się potrzebami prawdziwych ludzi.

2. Agnieszka Polkowska TRENDSPOT

„Trzecia fala społeczności. Im dalej w przyszłość, tym bliżej siebie.”
Rozwój technologiczny sprawił, że procesy, które trwały niegdyś latami, dzisiaj w tempie wykładniczym realizują się podczas kilku sezonów. Szybka rzeczywistość odkrywa wiele możliwości jak i kreuje nowe, wielopoziomowe wyzwania oraz problemy niemożliwe do rozwiązania z pojedynkę. W świecie, w którym jedyną stałą jest zmiana, będziemy poszukiwać oparcia w relacjach – zarówno tych międzyludzkich jak i z przedmiotami i markami, tworząc społeczności skrojone na nowe czasy.

na www zmniejszone2

Agnieszka Polkowska – z wykształcenia projektant wzornictwa, z powołania trendwatcher i strateg. Doktorantka gdańskiej ASP. Założycielka pierwszego w Polsce studio obserwacji i wdrażania trendów TRENDSPOT. Przez prawie 10 lat pracowała w LPP – największej firmie odzieżowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 2015-2018 współtworzyła POP UP GRUPĘ na stanowisku Head of Trends – pierwszy w Polsce kolektyw strategiczny dla branży mody i lifestyle, gdzie zajmowała się rozwojem takich marek jak Gosia Baczyńska, Loft37, BOHOBOCO czy Abriga. Obecnie prognozuje trendy m.in dla MTV. Jej podejście do budowania scenariuszów przyszłości docenił m.in. holenderski think tank MARE Amsterdam, którego została ekspertem oraz portal Trend Tablet powstały z inicjatywy Li Edelkoort – Agnieszka Polkowska jest częścią jego redakcji.

3. Monika i Adam Bronikowscy. Wspówłaściciele pracowni HOLA Design i założyciele HOLA Grupa Projektowa. 

„Well-being architekta i inwestora w procesie projektowym. Czy to możliwe?”
O trudnej (a niezbędnej) sztuce precyzowania potrzeb po stronie inwestora i umiejętności słuchania po stronie architekta. O edukacji, filtrowaniu i rozstaniach na drodze do wymarzonego domu. Krótka opowieść na przykładach wziętych z życia HOLA Grupa Projektowa.

Monika i Adam Bronikowscy foto zmniejszone na www

Monika i Adam Bronikowscy – Partnerzy w biznesie i w życiu prywatnym. Wyróżniani w wielu konkursach polskich i międzynarodowych, m.in. European Property Awards, A’Design Award and Competition, German Design Award oraz The International Design & Architecture Awards (organizowany przez czołowy brytyjskimagazyn „design et al”). Ostatnio ich Pasterska Chata w Kluszkowcach została obsypana takimi prestiżowymi nagrodami jak Red Dot Design Award, THE ICONIC AWARDS czy The WAN Awards. Założona przez nich pracownia architektury wnętrz HOLA Design działazarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W swoim portfolio posiada setki zrealizowanych projektów. Jest członkiem i partnerem międzynarodowych stowarzyszeń oraz organizacji branżowych skupiających i propagujących najlepsze pracownie projektowe. Należy do HOLA Grupa Projektowa, w skład której wchodzi także biuro architektoniczne EXTERIO.

4. Maja Ganszyniec

"Naturalność, lokalność i świadomość w projektowaniu".
Rozważania na temat kontekstów projektowania. Jak trendy i mody wpływają na produkcję masową i jak przekłada się to na naszą rzeczywistość.

maja ganszyniec na www zmniejszone

Maja Ganszyniec – urodzona na Śląsku, absolwentka wydziału Design Product londyńskiego Royal College of Art oraz krakowskiej ASP. Od 2013 roku prowadzi Studio Ganszyniec, specjalizujące się w projektowaniu mebli i produktów przemysłowych. Wierzy w sens tworzenia pięknych, przyjaznych człowiekowi i naturze przedmiotów. Łączy projektowanie, które jest jednocześnie wizjonerskie i odpowiedzialne. Poszukuje nowych możliwości w ramach ograniczeń myślenia strategicznego. Założycielka marki Nurt. Na koncie ma współpracę z IKEA, Comforty czy Noti. W 2017 Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej nagrodę Projektanta Roku, równolegle magazyn Design Alive uhonorował tytułem Kreatora Roku.

5. Michał Mazur

"Dobre i złe wieści"
Ekonomia cyrkularna nie uratuje świata, ale zmieni modele biznesowe wielu firm związanych z dizajnem. Sztuczna inteligencja nie odbierze pracy projektantom, ale będziemy zarabiali i wydawali pieniądze inaczej niż dotychczas.

mazur zmniejszone na www

Michał Mazur TrendNomad.com – niezależny dziennikarz, obserwator trendów i nomada. Każdego roku ponad dwadzieścia razy odwiedza targi, festiwale i konferencje odbywające się w różnych miejscach świata – od Tokio, przez Dubaj, Mediolan, Londyn i Nowy Jork, po San Francisco. Podczas swoich podróży szuka informacji o trendach związanych z dizajnem oraz nowymi (i starymi) technologiami, m.in.: wyposażeniem wnętrz, sztuczną inteligencją, internetem rzeczy, dizajnem zaangażowanym społecznie i rzemiosłem.

6. Piotr Kalinowski

#TGIM – "DESIGN ZMIENIA SIĘ OD PONIEDZIAŁKU”
Zmiana to definicja naszej teraźniejszości. A symbolem zmiany w designie jest Poniedziałek. Kiedyś znienawidzony dzień, w którym wszyscy nie mogą dotrzeć do pracy na czas – teraz dla wielu osób jest bardziej wyczekiwany niż piątek. Co kryje się za tym ruchem i dlaczego porwał wiele milionów pracowników, freelancerów i przedsiębiorców? Jak wpływa na design przestrzeni i produktów? Jakie procesy są przyczyna zmiany i jak radzą sobie z nią współczesne firmy projektowe? Dowiedz się na wykładzie, zapraszam serdecznie.

K 78

Piotr Kalinowski – nagradzany architekt wnętrz, znany z projektowania hoteli oraz przestrzeni pracy. Od wielu lat projektuje dla takich marek jak Novotel, Mercure, Hilton, MGalleryczy Selina, ale także dla butikowych hoteli i restauracji czy biur dynamicznych startupów z branży technologicznej takich jak WeWork. Pracował z inwestorami z Polski, Wielkiej Brytanii, Kataru czy Bałkanów. Laureat, wraz z zespołem projektowym nagród International Property Award 2016/2017 i Srebrnego Medalu A’Design Award i innych nagród i nominacji. Sama pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowyw branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowaniesilnych, indywidualnych marek i przestrzeni.  W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeńpracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. PomysłyInwestoraMIXD przekuwa na wizje, która wdrażastawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się odpoczątkuroku 2018 i ma na swoim koncie współpracęz klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy aletakże Szczecina lub Wrocławia.Piotr jest także mocno zaangażowanyw projekt luksusowych hotelowych apartamentówna wyspie Bali,projektowanych w duchu zrównoważonegorozwojuorazupcyclingu, zwracając uwagę na kryzys nadprodukcji plastiku i odpadów zalewających morza i oceany. Dla Panamskiej sieci hosteli Selina projektuje hostele zbudowane na bazie kultury surferskiej rodem z oceanicznej plazy.Mimo rozwijającej się współpracy z klientami zagranicznymi, Piotr nigdy nie wyprowadził się z Wrocławia, choć dużo podróżuje. Instagram to jego rozmowa ze światem, gdzie dzieli się wrażeniami z wizyt w ciekawych miejscach, przede wszystkim zwiedzając hotele i biura.


7. Robert Majkut

"Dobre życie. A co potem?"
Design kształtuje procesy. Design zastępuje marketing. Design wzmacnia innowacyjność i wypełnia świat. Jest wszechobecny. Design przejmuje więc nie tylko rolę inicjatora zmian ale i zmierzyć się musi z pytaniami o kondycję Świata oraz sens powstawania rzeczy. O sens siebie samego. O swoją rolę. Budynki, usługi, aplikacje, przedmioty, miasta i ubrania mogą być dobre, mogą też zabijać. Rodzi to uzasadnioną obawę o świadomość tych kreacji i skutki które wywołuje. To także pytania o jakość i przyszłość życia które kształtuje. Bez odpowiedzialności, świadomości i spełnienia kilku fundamentalnych założeń design nie może być dobry. Nie może on współtworzyć dobrego Świata który ma przyszłość. A bez tego, nie tylko dobre, ale w ogóle życie, może się okazać niemożliwe.
Robert Majkut 3 1 zmniejszone na www


Robert Majkut  należy do najważniejszych europejskich designerów. Wypracowany styl i konsekwencja w podejściu do designu sprawia, że jest rozpoznawalny jako twórca miejsc i produktów o wyjątkowym charakterze. Urodzony w Szczecinie w 1971 roku, ukończył z wyróżnieniem liceum plastyczne na kierunku projektowanie mebli. Początkowo kształcił się jako architekt na Szczecińskiej Politechnice, a następnie przeniósł się do pracowni interdyscyplinarnej przy poznańskim ASP. Ostatecznie ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 1988 związany jest ze sztuką jako grafik, artysta malarz i instalator. Buntownik z wyboru, humanista, antropolog kultury. Dzisiaj Robert Majkut to przede wszystkim designer, skutecznie podejmujący próby zmieniania otaczającej rzeczywistości. Na lepsze. Reprezentuje głęboko analityczny system projektowania, w którym najistotniejsze są aspekty naturalne, kulturowe, humanistyczne i ekonomiczne. Jego styl to kwintesencja połączenia formalnego designu z innowacyjnością i najnowszymi technologiami. Ze względu na swoje wykształcenie i zainteresowania, nie zapomina o umieszczeniu swoich projektów we właściwym kontekście kulturowym i społecznym.

8. Szymon Sikorski i Michał Ulidis

"Mieszkania przyszłości, czyli branży mieszkaniowej wizje rozwoju osiedli w Polsce"
„Mieszkania przyszłości” to raport, który stworzyliśmy w trakcie opracowywania merytorycznej warstwy Kongresu Mieszkaniowego – największego wydarzenia branży deweloperskiej w Polsce. Przedstawiamy w nim możliwe scenariusze przyszłości dotyczące mieszkania, osiedla i miasta w perspektywie najbliższych 10 i 30 lat. Sięgnęliśmy po metodologię foresightu - metody badawczej, która pozwala na kompleksową analizę czynników i zachodzących zmian. W projekt zaangażowaliśmy 10 ekspertów, dzięki którym powstało 21 tez oraz 3 scenariusze przyszłości. Dzięki naszemu foresightowi możemy nie tylko orientować się na to, co będzie, ale również budować społeczną wizję myślenia o przyszłości – zapraszamy zatem do dialogu o tym, co ma dopiero nadejść. 
prelegenci2

Szymon Sikorski – Prezes Zarządu i strateg w Agencji PR Publicon. Były Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Pełnił funkcję doradcy zarządu m.in. Association of Business Service Leaders (ABSL), Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, WKS Śląsk Wrocław. Założyciel i pomysłodawca cyklu konferencji Social Media Day (socialmediaday.pl) - promującej rewolucje jaka dokonuje się dzięki nowym mediom oraz Zawartosci (zawartosci.com) - skupionej na insightach i foresightach strategicznych. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów branżowych (Złote Spinacze, Bright Awards). 
Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, SWPS, WSE im. ks. Tischnera w Krakowie i wielu innych uczelni wyższych. Wykładowca na studiach MBA (m.in. na WSH we Wrocławiu). Ekspert i trener w programie Markowa Gmina. Trener w projekcie "Strategicznie dla rozwoju" Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. 
Pracował i pracuje przede wszystkim dla największych firm z branży finansowej, nieruchomości, FMCG, BPO/BSS, sektora publicznego, gmin i samorządów. W 2012 roku nagrodzony Złotym Spinaczem za projekt w kategorii Public Affairs & Lobbying. Wraz z zespołem laureat 5 Złotych Spinaczy. W 2014 roku nagrodzony wraz z zespołem za projekt w kategorii Community Relations w międzynarodowej nagrodzie Ragan's PR Daily Awards. Nominowany do SABRE Awards EMEA. Finalista Protonów 2014. Więcej: szymonsikorski.pl

Michał Ulidis – Wykładowca w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Wcześniej  wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie współtworzył autorski kierunek studiów Komunikacja Wizerunkowa: branding, reklama, public relations. Dyrektor Kreatywny w agencji Publicon. Pracował zarówno dla marek komercyjnych jak i dla spółek Skarbu Państwa, samorządów i organizacji pozarządowych.  Realizował kompleksowe projekty z zakresu brandingu, projektowania kampanii, badań rynku i konsumentów oraz kreacji reklamowej offline i online. Autor i współautor kilkunastu publikacji, w których skupia się na badaniach szeroko pojętej komunikacji, analizie rynku i metodyce brandingu. Przygotowuje rozprawę doktorską, dotyczącą gospodarki kreatywnej w Polsce.

9. Anna Wróblewska – Metaphor
“Oczy zamknięte. Oczy otwarte. Projektowanie doświadczeń, o których się nie mówi”
metafor 0051 zmniejszone www

 

10. Zuzanna Dominów
"Czynniki zmian i trendy, które zmienią nasz styl życia w przyszłości. Na podstawie raportu opracowanego dla Homebook.pl przez infuture hatalska foresight institute"
nowa zuza2

 

 

Zuza Dominów – od 2003 zawodowo spełnia się w branży wyposażenia wnętrz. Pracowała jako redaktor w magazynach wnętrzarskich, ale od 8 lat związała swoje życie z Internetem. Tworzyła portal Foorni, obecnie od 5 lat działa w Homebooku. W codziennej pracy interesuje ją człowiek (humanistka z wykształcenia) jego styl życia, przyzwyczajenia oraz sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość. Uważa że to właśnie te czynniki najbardziej wpływają na realne zmiany w polskich domach. Wielki fan realizacji i projektów polskich architektów/projektantów/designerów. Współtworzy jedyny w Polsce prestiżowy album Homebook Design, prezentujący realizacje rodzimych biur projektowych. Gości również, wraz z kamerą w domach i mieszkaniach, realizując cykl filmów wnętrzarskich "360 stopni".
Prywatnie żona, mama dorosłego syna i miłośnicza życia z dala od blasku wielkich miast.

Moderuje: Dominika Olszyna
355A9700 Dominika Olszyna na www zmnijeszone2

Dominika Olszyna –
kulturoznawca z wykształcenia. Dziennikarka specjalizująca się w temacie architektury, designu, kultury oraz mody. Od 2011 roku pełniła funkcję zastępcy redaktor naczelnej „M jak mieszkanie”. W 2016 roku awansowała na stanowisko redaktor naczelnej serwisu urzadzamy.pl. Współpracownik vogue.pl, Wysokich Obcasów. Prowadzi własną firmę konsultingową dla marek związanych z branżą mody oraz wnętrz. Od 2018 roku szefowa strategów kontentu i redakcji natywnej WP Brand Studio, WP Dom w Wirtualnej Polsce. 

>
>