Gravity of FORMS

Artyści: Julian Ramirez: malarstwo, Jarosław Borek: rzeźba, Justyna Cieślik-Płusa: lustra, Magdalena Szadkowska: biżuteria
Organizator: Kartell
Kiedy: 17 maja – 17 czerwca 2019
Gdzie: Kartell, galeria, Próchnika 1
Godziny otwarcia:
17.05 19:00 – wernisaż, godz. 19:00
18.05 – 17.06 w godzinach pracy salonu, 10:00–18:00, niedziele zamknięte

Dzieła czterech prezentowanych na wystawie artystów wizualizują słowa Winckelmanna: „prawdziwe piękno jest geometryczne” — kwadrat, koło, trójkąt — oznaczały nową składnię, nowy język malarski. Cechą dominującą jest forma najprostszych figur geometrycznych.

Artyści tworząc swoje kolekcję zakładają spojrzenie bliskie suprematyzmowi oraz myśli konstruktywistycznej, porzucającej indywidualizm na rzecz bezwzględnego obiektywizmu formy. Zgodnie z myślą Stanisława Ignacego Witkiewicza: „wzruszenia związane z figuratywną sztuką szybko się ulatniają, natomiast uczuciami, które pozostają i nie zmniejszają się, nie rozpływają są te, które pozostają z czysto formalnego stosunku.”

Idee zawarte w pracach artystów są szczególnie bliskie koncepcjom Katarzyny Kobro, dotyczącym nieskończonej przestrzeni. Zarówno rzeźby, jak i biżuteria, obrazy czy też lustra współistnieją z przestrzenią. Współtworzy je powierzchnia ściany, światło i cień oraz odbicia i przeźroczystości. Cechami głównymi jest otwieranie się na relacje z otoczeniem, brak punktu odniesienia oraz brak punktu ciężkości, swoista grawitacja.

Gravity – grawitacja będąca naturalnym zjawiskiem wzajemnego oddziaływania, przyciągania – spowodowała, iż spotkały się artystyczne wizje niezwykle odległych kultur. Malarska twórczość kolumbijskiego artysty Juliana Ramireza łączy się na wystawie Gravity of FORMS z artystycznymi dokonaniami trzech łódzkich artystów Magdaleny Szadkowskiej, Jarka Borka oraz Justyny Cieślik-Płusy.

Sztuka i design pokonuje różnice kulturowe i odległości geograficzne zawieszona w przestrzeni zdaje się odzwierciedlać słowa Mondriana: „Nowoczesny artysta jest świadomy, iż doznanie piękna jest kosmiczne, uniwersalne.” ( De Stijl 1917/18).
0001 WWW2

ARTYŚCI

Julian Ramirez
Artysta multimedialnym oraz dyrektor Fundacji Unamos Culturas, której celem jest otwarcie drzwi na relację Ameryki Środkowej i Południowej oraz Europy. Od 2006 r. organizuje i pracuje nad licznymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi, współpracuje zarówno z dobrze znanymi artystami, jak i tymi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Dzięki swojej pracy zwraca uwagę na imponujące dzieła sztuki, promuje kulturę i skupia się na głównych problemach związanych z problemami Ameryki Środkowej i Południowej.
Jako artysta wizualny zajmuje się interpretacją swojej rodzimej kultury. Stosowane przez niego zabiegi formalne nawiązują do systemu znaków i symboli. Zajmuje się on również fotografią, grafiką cyfrową, projektami performatywnymi i multimedialnymi.
Gravity of FORMS Julian Ramirez

Jarosław Borek
Urodzony w Łodzi w 1983 r. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w latach 2003–2009. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni grafiki warsztatowej Technik Wklęsłodrukowych Prof. Krzysztofa Wawrzyniaka.
W latach 2009–2013 zatrudniony na stanowisku asystenta w Pracowni Rzeźby dr hab. Janusza Czumaczenko prof. ASP. Od 2014 roku pracuje na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z Podstaw Rzeźby w Zakładzie Propedeutyki Rzeźby. W 2012 r. założył grupę projektową ID.FOR.FUN, pod której szyldem tworzy w zakresie rzeźby, obiektu artystycznego, biżuterii współczesnej i małych form użytkowych. Wraz Magdaleną Szadkowską zdobywają nagrody i wyróżnienia za swą nietypową i niezwykle oryginalną koncepcję związaną z projektowaniem rzeźb i biżuterii.
Gravity of FORMS Jaroslaw Borek

Magdalena Szadkowska
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, wraz z Jarkiem Borkiem tworzy grupę projektową ID.FOR.FUN – IDEA, FORMA, FUNKCJA, jako trzy podstawowe zasady dobrego projektowania, stanowią fundament jej działań artystycznych.
Magdalena Szadkowska od wielu lat zajmuje się projektowaniem, zarówno biżuterii jak i obiektów, pracowała dla wielu znanych marek, obecnie realizuje doktorat na Akademii Sztuk Pięknych.

Gravity of FORMS Magdalena Szadkowska
Justyna Cieślik-Płusa

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dyplomem z malarstwa u prof. Włodzimierza Stelmaszczyka oraz dyplomem w Pracowni Multimediów prof. Wiesława Karolaka. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Kulturoznawstwo, specjalizacja Teatrologia. Prowadzi zajęcia dotyczące Historii Teatru i Scenografii, Kostiumu oraz Zagadnień Scenografii Filmowej i Teatralnej na Wydziale Sztuk Wizualnych. Jest kostiumografem – przez ostatnie 9 lat jako główny kostiumograf przygotowała kilkaset projektów komercyjnych i reklamowych. Realizowała kostiumy do filmów fabularnych, seriali, teledysków. Doświadczenie scenograficzne i aktorskie zdobyła, realizując spektakle muzyczne Studia Piosenki FORUM. Współpracuje z PWSFTviT, AOIA w Łodzi, Domem Literatury, Teatrem Powszechnym.
Gravity of FORMS Justyna Cieslik Plusa

>
>