Etno retrospekcje

Organizatorzy: SKN Designers
Kiedy:
17–26 maja
Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282


Jest ograniczona liczba źródeł historycznych dotyczących Słowian przed chrztem Polski i są one momentami sprzeczne ze sobą, dlatego oprócz nich postawimy też na własne wewnętrzne odczucia. Zadając sobie pytanie co dla nas znaczy nasze pochodzenie, kultura, tradycja.
Słowiańska odzież i ozdoby są skomplikowanym system symboli i talizmanów ochronnych, z których każde spełnia określoną funkcję. Od niepamiętnych czasów Słowianie wierzyli, że ubranie, które zostało wykonane prawidłowo i z uczuciem nie tylko zdobi człowieka, ale daje również ochronę przed złymi siłami. W słowiańskiej tradycji, preferowane są ubrania z białego płótna, ponieważ zgodnie z tradycją Słowian, biały reprezentuje absolutną wolność od wszystkich przeszkód.
SKN Designer zaprezentuje kolekcję 13 sylwetek inspirowaną ubiorem dawnych Słowian, która jest ukłonem w stronę dawnych tradycji i kultury na ziemiach polskich. Ubiory są zrealizowane głównie z materiałów naturalnych - lnu, bawełny, skór, ozdobionych haftami i plecionkami, przełamanymi akcentami z materiałów sztucznych, Kolekcja ma charakter minimalistyczny, jest skierowana do mieszkanek wielkiego miasta, które cenią rzeczy piękne i tęsknią za naturą.
By utrzymać się jak najbliżej ekologicznego podejścia nasze plakaty będą wykonane ręcznie z papierów, tkanin czy drewna. Zaprezentujemy też jak duża jest różnica takiego wykonania plakatu
a współczesnej metody prezentacji.
Inspiracją do stworzenia tkanin były wierzenia dawnych Słowian, magiczne znaki, stwory, bestie i opiekunowie poszczególnych sfer życia. Projektanci skupili się na najbardziej interesujących ich zagadnieniach z tego obszaru, dzięki czemu każda tkanina stanowi oddzielną historię. REalizacje przedstawiają tkaniny żakardowe i drukowane.

650x350

>
>